2022-10-30, 16:52
  #251125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DikT
Anser du, som ryssen, att det är ett "terrordåd" att anfalla militära mål i ett krig?
Förklara gärna hur du tänker i så fall...
Nej då. Ukraina hade all rätt att angripa dem. Fast det kanske inte var jättelämpligt om de befann sig där för att som de uppgav att säkerställa säkerheten för leveranser av vete.
Då förefaller det till och med kriminellt korkat av ukraina att anfalla dem faktiskt. Att ryssland skulle gå ur avtalet borde framstått som självklart. Alltså satt någon nato-mupp och beslutade att det är värt att folk får svälta lite för en chans att sänka något skepp.
Citera
2022-10-30, 16:52
  #251126
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snyggast.i.Speedo
I kloaken Ryssland är fängelser och straffkolonier de värsta svinstiorna där ryska systemet bryter ner kriminella individer. Ryska fängelser är så fasansfulla ställen att vissa fångar väljer att åka till Ukraina för att dö istället för att vara med om nedbrytningen som människa.

Sentenced to two years’ imprisonment in the penal colony IK-7 in St. Petersburg, Andrey Yastrebov could not think of much else than how to get out.

When the recruiters of PMC Wagner—Russia’s notorious private military company—showed up looking for volunteers, he took his chance. He signed up and became part of the first Wagner contingent of prisoners that was sent to the front line in Ukraine in July. A few weeks later, he was the only one of 42 to return alive, albeit with gunshot wounds in his arms and legs. When his mother and sister tried to get in touch with him and went to St. Petersburg, he was nowhere to be found. Maybe they have sent him back to Donbas,” suspects Olga Romanova, the founder of the civil rights organization Russia Behind Bars. “Or he is no more.”


According to Romanova, there are over 500,000 people in Russian prisons. The Russian penal system is notorious for its brutality. “It is designed to break the will of the inmates,” she says. This makes prisons a fertile ground for mercenary organizations like Wagner. “The penal colonies are the most horrible place on earth,” Romanova says. “Every other alternative seems to be better.”

Thousands of Russian Prisoners Choose a High Risk of Death as Mercenaries in Ukraine
https://www.gmfus.org/news/thousands-russian-prisoners-choose-high-risk-death-mercenaries-ukraine

“Of course, they want freedom. Any place in the world is better than a Russian prison,” Romanova told The Moscow Times.

‘There’s No Way Back’: Wagner Group Looks to Russia's Jails to Bolster Ukraine Force
https://www.themoscowtimes.com/2022/10/27/theres-no-way-back-wagner-group-looks-to-russias-jails-to-bolster-ukraine-force-a79214
Tack för det tighta fillingar.
Tog mig friheten att översätta.

Citat:
Dömd till två års fängelse i straffkolonin IK-7 i St. Petersburg kunde Andrey Yastrebov inte tänka på så mycket annat än hur han skulle ta sig ur.

När rekryterarna till PMC Wagner – Rysslands ökända privata militära företag – dök upp och letade efter frivilliga tog han chansen. Han anmälde sig och blev en del av den första Wagnerkontingenten av fångar som skickades till frontlinjen i Ukraina i juli. Några veckor senare var han den ende av 42 som återvände levande, om än med skottskador i armar och ben. När hans mor och syster försökte komma i kontakt med honom och åkte till S:t Petersburg fanns han ingenstans. Kanske har de skickat tillbaka honom till Donbas”, misstänker Olga Romanova, grundaren av medborgarrättsorganisationen Russia Behind Bars. "Eller så finns han inte längre."

