Citat:
Ursprungligen postat av
monsterstalker
Sänkningen på en krona gäller skatten som är en del utav det onödigt höga bränslepriset, den stora sänkningen vill de ska ske genom att sänka reduktionsplikten.
Varför den inte kan sänkas lika snabbt som skatten vet jag dock inte. Regler eller hittepå förmodar jag.
Sen har vi en rätt stor höjning av reseavdraget att vänta som definitivt kommer hjälpa dom som måste ta bilen till jobbet.
Pinsamt!
Alla tre partier, M, KD och SD klagade på S regeringen om varför de inte sänkte bränslepriserna och löste de höga el-priserna.
Sedan gick de på val att...röstar du på oss, kommer vi att sänka bränslepriset med 5kr (M) och 10kr (SD).
Man skulle också lösa el-priserna till 15 nov.
De sa att det var Magda-priser. Fast nu ser de verkligheten. Det är lätt att gnälla när man är baksätesförare och inte har att infotmation.
Nu har verkligheten kommit i fatt dem.
Detta är ett enormt svek mot sina väljare@