2022-10-26, 12:36
  #289
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Idiotsverige
En siffra som Ukraina inte är så pigg på att släppa, av förklarliga skäl, är på hur många soldater de har förlorat i kriget.

Nu har detta tydligen kalkylerats fristående via OSINT där man sammanställt siffror från bårhus, tidningsartiklar och andra krigsrapporter ifrån Ukraina. Siffran är oroväckande hög. Detta är alltså inte officiella siffror, men de kan vara trovärdiga.


https://www.algora.com/Algora_blog/2022/10/23/osint-investigators-name-real-losses-of-ukraines-army

Detta talas även om mot slutet i denna video ifrån military summary channel. https://youtu.be/-_KdXWRjJ7k
https://t.me/s/militarysummary
Samtidigt har den Tyska tidningen Zeitung.de gjort en kalkyl och konstaterat att de döda ifrån Ukrainas sida är någonstans över 200.000 påstås det, så siffrorna kan vara trovärdiga. Någon som kan tyska får gärna hitta artikeln och infoga i tråden.

Ryssarnas förluster är betydligt lägre, mellan 60-100k uppskattas det.

Detta verkar ju vara en rejäl katastrof. Kan vi hitta mer om detta?
Hur kommer det sig att Ukraina förlorar så många fler soldater än Ryssland? Har Ryssland bättre utrustning eller är det deras träning som är mer gedigen än NATO:s träning som Ukrainarna fått?

Givetvis finns det de som inte litar på dessa siffror vilket är fullt förståeligt, ni som hör hit får gärna hålla käften i denna tråd, för ni kommer inte att ha något att tillföra trådämnet mer än det vanliga gnällandet. Vi vet redan att de officiella siffrorna såklart är lägre ifrån den bevisat lögnaktiga Zelensky.

låter högt ,men det är också ett brutalt krig med oväntat lite journalister vid frontlinjen vilket hänger ihop med att båda sidor uppträder som krigsförbrytare och inte vill visa sina brott.

Ukraina har bedrivits anfallskrig under ca två månader nu, där brukar man förlora 5 ggr fler soldater än fienden, minst
Citera
2022-10-26, 12:38
  #290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av M_A_R
I takt med att ukrainarna blir bättre tränade och utrustade så minskar de ukrainska förlusterna, det är vad jag tror.

tyvärr tvärtom, de som försvinner först är de riktiga soldater som tränats för strid, sedan ökar förlusterna då oerfarna och kort utbildade skall ta deras plats. Så har det varit under alla krig, och även här
Citera
2022-10-26, 12:42
  #291
Medlem
Idiotsveriges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av T-80U
Snacka om att leva i en helt annan värld än oss andra.

Var var det du såg det, på en hemlig iransk militär presskonferens i någon av deras tusentals kilometer tunnlar, som kan rymma hela divisioner och kårer, eller var det ännu ett av den ryska statsledningens briljanta uttalanden?

Problemet med sådana som du är att ni inte förstår hur grovt ni blottar er genom att skriva sådana vansinniga dumheter. Det du precis skrev här ovan är på samma nivå som om jag skulle sitta med ett gäng fotbollsexperter, och försöka låta påskina att jag är en av dem, medan jag slänger mig med uttryck och "alternativ fakta" som gör att varje fotbollsexpert på bara ett par minuter inser att jag är fullständigt nollställd i fotbollens värld.

Testa göra en sökning nästa gång så slipper du visa hur okunnig du är.

https://www.foxnews.com/politics/us-military-ranked-weak-first-time-heritage-foundation
Citera
2022-10-26, 13:24
  #292
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalasboll
Jag tror inte att var femte är på Putins sida, utan vi som i ifrågasätter vill ha fred. För att få fred ska antingen Väst eller Ryssland lägga sig, något som inte kommer hända.

Väst skulle aldrig lagt sig i Ukrainas politik med risk för vad som skulle hända. Det är min åsikt, för jag vill inte ha detta krig. Nu är det dock upptill Ukraina om de vill ta denna kamp, men det sjuka är att vi skickar vapen och teknik till detta krig. Ni som är på Ukrainas sida, varför stod ni inte på Afghjanistan eller Iraks sida när USA invaderade dessa länder? Afghanistan och Irak andra gången var en hämnd för 9/11 och det var för fan USAs fel att terrorism och massflykt skedde i början av 2000 talet.
Med ert tänk kommer det bli ett tredje världskrig. Men jag hoppas du är redo eller gör dina barn redo att inom några år få åka ut och kriga. En följd av dåliga beslut ska vi gå med i NATO, som bara det kostar 3 procent av vår bnp (bara runt 150 miljarder). För att skydda oss mot Ryssland, det är ju skrattretande. Skulle gett fan i denna konflikt då detta är ett skådespelari, precis som Zelensky är själv.

Det som också kan ifrågasättas är hur media skriver hur dåliga vapen och teknik Ryssland har, ändå så skickar Väst den senaste tekniker och vapen och de lyckas ändå inte vinna detta krig. Om du tror Väst kommer ha en chans vid ett storskaligt krig, med Ryssland, Kina, Indien på ryssarnas sida, så är du ute på hal is. I värsta fall blir skåpmat i detta krig med kärnvapen. Som ni vill ska de få inställa kärnvapen på svensk mark vid ett NATO medlemskap. Kärnvapen går bra men inte ett kärnkraftverk.