Enligt Romanova finns det över 500 000 människor i ryska fängelser. Det ryska straffsystemet är ökänt för sin brutalitet. "Den är utformad för att bryta de intagnas vilja", säger hon. Detta gör fängelserna till en grogrund för legosoldatorganisationer som Wagner. "Straffkolonierna är den mest hemska platsen på jorden", säger Romanova. "Alla andra alternativ verkar vara bättre."
Ryska militären är ökänd för sin brutalitet så empatiska störda individer har precis det Cv som söks till mördandet i Ukraina.
Samtidigt är det vidrigt att använda fångar och marginaliserade, förtryckta och perfiera folkgrupper som kanonmat för att dom själva är för fega att fronta dom Ukrainska hjältarna
__________________
Senast redigerad av Taggad 2022-10-30 kl. 17:08.
Citera
2022-10-30, 16:53
  #251127
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mr.Floppy
Alla som bemöter rysstrollens tjatande om nazister bör veta att i Ryssland är nazist=antiryss (eller snarare anti-ryska regimen), och inte nationalsocialist. Nationalsocialist är ju tydligen ok att vara enligt pissryzzarna, det ser man ju både på Wagnergruppen och de rysstroll som i åratal varit reggade här inne och stött NMR innan kriget.
Detta är varför man får goddag-yxskaft svar när man hävdar att Wagner mfl är nazister.
Så när ryzzarna hävdar "nazism" menar de alltså att "mot Ryssland" egentligen.
Helt enkelt en kulturkrock mellan öst och väst.

Och de verkar helt obildbara på denna punkt.

Detta kan med fördel användas för att skilja ryssar som är betalda påverkansagenter och sitter i Ryssland och skriver här, och svenskar som förlorat sig i konspirationsteorier och köpt rysspropagandan.
De som tjatar om nazism är ryssar som inte har koll på västjargongen, typ utan undantag. En svensk skulle aldrig tjata om nazism i Ukraina. Detta visar hur få svenskar som egentligen köpt propagandan.

De betalda rysstrollen kommer ju aldrig ge sig heller då de har betalt för att sprida sin skit. Dock är de rätt underhållande. Hoppas dock de blir skickade till fronten snart allihop, detär fan obegripligt att lägga så mycket resurser på en trollarmé som får så lite genomslag.
Kommentar:
som synts i de senaste meningsutbytet mellan undertecknad och den högerextreme antisemiten sherm så tycks det finnas en tro att man kan få någon svensk att köpa distinktionen mellan nazist (=mot Ryssland, dåligt) och nationalsocialist (=antisemit, m.m., inte dåligt?). För en svensk är orden synonymer och tanken att en dokumenterad antisemit anklagar andra för att vara nazister är skrattretade. sherm är inte ensam om detta; baggebo hade ett liknande snurrigt resonemang om hur ”låtsas-nazister” och ”riktiga nazister” såg olika på judar.

Jag är dock inte så säker på denna förvirrande distinktion bara göra av ryssar. Jag tycker mig se att även serber gärna drar fram ”nazist”-anklagelsen, kanske med bakgrund i Serbien-Kroatien-konflikten. Som serb-danne visat går det utmärkt att gapa om ”nazister” fast man själv är svår antisemit.
Citera
2022-10-30, 16:57
  #251128
Medlem
stilichos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrNoob
Tjetjenien blir väldigt OT. Eftersom Jeltsin i princip antagligen blev ditsatt av USA genom stöd i valet så kanske han tänkte lite som USA också. Det vill säga att efter oroligheterna 1993 med kupp så kunde ett krig ha en nyttig "stärkande" och sammanhållande effekt? Vet ej. Hur som helst var landet alltså tidigare ryskt i olika omgångar och de hade lite en tendens att sprida sin islamism med terrordåd enligt vad jag förstod. Jag misslyckas att se en imperialism som kommer ens i närheten av något amerikanskt hur som haver.

Jeltsin var en hög sovjetbyråkrat, medlem av politbyrån, som råkade vara president för den ryska delrepubliken när Sovjetunionen brakade samman. Givetvis blev han inte ditsatt av USA.

Tjetjenien var inte det minsta islamistiskt när det röstade för sin självständighet 1991. Inte heller när de krigade för sin självständighet och besegrade den ryska armén under sin förste president, den tidigare sovjetiske flygvapengeneralen Dudajev.

Poängen med att ta upp Tjetjenien är att det visar på Rysslands (gigantiska) dubbelmoral. Ryssland säger sig värna om demokrati och minoriteters rätt till självbestämmande. Så länge det sker i Rysslands grannländer. Sker det inom Rysslands gränser är det terrorism och separatism och måste slås ned med yttersta brutalitet (hundratusen civila dödades i Första Tjetjenienkriget, betydligt fler än någon observatör hävdar har omkommit i Donbas).

