2022-10-22, 14:13
  #85
Medlem
Hp har inte så mycket med intelligens att göra. Visst, har man högt så tyder det på högre än genomsnittsintelligens. Det är dock inget man får högt på utan att plugga inför det. Har man lågt säger det alltså inte att personen har låg intelligens, är lika sannolikt att personen helt enkelt inte pluggade inför det.

Någon frågade hur Jomshof kan ha genomgått lärarutbildningen med låg intelligens. Han har antagligen inte låg intelligens för det första, för det andra är lärarutbildningen ett skämt. Krävs ingen intelligens.
Citera
2022-10-22, 14:20
  #86
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SecretQ
Det är heller inte konstigt att "vänstermänniskor" har studerat mera och fått en en annan "helhetssyn" på världen till skillnad från människor som är stolta över sitt sunda förnuft och att livets hårda skola har format dem till det de är idag.

Och nej - det är inte propaganda utan vetenskapliga studier från hela världen som med kritiskt tänkande ska studeras. Målet är att personen ska klara en fil.kand (full högskolepoäng) i sina program. Vissa pluggar enstaka kurser men kan ändå integrera dem och på det viset till exempel "bli" statsvetare.

Men det mest intressanta är ändå att det är många från arbetarklassen som läser vidare, så det är inte automatiskt folk med en akademisk tradition bakom sig där hela släkten har läst på universitet.
Jag är medlem i Vänsterpartiet pga att jag har idéer rörande samhället. Det räckte dock med att läsa att en av de kommunfullmäktige använde ordet "rasifierad" i sin profil. Vad vet jag det är måhända en underbar människa. Trots allt har jag röstat fram de utbildade likt henne och även gått ut dagarna innan med hur jag skulle rösta i min kommun. Dvs Vänsterpartiet liksom regionalt och MP i riksdagen.

Nu saknar jag utbildning och har minst sagt ett mycket brett förflutet med för många erfarenheter av livet längst ner i samhället. Jag är dock långt ifrån korkad och är det något jag ogillar skarpt är det den här utbildningsgraden.

Även de obildade, även de längst ner, osv som just ska smörjas in i ett begrepp anammat från andra länders verklighet är ett hån mot svensk historia och vårt kollektiva minne. Att placera, återinföra begrepp som ras och peka ut varenda detalj mot majoritetsbefolkningen som rasism medan man själv står för att särskilja... Jag står inte ut med mycket med dem. Det tål att sägas många gånger och jag delar inte ut frikort rörande beteenden jag inte tolererar. Däremot vet jag att det inte är av ondo utan ideologiska övertygelser som grundar sig i stor del av rationella perspektiv. Bortsett från faktum såsom att vi lever i Sverige och vårt samhälle och historia ska inte förvanskas för att passa in i andras, utomstående hämtade, ståndpunkter. Jag säger inte det mot enskilda individer utan mot dem som grupp.

Vi har outnyttjade resurser i samhället som lämnats utan utbildning och ekonomiska strukturer är ett större tak än vad ursprung eller kön är till stor del. Livets hårda skola, är en krass benämning men samtidigt omsluter den människor som är samhällsbärande när de går till sina arbeten utan att ha den där kulturellt fina bildningen och inte kan svänga runt med en mängd kunskaper om kritisk teori, postmodernism, postkolonialism. De kan inte särskilja olika vanliga ismer såsom socialism mot liberalism eller konservatism. De kan inte förstå enklare ärftlighet, språkriktiga koncept eller gymnasiematematik. De skulle ligga på ett prov i samhällskunskap.

Däremot känner de väl till de egna strukturerna de lever med. De kan den egna ekonomin, grupptillhörigheter de erkänner sig till, de ursprung de har. Invandrare kanske anammat andra uttryck såsom vi n****z, eller b****r eller s**********r. Men det låter inte rumsrent som när man hyllar den svenska rasbiologin i någon tanke av akademisk elitism. Självgodhet. Att vi har människor in i ett vi och dem medan de hävdar att det är de som egentligen står för polarisering och är gruppens fiende.

Helhetssyn?.Den finns även längst ner men mottas inte eftersom språkbruket eller de faktiska sanningarna om människor är för obscena. Ja, brutalt grova.

Skolbokssmarta människor eller utövare av ett kunskapsförtryck? Det är alltid någon som säger något som sanning men det är min fulla, fasta övertygelse att människor kan tala för dem själva.

Röda människor är högre begåvade och mer intelligenta enligt majoriteten av studier av politisk tillhörighet. Men en akademisk utbildning kräver ungefär 110-115 i IQ och även om det snittar högre och gör människor mer intelligenta finns en mängd människor med 85-95 som är väl medvetna om den egna helheten. Ibland kanske de saknar ord på vad de tänker eller upplever men det innebär inte att allt andra säger är rätt vara för att det låter tjusigare.

Även om människor som är lite eller mycket smartare än andra, har fullständiga teorier i huvudet. Det är inte vad grunden av rödhet och intelligens hänger på utan själva kärnan berör rättvisa och jämlikhet. Hur man kan göra världen lite bättre för oss alla. Inte vilka värderingar man åt i skolbänken.