Skrämmande utveckling av svenskarna som har helt oförmåga att sakna konsekvenstänk. Du kan inte möjligtvis vara dumfan som höjde din egna lön med 27 procent i förrgår som politiker?

Tror du att du kommer skydda dig bakom Amerikanarna, som nu ifrågasätter detta krig. De är så trötta på att skicka folk till ett krig vi inte har med att göra. Detta är ett krig som ska smörjas till varje pris, från väst sida.

I din inledning skriver du att du vill ha fred. Sedan att det är upp till Ukraina att ta denna kamp. Och sedan massor om varför vi inte ska stötta ukraina. Och varför vi inte stötta afganistan och irak. Skälen är massor; ang irak så var det dels invationer av andra länder innan. Samt lite etnisk rensning. Samt gas-attacker mot civila. Och sånt. Och diktatur. Men sverige var ju ganska neutrala. I det andra kriget. Det första ställde vi upp med sjukhus (o lite röjdyk).


Afganistan var också lite hummanitärt arbete. Så vi har skickat stöd innan.
Citera
2022-10-26, 13:36
  #293
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 4YYX
tyvärr tvärtom, de som försvinner först är de riktiga soldater som tränats för strid, sedan ökar förlusterna då oerfarna och kort utbildade skall ta deras plats. Så har det varit under alla krig, och även här
Det blir många unga ukrainska soldater, unga män, som kommer att dö i den kommande offensiven mot Kherson. En offensiv som i princip är framdirigerad av politiska skäl (för att behaga USA och göra intryck på NATO) snarare än för att den skulle innebära något tungt strategiskt genombrott.

Många ukrainare mejades f ö ner i samma område redan under den misslyckade offensiven där i augusti - början av september.
__________________
Senast redigerad av HepCat-X 2022-10-26 kl. 13:49.
Citera
2022-10-26, 13:44
  #294
Medlem
Intensivtkloks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Det blir många unga ukrainska soldater, unga män, som kommer att dö i den kommande offensiven mot Kherson. En offensiv som i princip är framdirigerad av politiska skäl (för att behaga USA och göra intryck på NATO) snarare än för att den skulle innebära något tungt strategiskt genombrott.

Många ukrainare mejades f ö ner i samma område redan under den misslyckade offensiven där i aukgusti - nörjan av september.
Du lever i en fantasivärld - enda anledningen till att ryssen inte är ute ur Kherson ännu är för att man från ukrainsk sida vill skona civilbefolkningen i området och för att man vill minimera sina egna förluster. Det finns otaliga rapporter från Ukraina som pekar på avsevärt större ryska militära förluster än ukrainska militära förluster, fem till sex gånger större för att ge dig något att tänka på. Kherson kommer att befrias på ryssen inom kort, ta det lugnt och vänta lite...

Kan du inte peka på någon rysk framgång de senaste veckorna/månaderna i stället? Någonstans där det går bra för Ryssland?
Citera
2022-10-26, 14:04
  #295
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vonsexron
I din inledning skriver du att du vill ha fred. Sedan att det är upp till Ukraina att ta denna kamp. Och sedan massor om varför vi inte ska stötta ukraina. Och varför vi inte stötta afganistan och irak. Skälen är massor; ang irak så var det dels invationer av andra länder innan. Samt lite etnisk rensning. Samt gas-attacker mot civila. Och sånt. Och diktatur. Men sverige var ju ganska neutrala. I det andra kriget. Det första ställde vi upp med sjukhus (o lite röjdyk).


Afganistan var också lite hummanitärt arbete. Så vi har skickat stöd innan.

Vi skulle ha skickat stöd nu också, inte en massa vapen. Skälen var massor för krigen i Afghanistan och Irak, dessutom felaktiga. Den största anledningen till kriget i Irak andra gången var för att de beskylldes inneha kärnvapen, som det sedan inte visade sig ha. Den andra anledningen var också att de först beskylldes för 9/11 attackerna, och nu skulle USA kriga mot en terror. En terror de själva skapat med sina blodbad och invasioner av andra länder. Vi har ställt upp på många sätt i de andra krigen ja, med utrustning och öppna era hjärtan. Det jag menar att vi inte skickade stöd i form av vapen i krigen i Irak och Afghanistan? Men Ukraina vill ta denna fajt, låt de göra det. Men vi ska inte lägga oss i och dessutom i ett krig mellan Ryssland och ett baltland som är full av korruption och röstfusk likt Azerbadjan bland annat.

För att få fred skulle detta behövas:
Ukraina får inte gå med i NATO
Ge upp dessa territorium, pågått massakrar pågått där i flera år innan 2014, av Ukrainare på just Ryssar.
Ukraina får lösa denna konflikt, det behöver inte supportas av hela väst. Det roliga i denna sorgsna historia är hur media målar upp att Ryssarna har dålig teknik och vapen. Om så var fallet skulle väl detta krig redan vara slut. Det är slut med NATO och USAs bestämmande av vad som händer här i världen, de ska sluta lägga sig i. Precis som folket nu i USA påtalar.

