2022-10-26, 13:34
  #7873
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Assdefender
Obekräftade uppgifter än så länge men vänner till T ska ha sett att hennes position på snapkartan varit nära Nydalarondellen lite efter 03.

Var kommer den infon ifån?
Isf överensstämmer detn riktningen ju med den mastuppkoppling som man har sagt skulle vara 03:50 vid Biltema.

Kan någon kan ha gjort sig av med mobilen där, allt för att förvilla.
Citera
2022-10-26, 13:35
  #7874
Medlem
Om det stämmer att JJ va skyldig till branden och kom undan med det så är hon inte helt oerfaren när det kommer till kriminalit...
Citera
2022-10-26, 13:35
  #7875
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Nej det är sånt här som gör saken så förvirrande. Till exempel så säger polisen att de vet att T:s mobil har befunnit sig i JJs lägenhet. Det kräver ju ganska hög precision. Sedan säger de att den kopplade upp sig mot en mast vid Biltema, som täcker halva stan. Ska man tolka det som att hon hade någon app igång hemma hos JJ som gav exakt position enligt GPS, och att denna sedan var avstängd när den sista signalen sändes ut.
Sedan är ju frågan om polisen kan se telefonen hela vägen fram till sista signalen eller om den plötsligt sattes på och sedan stängdes av igen.

Vet själv inget om hur pass träffsäkert polisen kan avläsa en telefons position, det kanske någon annan med kunskap i ämnet kan förklara. Vore intressant att få den informationen.

Men det borde ju gå att se ifall Toves telefon varit uppkopplad på JJs Wi-Fi i lägenheten och då vet man ju med säkerhet att den har befunnit sig där.
Citera
2022-10-26, 13:36
  #7876
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av algenurbo
Nu har jag missat något, har JJs bil beslagtagits?
Yes, bärgades från hennes arbete
Citera
2022-10-26, 13:36
  #7877
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Det är ju väldigt oklart med tiderna under natten. Det sägs att grannen som blev störd gick upp och knackade på dörren till JJs lägenhet, men ingen öppnade. Är denna uppgift säkerställd?
Frågan är om det var så att JJ var på McD vid den tidpunkten när grannen knackade på. Kanske var det ingen i lägenheten. Finns det exakta tidsangivelser på när JJ var borta och när grannen knackade på. Jag kan i alla fall inte hitta några i sammanfattningen.

Enligt P4 Jönköping som gissningsvis varit kontakt med grannen så hördes ljuden 02:30. Det skulle stämma överens med T s sista kontakt med pojkvännen 02:30. Attacken skedde förmodligen i samband med att hon försökte lämna lägenheten.
Citera
2022-10-26, 13:38
  #7878
Medlem
R.E.R.R.Ls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av radbean
Polisen har nog svårt med autister, beter sig inte som vanligt


Bil jag inte hålla med om efter min yrkesvana.
Inte mycket som särskiljer det ”normala”.
Inget som säger vad dessa unga tjejer har för svårigheter.
Citera
2022-10-26, 13:39
  #7879
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Var kommer den infon ifån?
Isf överensstämmer detn riktningen ju med den mastuppkoppling som man har sagt skulle vara 03:50 vid Biltema.

Kan någon kan ha gjort sig av med mobilen där, allt för att förvilla.

Den kommer från någon som har varit i kontakt med folk som har T på snapchat. Det skrevs om det i tråden förra veckan.
Citera
2022-10-26, 13:40
  #7880
Medlem
När kommer tjejerna släppas fria?
Citera
2022-10-26, 13:40
  #7881
Medlem
Starbacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Avel
MGM är väldigt unga. Det måste man ha med sig i magkänslan och analysen av detta.
Energi och ork har de till ansträngande saker. Men här får man hoppas huvudet inte varit med hela vägen så de gjort en rad misstag.

Polisens bild av detta borde vara god. Tror de behöver få lite koll på det tekniska och ha sånt klart inför att TT förhoppningsvis hittas.
Ställer stor förhoppning till MP att hon ska hittas här i veckoslutet om hon finns nära Vetlanda.

En del av de droger som är i svung nu bär skulden till en svår situation i dag. Det gäller dödsskjutningarna och förmodligen också detta ärende. Rohypnol dödar alla känslor och främst empatin med dina offer.

Ta två tabletter och du blir kall som en fisk direkt från frysen. Lägg till Kokain och du tror du klarar allt som den stålkvinna du blir samt ger drogen gratis aggression. Som eferrätt tar du Tramadol så lugnar du dessutom nerverna efter en ansträngande dag.

Prova inte detta hemma.
Citera
2022-10-26, 13:43
  #7882
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Dizzy-
Är det inte rätt enkelt för dom båda häktade att bara tiga, dom har ju blivit tilldelade sina försvarare, och deras råd lär ju sannolikt bara vara att hålla tyst och säga att dom inget vet.

Även om detta då väldigt sannolikt ser ut som dom är inblandade i hennes försvinnande, men kan bli knepigt att få dom dömda.

Ta fallet med Linda i Falun t ex, där drog ju han årets rövarhistoria, men blev frikänd från mord bara för dom inte kunde bevisa hur hon dött. Har man ingen kropp lär det ju bli ännu svårare.

Tror inte advokaterna rekommenderar sina klienter att knipa igen. I detta läge vill nog även dom att hon ska hittas. Tror mest det handlar om att ge tjejerna stöd och juridisk kunskap om hur processen fungerar.

Däremot tror jag tjejerna pratat ihop sig innan dom häktades och den storyn verkar dom imponerande nog hålla fast vid.
Citera
2022-10-26, 13:43
  #7883
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BayouX
Om man utgår ifrån att uppgifterna stämmer, vilket jag tror..Snap visar rätt tydligt var folk befinner sig och när. Nydalarondellen leder norrut ifrån Vetlanda om jag fattar det rätt? Det tycks finnas en del småvägar åt Ekenässjö?-hållet, det var väl där JJ’s bil beslagtogs.
Har själv ingen lokalkännedom om Vetlanda men allmänheten som har tid över borde bege sig ut och leta så att tjejen hittas.


Vi har dessa uppgifter;
03-tiden: Toves senaste position: någonstans runt Nydalarondellen efter klockan 03, från de som har henne på Snapchat. Obekräftat. Källa: Guapo625
Bägge MGM tog sig till McDonalds efter att Tove cyklade hemåt vid 03-tiden. (AB)
Hon ska ha fått skjuts till McDonalds runt 03:00 av en granne för att hämta mat och väl där gått fram till en bil och pratat med personerna innan hon åkte hemåt igen. (SR)
- De två MGM har enligt uppgifter uppgett för polis att de två har åkt till McDonalds klockan 02.45.
__________________
Senast redigerad av GrevenFB 2022-10-26 kl. 13:49.
Citera
2022-10-26, 13:43
  #7884
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xavian
När kommer tjejerna släppas fria?
Om 15 til 20 år.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in