Citat:
Ursprungligen postat av
LillaMonsterMy
Mycket berättigad fråga, tittar på ratsit på en V*ronika K*rg*re som jag tror är sonhustru
?? till den avlidna, har fyra hundar registrerade tre fr bulldog och en blandras.
*e
Citerar händelsen för två år sedan med barnet från länk.
"För två år sedan var det ytterligare en incident med en hundattack hemma hos den avlidna kvinnan. Enligt en anmälan till Länsstyrelsen i Västerbotten ska det även då ha varit en amstaff som bitit ett barn i benet som var på besök hos kvinnan. Barnet ska ha fått sådana skador att det tvingades operera.
Av den anmälan framgår även att hunden ska ha attackerat vuxna sedan tidigare och att kvinnan skulle lämna bort den. Om det är samma hund som bet ihjäl kvinnan eller inte är oklart."
Såna här hundar skall tas bort omedelbart inte lämnas bort, har de gjort det en gång kan den göra det igen. Har du oberäkneliga djur som visat aggresivt beteende är det bästa lösningen. Men samhället har blivit sjukt med saft och bulle tänket att det går att rehabilitera allt och alla.