I grund och botten så litar jag inte ett dugg på Zelensky, han är en skådespelare. Likt som jag inte gillar den dementa Biden, som hela tiden trycker på oss att skicka vapen.
__________________
Senast redigerad av Kalasboll 2022-10-26 kl. 14:13.
Citera
2022-10-26, 14:15
  #296
Moderator
T-80Us avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Idiotsverige
Testa göra en sökning nästa gång så slipper du visa hur okunnig du är.

https://www.foxnews.com/politics/us-military-ranked-weak-first-time-heritage-foundation

Det är nog snarare du som bör lära dig förstå vad du läser i allmänhet och hur USAs försvarsmakt är uppbygd i synnerhet.

Jag är, generellt, gladare för Fox News än liberal amerikansk media, men varningarna här säger inte vad du tror att de säger.

USAs marina slagstyrka är ingenting något land står emot. Vid en luftkonflikt med exempelvis Ryssland, så hade ryssarna inte haft skuggan av en chans, helt utan att USAs flygvapen ens varit inblandat.
Citera
2022-10-26, 15:07
  #297
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Det blir många unga ukrainska soldater, unga män, som kommer att dö i den kommande offensiven mot Kherson. En offensiv som i princip är framdirigerad av politiska skäl (för att behaga USA och göra intryck på NATO) snarare än för att den skulle innebära något tungt strategiskt genombrott.

Många ukrainare mejades f ö ner i samma område redan under den misslyckade offensiven där i augusti - början av september.

ja så kommer det att ske, och ja, det är en "propaganada seger" som Ukrianas ledning eftersträvar, oavsett kostnader. För jävligt rent ut sagt
Citera
2022-10-26, 15:11
  #298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 4YYX
ja så kommer det att ske, och ja, det är en "propaganada seger" som Ukrianas ledning eftersträvar, oavsett kostnader. För jävligt rent ut sagt
Om de har förstört broarna när de till sist (hypotetiskt) intar ett fruset och bombat Kherson, så kommer ju ryssarna ändå att kontrollera östra stranden. Därmed är de i praktiken åtskilda av floden, och ryssarna kan fortsätta skjuta tillbaka om man t ex skulle försöka bygga nya broar. Men så långt tänker inte dessa NATO-fanboys...
Citera
2022-10-26, 15:24
  #299
Medlem
pinnpelle88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av T-80U
Ingetdera. Däremot är jag läskunnig, något som verkar bereda dig bekymmer.

Såhär stod det i trådstarten:

"OSINT (open-source intelligence) investigators have named real irretrievable losses of Ukraine’s army. As of 20 October 2022, according to OSINT, the Ukrainian Armed Forces had lost 402,000 people, of whom 387,000 were killed."

D.v.s. att ungefär 96,5% av deras förluster totalt ska vara döda. En otroligt hög andel, till och med högre än vid majoriteten mindre japanska förband som gjorde "banzai-charge" rakt in i amerikansk kulspruteeld under andra världskriget.

Det är, naturligtvis, en helt orimlig siffra, givet den moderna krigshistoriens samband mellan dödade och sårade i olika förband.

Legoknekt från NZ beskriver hur livet i UAF ter sig. "Så fort Ryssarna vet vart du är så är det bara att gömma huvudet i marken och be, sen kommer artileriet". Detta är hur UAF staplar "irretrievable losses".

◾New Zealand mercenary in Ukraine describes how is to be under Russian shelling for New Zealand media.

Detta har utspelat sig varje dag sedan slutet av februari. Ryssarna sist jag kollade drar iväg mellan 30 och 40.000 pjäser om dagen. Om bara 1% av pjäserna träffar sitt mål så är det 3 till 4000 skadade/dödade (irretrievable losses, då du inte får ett litet köttsår av 155mm pjäser).

Edit: Glömde länk.

https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/12435
__________________
Senast redigerad av pinnpelle88 2022-10-26 kl. 15:34.
Citera
2022-10-26, 16:55
  #300
Medlem
Idiotsveriges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pinnpelle88
Legoknekt från NZ beskriver hur livet i UAF ter sig. "Så fort Ryssarna vet vart du är så är det bara att gömma huvudet i marken och be, sen kommer artileriet". Detta är hur UAF staplar "irretrievable losses".

◾New Zealand mercenary in Ukraine describes how is to be under Russian shelling for New Zealand media.

Detta har utspelat sig varje dag sedan slutet av februari. Ryssarna sist jag kollade drar iväg mellan 30 och 40.000 pjäser om dagen. Om bara 1% av pjäserna träffar sitt mål så är det 3 till 4000 skadade/dödade (irretrievable losses, då du inte får ett litet köttsår av 155mm pjäser).

Edit: Glömde länk.

https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/12435

Intressant. Detta förklarar ju uppenbart siffrorna. Men förnekarna som vill att kriget skall fortgå sticker huvudet i sanden när det gäller saker som ger en negativ bild av kriget. Inget nytt under solen här!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in