Det handlar inte inledningsvis om att studera utan att fokusera på orättvisor och inse att en jämnare fördelning är ett ansvar och en full möjlighet att uppnå. Resten kommer den. Och just därför har de röda högre IQ, studieflit eller poäng. Vilka koncept de däremot svalde var ett självvalt och aktivt beteende där de identifierade deras egen världsbild som bekräftade. Smarta var de däremot redan innan.

Det är vad jag grundar hela min egen övertygelse på. Att människor kan själva, bara de får chansen att prestera på vad de är bäst på istället för att ständigt vara sämst.

Utöver det, politiker representerar sina väljare. Det innebär att det är väljarna som har du t förnuft att välja de som är bättre på att prestera på prov, inte tvärtom. De kan med andra ord, sortera och bedöma politiker som vilja som gynnar samhället bäst och jämlikhet som tillväxt etc. Ingen politiker är något alls, utan sina röster.

Så jag vill tillägna de intelligenta valen åt det folk som lyfter fram sina folkliga representanter. Inte tvärtom. Det är inte politikers intelligens som styr vilka ideologiska värderingar människor i ett samhälle anser gynnar det gemensamma bäst. Människor röstar utan en tanke på hur det gick på högskoleprovet, de röstar efter den helhetsbild de har på världen, deras egna del av den och hur de antar att världen och det land de bor i, kommer förbättras
Citat:
Ursprungligen postat av YBB641
Nu var det inte vänstern som låg högst väl?
MP räknas till vänsterkanten? Jag kan föreställa mig att liberalism till viss del har sina poäng och är något intresserad av att studera liberalistisk ekonomi men jag är långt ifrån dem. Valbarometrar visar Högst på Socialdemokraterna, tätt följd av Vänsterpartiet och Miljöpartiet.

Men det var endast stödröst i riksdagen. Jag har vid ett val, genomgående röstat på dem. Ett annat genomgående på sossarna och övriga på Vänsterpartiet.

Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
En grundläggande förutsättning för att tillbe vänsterpartiets lära torde dock vara svåra kognitiva brister, och framförallt en total oförmåga att lära av historien.

Praktisk tillämpning av den socialistiska läran leder ofrånkomligen till minskad total samhällsekonomisk nytta då inkompetenta kleptokratiska socialistiska politiker är notoriskt värdelösa vad gäller optimal resursallokering. Vidare är det också givetvis rätt och rättvist att den som upparbetar en inkomst också tillåts råda över den snarare än att "befrias" från detta (och sitt ekonomiska självbestämmande). Ju längre åt vänster läran dras desto större elände för samtliga inblandade (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen). Jmf med SAMTLIGA kommunistiska experiment vilka ENDAST resulterat i realsocialistiska stater med totalitära regimer som förtryckt, förföljt och mördat sina egna medborgare. Med historiens facit i hand är det outgrundligt att någon överhuvudtaget fortfarande förespråkar den ondskefulla läran.

"Definition of insanity: Doing the same thing over and over again and expecting different results". Albert Einstein.
Orkar inte med dina argument för att föra en diskussion. Utöver det tvivlar jag oerhört mycket på att Einstein var konservativ.

Vänta! Sådant går att googla! Oj, att en korkad vänsterpartist utgick från att Einstein skulle resonerat mer likt en själv... https://en.m.wikipedia.org/wiki/Political_views_of_Albert_Einstein

https://youtu.be/iHeA4317NeI?list=RD4Cj0jG5nMn0
Här får du en sång att lyssna på istället om vi enbart ska använda oss av namnet och inte utvärdera utfallet på hur han sannolikt hade tänkt.

Pinsamt för dig ?
__________________
Senast redigerad av SkrivSuddan 2022-10-22 kl. 14:41.
Citera
2022-10-22, 14:32
  #87
Medlem
Ganska sjukt. Jag klrade 1.3 som 17 åring och 1,8 utan att plugga som 23 åring.
Citera
2022-10-22, 14:44
  #88
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
En grundläggande förutsättning för att tillbe vänsterpartiets lära torde dock vara svåra kognitiva brister, och framförallt en total oförmåga att lära av historien.

Praktisk tillämpning av den socialistiska läran leder ofrånkomligen till minskad total samhällsekonomisk nytta då inkompetenta kleptokratiska socialistiska politiker är notoriskt värdelösa vad gäller optimal resursallokering. Vidare är det också givetvis rätt och rättvist att den som upparbetar en inkomst också tillåts råda över den snarare än att "befrias" från detta (och sitt ekonomiska självbestämmande). Ju längre åt vänster läran dras desto större elände för samtliga inblandade (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen). Jmf med SAMTLIGA kommunistiska experiment vilka ENDAST resulterat i realsocialistiska stater med totalitära regimer som förtryckt, förföljt och mördat sina egna medborgare. Med historiens facit i hand är det outgrundligt att någon överhuvudtaget fortfarande förespråkar den ondskefulla läran.

"Definition of insanity: Doing the same thing over and over again and expecting different results". Albert Einstein.

