Citat:
Ursprungligen postat av
MeggieCleary
Varför denna oro kring P, S och Lysturken?
Är ni oskyldiga så har ni inget att vara rädda för.
Dessvärre är det svårt att tänka så. För förföljelser av människor man anser vara oönskade i samhället börjar ofta litet, och accelererar till allt värre. Har vi sett flera gånger under historien, tyvärr.
Det är helt klart bättre att slå ner medborgargrupper som vill bryta samhällets våldsmonopol och rättsskipning så tidigt som möjligt. Annars får polismyndigheten problemet senare med stora mobbar som vill skipa rättvisa på sitt sätt, och då riskerar oskyldiga absolut att skadas. Återigen, det finns flertalet bevis på det genom åren, så det är inte en utveckling vi behöver undra OM den händer, utan snarare NÄR den händer, om samhället låter privata ordningsmakter leka.
Citat:
När de kom för att hämta kommunisterna brydde jag mig inte,
jag var ju inte kommunist.
När de kom för att hämta fackföreningsfolket brydde jag mig inte,
jag var ju inte med i någon fackförening.
När de kom för att hämta judarna och zigenarna brydde jag mig inte,
jag var ju inte jude eller zigenare.
När de kom för att hämta de homosexuella brydde jag mig inte,
jag var ju inte homosexuell.
När de kom för att hämta mig, fanns det ingen kvar som kunde hjälpa mig...
Det är den här utvecklingen jag är orolig för, om vi undantar vissa grupper av människor, på grund av att dessa betraktas som oönskade element i samhället, då är den här utvecklingen inte långt borta.