Citat:
Ursprungligen postat av
Saggi
Det är inte någon dum teori. Det var fina tider när man kunde uppskatta vanliga ting och inte behöva oroa sig för större saker.
Jag är av uppfattningen att man måste komma ihåg att Putin är president för Ryssland. Det är nog ingen lätt uppgift. Han har nog tillräckligt med bestyr än att påkalla uppmärksamhet från resten av världen.
Rysslands fiender kommer alltid att vilja utmåla honom som absolut värsta skurken. Jag tror Putin genuint månar om sina landsmän.
Det är en tragedi att det har blivit krig mellan Ryssland och Ukraina.
Jag tror Putin utför sina uppgifter precis så som alla förväntar sina ledare att göra. Han är bara inte en del av ‘Team Europe’ utan ‘Team Ryssland’.
Jag vet inte om du missuppfattat min text eller om du försöker vara ironisk. Jag konstaterar att Putin anser att Ryssland är en stormakt i paritet med USA och Kina men får ungefär lika mycket internationell uppmärksamhet som Mikronesien. Detta stör Putin enormt. Hans ego kräver att Ryssland behandlas som en stormakt och respekteras som en sådan.
Putins dagar är säkert ganska deprimerande. När Biden ser halvsovande ut på ett möte blir det en världsnyhet i alla världens medier. När Xi uttalar ordet "Taiwan" hamnar det också högt upp bland nyheterna, alldeles oavsett vad han sa utöver just det ordet. Men när Putin mördar en regimkritiker blir det en 5-raders notis i tidningarna. När Kim i Nordkorea pratar om raketer och kärnvapen blir världen upprörd och det blir en jättenyhet. När Putin hotar med kärnvapen får han inte ens en tiondel av den uppmärksamhet som Kim fick.
Annekteringen av Krim för åtta år sedan var i praktiken bortglömd av alla (utom ukrainarna), medan Vietnamkriget som tog slut för nära 50 år sedan är mer levande både i folks minnen som i den allmänna debatten.
I övrig fokuserar medier på röran i Jemen, konsekvenserna i Amazonas av Bolsonaros politik, talibanernas kvinnosyn och diverse uppblossande våldsamheter i Palestina.
Mellanårsvalet i USA började man prata om redan 2021. Den enda uppmärksamhet Ryssland fick avsåg oppositionspolitikern Navaljnys hälsa i fängelset (plus lite dopade idrottare).
Måste vara deprimerande att leda en stormakt och inte få mer uppmärksamhet än så. Så till slut kände han att han behövde visa världen att Ryssland finns och Ryssland är en stormakt. Det hjälpte inte att skrika, vifta med armarna eller tända en brasa på stranden. Det krävdes kraftigare tag för att får uppmärksamhet. Till slut lyckades han. Och då fick han mer uppmärksamhet än han hade tänkt sig.