Citat:
Ursprungligen postat av DrNoob
Nej då. Ukraina hade all rätt att angripa dem. Fast det kanske inte var jättelämpligt om de befann sig där för att som de uppgav att säkerställa säkerheten för leveranser av vete.
Då förefaller det till och med kriminellt korkat av ukraina att anfalla dem faktiskt. Att ryssland skulle gå ur avtalet borde framstått som självklart. Alltså satt någon nato-mupp och beslutade att det är värt att folk får svälta lite för en chans att sänka något skepp.

Vad du tror du händer med spannmålsbåtarna om Ryssland inte bevakar dem? Tror du att Ukraina kommer att sänka dem? Tror du att någon annan kommer att sänka dem?

Nej, det handlar givetvis om att Ryssland kommer att sänka dem. Det är Ryssland som blockerat Ukrainas hamnar för att de inte ska kunna tjäna pengar på spannmålsexport. När Ryssland talar om säkerhet så menar de sin egen säkerhet.

Spannmålsavtalet har varit starkt kritiserat i rysk media i flera månader nu. Vilket är ett bevis så gott som något på att den ryska regimen letat efter en ursäkt att bryta avtalet. Huruvida ryska flottan verkligen har kapacitet att fortsätta blockera ukrainska hamnar är dock mer osäkert.
__________________
Senast redigerad av stilicho 2022-10-30 kl. 17:03.
Citera
2022-10-30, 16:58
  #251129
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
EU: Ryska tillgångar för 185 miljarder har frysts

17 milliarder Euro till Ukrainas försvar mot dom oinbjudna inkräktarna eller varför inte fonderas till återuppbyggnaden när den destruktiva ryssen "återvandrat" till den sjunkande skutan dom kallar hem. 🏃‍♀️🏃‍♂️

Första gången jag säger detta men.., det är dags att man för över dessa medel till Ukraina.

Citat:
Ursprungligen postat av leach
Polen raderar ut ryssen ur landet.

In Poland, monuments to Russian soldiers are being dismantled.
https://twitter.com/TpyxaNews/status/1586739964175433729

"Ta detta jag skriver på rätt sätt"..

Jag är tveksam över detta. För man raserar historia. På samma sätt som jag ogillar att man i USA drar ner statyer över sydstatsgeneraler, i europa finns det ju även samma tendenser över att dra ner statyer över Churchill tex..

Var är det rätt eller fel ? Romarna hade slavar, skall man börja rasera deras grejer även ? Skiljer det så mycket från detta med Astrid Lindgrens språkbruk eller Tintin äventyr i Kongo och dagens censur på det ? Sist men inte minst, de Sovjetiska soldaterna i ww2 offrade nog mycket. Är "dessa" bakom Putin eller dagens invasion utav Ukraina ?

Det hela är historia, på rätt eller fel.
__________________
Senast redigerad av Snapcount 2022-10-30 kl. 17:02.
Citera
2022-10-30, 17:04
  #251130
Medlem
raskenss avatar
rysk soldats dagliga bestyr: plundring


https://twitter.com/TheDeadDistrict/status/1586659510898278400?t=aSJqfUaDMRqpKFfgraqhZA&s=19
Citera
2022-10-30, 17:11
  #251131
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Nu verkar det som att Nazi-Ryssland har stoppat fraktfartygen som trafikerar Ukraina. Väst måste svara upp nu!!

https://twitter.com/Flash_news_ua/status/1586745385263009794

Det "pratades" ju om en järnvägsförbindelse mellan Ukraina/Rumänien.., blev det hela lagt på is i.o.m den tidigare dealen om kornexporten ?
Citera
2022-10-30, 17:13
  #251132
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrNoob
Nej då. Ukraina hade all rätt att angripa dem. Fast det kanske inte var jättelämpligt om de befann sig där för att som de uppgav att säkerställa säkerheten för leveranser av vete.
Då förefaller det till och med kriminellt korkat av ukraina att anfalla dem faktiskt. Att ryssland skulle gå ur avtalet borde framstått som självklart. Alltså satt någon nato-mupp och beslutade att det är värt att folk får svälta lite för en chans att sänka något skepp.

