2022-10-24, 17:09
  #247381
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Precis. Så ni tomtar på Flashback, majoriteten av EU-länderna samt Zelensky röstar för slakt av den ukrainska armén Grattis!

Och så det välkända ryzka hotet!
Citera
2022-10-24, 17:09
  #247382
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Var det jobbigt med sanningen?

Jag märker att du tycker om att cherrypicka, det jag syftade på i artikeln var det Macron sade. Men det är förståeligt, hur ska du tjäna pengar när kriget tar slut liksom?

”Ukrainians will be the ones to “choose the moment and the terms” of peace in the war with Russia, French President Emmanuel Macron said Sunday.
His remarks at a peace conference in Rome come as Moscow’s war pushes energy prices higher in Europe ahead of winter, threatening to erode support on the continent for Ukraine’s defense.”
Och som sagt, du tog Macrons ord i HEADLINERN som om att de var sagda för att påpeka att Ukraina förnekar förhandlingar och Ryssland står besvikna över så. Som jag sade - polera din engelska och läs artiklarna igen. Jag behöver inte posta några till dig eftersom att du faktiskt postade de perfekta motsvaren på ditt påstående. Tack för detta
Citera
2022-10-24, 17:10
  #247383
Medlem
foliekillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Den välkände ryske debattören Viktor Olevich går nu ut och säger att SMO har gått åt helsike. Har han fått rollen att börja förmedla en fullständig rysk reträtt från Ukraina.

https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1584558835964182529
Våra egna putinrunkare i tråden kan kanske övertala killen att han har fel?
Citera
2022-10-24, 17:11
  #247384
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Precis. Så ni tomtar på Flashback, majoriteten av EU-länderna samt Zelensky röstar för slakt av den ukrainska armén Grattis!
NaZzes tvärtemotspråk igen?
Citera
2022-10-24, 17:14
  #247385
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Two Russian KA-52 attack helicopters shot down within 30 minutes of each other on the southern frontline.
https://twitter.com/WarMonitor3/status/1584557671281176576
Bra bilder. Kameramannens reaktion när man träffar är legendarisk
Citera
2022-10-24, 17:14
  #247386
Medlem
jonjonesHWs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pausanias
Dvs en ryss som bor i Estland!!
Ryska talas i Estland, och alla föredetta soviet stater.
Citera
2022-10-24, 17:14
  #247387
Medlem
foliekillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Sen så avlivade Ukraina ett gäng iranska instruktörer på Krym också. Pissryssen kanske inte kan använda mopparna nu.
Eller så är de helt enkelt slut och de väntar på nya leveranser.

Under tiden får Ukraina mer och mer motmedel mot mopparna och andra missiler.

Reparationer av elanläggningarna lär också pågå för fullt!

Material är på väg i mängder från flera EU-länder bla.
Citera
2022-10-24, 17:14
  #247388
Medlem
skogsmarans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Det är väl inte svårt att förstå att lösningen på Ukrainakriget och framtida krig är att man kommer överens om:
- inga statskupper
- inga Monroedoktriner
- inga Russki mir
- inga låtsas-försvarsallianser, bara riktiga försvarsallianser

Men så länge det finns USA-runkare som fanatiskt indoktrinerar om att det är fel när Ryssland gör det men OK när USA gör det, så får man aldrig en slutlig lösning. Man får vapenstillestånd och sedan ballar det ur igen nån annanstans.

Det finns alltid två sätt att lösa en konflikt. Antingen så stoppar man helt enkelt konflikten. Eller så behandlar man alla aktörer lika, och sätter upp regler som alla följer.

Det kräver då att det är fler parter än Ryssland och Ukraina i förhandlingen och som dessutom är villiga till eftergifter till Ryssland. I nuläget ser det inte realistiskt ut. Heller inte önskvärt om du frågar mig eftersom Ryssland skulle se eftergifter som ett svaghetstecken.

Oavsett så vore det ett bra första steg om Ryssland omedelbart drog sig tillbaka från Ukraina för att få till stånd förhandlingar men det ser vi heller inget tecken på, tvärtom.

Vad gäller:
Citat:
Men så länge det finns USA-runkare som fanatiskt indoktrinerar om att det är fel när Ryssland gör det men OK när USA gör det,
...så har jag inte sett så många sådana inlägg även om de existerar de också. Om det varit USA som invaderat Ukraina, eller Mexico för den delen, så vore det också illa. Men så är det ju inte.

USA's missdåd i Irak var oanständigt och under falska förevändningar men det kan inte tas som intäkt för att det som Ryssland gör är OK.

Och nu handlar ju tråden just om Rysslands invasion av Ukraina och inte om USA's historiska missdåd.
Citera
2022-10-24, 17:15
  #247389
Medlem
Pausaniass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jonjonesHW
Ryska talas i Estland, och alla föredetta soviet stater.
Och, ryska talas av ryssar.
Citera
2022-10-24, 17:15
  #247390
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pausanias
Absolut inget förtroende för någon som går Putins ärenden men jag tycker om att ge folk en möjlighet till att vara ärliga (du vet, det där med att tala sanning).

Om du anser att jag går Putins ärenden har du redan dömt mig på förhand. Ingen idé diskutera om du redan bestämt dig.

För att en diskussion ska ge något måste man vara beredd att ändra sin ståndpunkt om man blir motbevisad. Annars är det ingen mening.
Citera
2022-10-24, 17:19
  #247391
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hash
Enligt liveuamap.com så har Israel bombat drönar-fabriker i Syrien, som har någon koppling till Irans drönare.

Citat:
Ursprungligen postat av leach
Sen så avlivade Ukraina ett gäng iranska instruktörer på Krym också. Pissryssen kanske inte kan använda mopparna nu.
Glädjande nyheter som förhoppningsvis förklarar varför terrorn mot civilbefolkningen upphört.
__________________
Senast redigerad av Taggad 2022-10-24 kl. 17:21.
Citera
2022-10-24, 17:19
  #247392
Medlem
leachs avatar
Pissryssen ger sig inte. Nu lipar Gerasimov ut också för att kunna spränga en smutsig bomb i Ukraina

Moscow says Russian, UK chiefs of staff discuss risk of 'dirty bomb' in Ukraine
MOSCOW, Oct 24 (Reuters) - Russian military Chief of General Staff Valery Gerasimov and British Chief of Defence Staff Tony Radakin spoke by phone on Monday to discuss what Moscow called the possibility that Ukraine could use a "dirty bomb", the Russian defence ministry said.

https://www.reuters.com/world/europe/russian-uk-chiefs-staff-discuss-risk-dirty-bomb-ukraine-russian-agencies-2022-10-24/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in