2022-10-23, 12:27
  #246421
Medlem
borrizs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SisterJones
Enklare än så - det finns pågående avtal för gasen - när kranen stryps skapar detta rysshat o ilska
alltså spänger ryssarna gasledningen - det går inte att leverera vi har inte strypt gasen via kranarna.
Alltså inget att diskutera inga skäl till klagomål o ryssarn kan fortfarande leverera via tankbåt ryska
tankbåtar som de skall ha betalt för
Jag känner mycket lite till om Rysslands LNG-kapacitet, har man överhuvud taget några terminaler i Östersjön?
Citera
2022-10-23, 12:27
  #246422
Medlem
heggeness avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ny video på hur det ryska planet störtar i ett ryskt bostadsområde. https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1584108205822849026

Till alla modiga ryssar som är emot Putins regim och krig säger jag; väldigt tråkigt att detta ska drabba er och er fina stad.

Till de ryssar som stödjer Putins regim och kriget säger jag; synd att inte planet störtade rakt ner över er.
Citera
2022-10-23, 12:28
  #246423
Medlem
Ryzzland är desperata nu. När skövlingen av Ukrainska civila inte får hjältarna i armén att lägga ifrån sig vapen försöker man nu alltså öka på morden av civila. Svaghetstecken deluxe.
Citera
2022-10-23, 12:28
  #246424
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Möjligt. Men glöm inte bort att detta är terrordåd. Putin har själv har själv klart uttalat att det terror att slå ut "kritisk civil infrastruktur". Nu avsåg uttalandet i och för sig en olagligt byggd bro på ockuperad mark. Eller är så illa att Putin menar att det är terrorism att slå ut rysk infrastruktur men det ryms inom normal krigföring att slå ut icke-rysk infrastruktur?

Ja han lade stor vikt vid det.
Men häng med nu. Brosprängningen var false flag, för att legitimera motsvarande attacker i Ukraina på infrastruktur.
Men Ryssland kan slå mycket hårdare mot Ukraina än vad Ukraina kan skada Ryssland.
Citera
2022-10-23, 12:30
  #246425
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Tekniska tyska mirakler bör snart vara framme.

När hela Ukraina står utan el.
Citera
2022-10-23, 12:32
  #246426
Medlem
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BenfriFalafel
Vem är det som har initiativet och vem är det som förlorar mark dag för dag?
Passagerna över Dnepr utgör en större fara för ryssarna i nuläget, än vad de gör för ukrainarna.
Myten om den ukrainska offensivens framgångar är ju kraftigt överdrivna.

https://odysee.com/@The_uncomfortable_Truth:4/%D0%92%D0%A1-%D0%A0%D0%A4-CBO-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D1%8B%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%B2%D1%81%D1%83-%D0%BF%D 1%80%D0%BE%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%8C-%D1%80%D1%83%D0%B1%D0%B5%D0%B6-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0% B7%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5-%D1%81%D1%83%D1%85%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE-19.10.2022-% D0%91%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1 %81%D0%BA%D0%BE%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0% B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5:c

Att ryska övergångar utgör en fara för dem själva blir ju sant om Ukraina spränger dammen.
Citera
2022-10-23, 12:32
  #246427
Medlem
BenfriFalafels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Statskupper i vilket främmande makt bistår avsätta demokratiskt valda regeringar är inte demokrati utan raka motsatsen till demokrati.

Vilken tur att det demokratiska och okorrumperade Ryssland vill hjälpa Ukraina på rätt bana igen.
Folkomröstningen om annekteringen av Kherson var så klart korrekt utförd och höjden av fungerande demokrati.

Eller vad tycker du?
Citera
2022-10-23, 12:36
  #246428
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SisterJones
Evakuering (civila) Kherson - varför?

Omflyttning av ukrainare till ryssland o endast ryssar får sen besätta Kherson.

Ryssarna skall spränga dammen med 10,000 tals civila offer i samband med soldatreträtt
o det vågar man inte,

Andra skäl i så fall vilka.

Vad säger krigets lagar om plundring (av civilbefolknings hem mm) i samband med reträtter
(eller offensiver)?

I vilken omfattning gäller vanliga inhemska lagar under krig eller i ockuperat land
Hm... Skulle ryssarna verkligen spränga Kakhovka-dammen??

Som jag har förstått det kommer vattnet till Krim från Kakhovka-reservoaren. Att spränga dammen kan ju inte ligga i ryssarnas intresse. Men visst, Ryssarna har agerat ologiskt tidigare.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kakhovka_Hydroelectric_Power_Plant
Citera
2022-10-23, 12:37
  #246429
Medlem
heggeness avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Rena Mengeleexperiment utförs på barnen, men det är inte nazism? Så talar endast en apologet. Sluta försvara nazismen, tack.

Säger användaren som ägnat 10 år att posta högerextrema inlägg i diverse trådar här.
Har du bestämt dig vad Ryssland slåss för:

- Mot nazisterna i Ukraina?
- Mot den judiska bögdekadensen i Ukraina?
- För att "skydda" civilbefolkningen i Ukraina? (de man bombar och terroriserar)
- För att hindra att Ukraina söker sig mot väst?
Citera
2022-10-23, 12:37
  #246430
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borriz
Jag känner mycket lite till om Rysslands LNG-kapacitet, har man överhuvud taget några terminaler i Östersjön?


Yamal LNG skeppar LNG till Europa. Dock är terminalerna inte i Östersjön utan i norra ryZZland i mitten ungefär.

4 millioner ton LNG per år skeppas till EU o det har inte minskat pga Ukraina.
Citera
2022-10-23, 12:38
  #246431
Medlem
BenfriFalafels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Myten om den ukrainska offensivens framgångar är ju kraftigt överdrivna.

kebablänk

Ja, och ryssarna verkar ju lyckas hålla sina positioner utan problem.
https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/yb1fzo/russian_trench_charged_by_fighters_of_the/
Citera
2022-10-23, 12:38
  #246432
Medlem
EnCartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Statskupper i vilket främmande makt bistår avsätta demokratiskt valda regeringar är inte demokrati utan raka motsatsen till demokrati.

Att man ska behöva förklara detta i Sverige 2022 visar endast på förfallet i skolväsendet där det tydligen är viktigare lära sig byta kön.
Invandringen till Sverige är förstås ett sänke för landet när det gäller bildningsnivån. Menar du att det var en statskupp när Johnson tvingades avgå hos Britterna. Som den diktaturälskare du är, förstår du inte demokrati och att ett parlament kan avsätta en president. Dina tråkiga inlägg och ditt hittepå, visar helt klart hur fördumningen sprids i landet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in