Från vem ska de ryska krigsfartygen skydda handelsfartygen? Normalt klarar sig handelsfartyg alldeles utmärkt utan eskort.
Citera
2022-10-30, 17:13
  #251133
Medlem
stilichos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Första gången jag säger detta men.., det är dags att man för över dessa medel till Ukraina.

Rysslands frysta utlandskonton bör förbli vad de är, det vill säga frysta. Dels är det en fråga om lag och rätt och den allmänna respekten för äganderätten. Men framförallt är det en av de bästa påtryckningsmedlen vid en eventuell framtida fredsförhandling. Om Ryssland är tillmötesgående vid en sådan förhandling kan de få tillbaka sina pengar (och slippa sanktioner och annat smått och gott). Är de inte tillmötesgående så går pengar till Ukraina istället. Den hävstången bör man inte slarva bort i förtid.

Citat:
"Ta detta jag skriver på rätt sätt"..

Jag är tveksam över detta. För man raserar historia. På samma sätt som jag ogillar att man i USA drar ner statyer över sydstatsgeneraler, i europa finns det ju även samma tendenser över att dra ner statyer över Churchill tex..

Var är det rätt eller fel ? Romarna hade slavar, skall man börja rasera deras grejer även ? Skiljer det så mycket från detta med Astrid Lindgrens språkbruk eller Tintin äventyr i Kongo och dagens censur på det ? Sist men inte minst, de Sovjetiska soldaterna i ww2 offrade nog mycket. Är "dessa" bakom Putin eller dagens invasion utav Ukraina ?

Det hela är historia, på rätt eller fel.

Jag kan bara hålla med. Det är ett svaghetstecken att vilja rasera minnesmärken över historiska skeenden. Ungefär på samma sätt som det är ett svaghetstecken att censurera rysk media eller instifta lagar mot att propagera för Ryssland.

Med tanke på de militära förmågor Ryssland har uppvisat så här långt så behöver Västvärlden inte känna sig oroade. Det är inte som att Ryssland värvar stöd i snabb takt. Snarare får de sympatipoäng om de blir alltför orättvist behandlade. Det finns det ingen anledning att bjuda på.
Citera
2022-10-30, 17:25
  #251134
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
Tack för det tighta fillingar.
Tog mig friheten att översätta.


Ryska militären är ökänd för sin brutalitet så empatiska störda individer har precis det Cv som söks till mördandet i Ukraina.
Samtidigt är det vidrigt att använda fångar och marginaliserade, förtryckta och perfiera folkgrupper som kanonmat för att dom själva är för fega att fronta dom Ukrainska hjältarna

Ryska samhället är mycket sjukt. Ryssarna har med sina lögner kommit undan ansvar för 45 års förtryck av halva Europa. Krig och ockupation av delar i Georgien och Moldavien. Ofattbar slakt av civila i Tjetjenien och Syrien. Vi har låtit dom komma undan med sina vidrigheter men i Ukraina säger vi stopp. När ryssen krossats i Ukraina står Ryssland på tur och bör styckas upp så att de ryska avskummen aldrig någonsin mer får för sig att folkmörda, hota, bedriva terror, krigförbrytelser och etnisk rensning.
Citera
2022-10-30, 17:27
  #251135
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrNoob
Nej då. Ukraina hade all rätt att angripa dem. Fast det kanske inte var jättelämpligt om de befann sig där för att som de uppgav att säkerställa säkerheten för leveranser av vete.
Då förefaller det till och med kriminellt korkat av ukraina att anfalla dem faktiskt. Att ryssland skulle gå ur avtalet borde framstått som självklart. Alltså satt någon nato-mupp och beslutade att det är värt att folk får svälta lite för en chans att sänka något skepp.
Säkerheten för veteleveranser? Finns det öht nåt att säkra förutom mot just ryZzar när det gäller veteexporten
Citera
2022-10-30, 17:29
  #251136
Medlem
moshans avatar
Jag har inte hängt med vad som har hänt sedan invasionen. Kan nåt kortfattad berätta vad som händer? Jag har inte orkat följa med tråden.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in