Citat:
Ursprungligen postat av
Domas
Ja, så efterblivet som de senaste regeringarna har ställt till det. Vem vemt, vad ska man göra åt det?
Ta t.ex. räntan, var det typ inte Stefan Ingves som höjde räntan nu mitt i energikrisen det jävla mongot?
Känns nästan som ett sabotage med tanke på bostadsbubblan och energikrisen. Kan man bara få bort människor från att leva på bidrag så kanske man kan få större tillgångar att fixa annat på också? Är inte super haj på sånt där, men kan inte tänka mig att det är bra för ekonomin att 10 % av den vuxna befolkningen går på bidrag.
De höga bensinpriserna ställer väl till det också för företagen? Och energin då såklart? Samt priserna på produkter allmänt.
Eller vad är det för andra variabler som orsakar krisen?
Att Ingves höjde räntan beror på att vi är på väg in i en skenande inflation. Den är tvåsiffrig i hela EU nu, och över 30% i Estland. Har du inte märkt att allt är mycket dyrare när du går och handlar?
Tyvärr har Ingves och andra centralbankschefer gjort alldeles för lite och för sent. Det kommer att bli mycket värre innan de får kontroll över inflationen, om de överhuvud taget får det. Löneökningar som ligger i takt med inflationen kan vi glömma de närmaste åren och eventuella besparingar kommer inflationen att äta upp, så vi kommer alla att bli mycket fattigare.
Orsaken till den ekonomiska krisen är mycket riktigt energikrisen, som i sin tur beror på de idiotiska sanktionerna mot Ryssland, sanktioner som drabbar oss själva mycket hårdare än ryssarna. Framför allt den tyska industrin är helt beroende av rysk gas, som de inte kan ersätta på kort sikt. Tyska företag går i konkurs varje dag nu. Och den tyska avindustrialiseringen drar hela EU med sig i fallet.
Lägg därtill försörjningsbördan för ytterligare tio miljoner ukrainska flyktingar, som kan komma hit när den ryska storoffensiven börjar, och kostnaderna för att hålla den ukrainska regimen under armarna. Von der Leyen lovade dem just ytterligare 200 miljarder kronor bara under 2023. Var tror du att de pengarna kommer från? Sedan har vi all krigsmateriel och ammunition som skickats till Ukraina för skrotning av ryssarna och som nu ska ersättas, om vi överhuvud taget har råd med det.
Det blir en fattig, hungrig och kall vinter i Europa.