Citat:
Ursprungligen postat av SkrivSuddan
Orkar inte med dina argument för att föra en diskussion. Utöver det tvivlar jag oerhört mycket på att Einstein var konservativ.

Vänta! Sådant går att googla! Oj, att en korkad vänsterpartist utgick från att Einstein skulle resonerat mer likt en själv... https://en.m.wikipedia.org/wiki/Political_views_of_Albert_Einstein

https://youtu.be/iHeA4317NeI?list=RD4Cj0jG5nMn0
Här får du en sång att lyssna på istället om vi enbart ska använda oss av namnet och inte utvärdera utfallet på hur han sannolikt hade tänkt.

Pinsamt för dig ?

Jag förstår att du inte "orkar med" fakta och verkligheten, vilket är symptomatiskt vad gäller de som tillber den socialistiska läran (historiens facit till trots).

Här är ett exempel på vänsterpartistens "resonemang" och kognitiva förmåga: https://www.youtube.com/watch?v=xa2Cag9OrHc

Pinsamt för dig?
Citera
2022-10-22, 14:50
  #89
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ash123
Eftersom TS inte vill dela med sig informationen har jag betalat 29 kr.
Till mods: jag re-postar inte Aftonbladets artikel i sin helhet.


Jimmie Åkesson 0,7-1,3
Björn Söder 0,9-1,2
Rickard "vi måste nedmontera flumskolan" Jomshof 0,7
Julia Kronlind 0,7


Jäklar vilka dåliga resultat. SD-ledningen är ju snudd på efterblivna. Men det är väl det som krävs för att driva rasistisk politik.
Citera
2022-10-22, 14:51
  #90
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
Jag förstår att du inte "orkar med" fakta och verkligheten, vilket är symptomatiskt vad gäller de som tillber den socialistiska läran (historiens facit till trots).

Här är ett exempel på vänsterpartistens "resonemang" och kognitiva förmåga: https://www.youtube.com/watch?v=xa2Cag9OrHc

Pinsamt för dig?
Tycker du inte att det är extremt pinsamt att dra upp Einstein om han till och med skrivit en bok om socialism?

Finns ingenting att diskutera. Vem går först tror du? Einstein eller du och vem du nu än försöker dra upp?

Du jämför ett geni mot dig själv och andra och begriper inte själv att diskussionen är förlorad. Sluta nu.

Här är boken Einstein tydligen skrivit rörande hur planekonomi och socialism är det rätta politiska svaret.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Why_Socialism%3F

Du vet... Många av hans teorier och upptäckter håller än idag och boken är lite tyngre än dina youtubelänkar och du är absolut pinsam som ens försöker dra upp någon, sannolikt mindre begåvad för att försöka krossa Einsteins politiska perspektiv. På riktigt? Är du nykter nu?
__________________
Senast redigerad av SkrivSuddan 2022-10-22 kl. 14:55.
Citera
2022-10-22, 14:53
  #91
Medlem
MadBalts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sonicguide
Om vi skall spegla svenska folket i riksdagen skall förmodligen genomsnittet ligga lägre än 1.0 måste jag dessvärre säga. Förhoppningsvis väljer man kandidater som är lite mer kunniga och benägna att prestera bättre på ett HP.


Har någon orkar räkna ut medlet för riksdagsledamöter?
Citera
2022-10-22, 14:56
  #92
Medlem
Varför gör man högskoleprovet? Jo, för att man inte hade tillräckligt bra betyg från gymnasiet för att komma in direkt. De smartaste är de som aldrig ens behöver göra högskoleprovet…
Citera
2022-10-22, 14:56
  #93
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SkrivSuddan
Tycker du inte att det är extremt pinsamt att dra upp Einstein om han till och med skrivit en bok om socialism?

Finns ingenting att diskutera. Vem går först tror du? Einstein eller du och vem du nu än försöker dra upp?

Du jämför ett geni mot dig själv och andra och begriper inte själv att diskussionen är förlorad. Sluta nu.

Kan du nämna ETT exempel på praktisk tillämpning av den kommunistiska läran som INTE har resulterat i förtryck, förföljelse och folkmord på oliktänkande?

Som sagt; "Definition of insanity: Doing the same thing over and over again and expecting different results". Albert Einstein.

Något jag undrar över är varför inte du och likasinnade som uppenbarligen anser den socialistiska läran allt annat överlägsen frivilligt går ihop i kollektiv och poolar era resurser? Bidrag till kollektivet och fördelning av dess tillgångar kan ske i enlighet med det kommunistiska maximet "av var och en efter förmåga, åt var och en efter behov" vilket för övrigt återfinnes i vänsterpartiets partiprogram. Kollektivets ofrånkomliga framgångar kommer att locka fler och fler att bli medlemmar, och snart nog är hela världen lyckligt socialiserad, eller hur? Och detta utan att "någon annan", oliktänkande, tvingas till underkastelse.
Citera
2022-10-22, 14:56
  #94
Medlem
MadBalts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Binary
Jäklar vilka dåliga resultat. SD-ledningen är ju snudd på efterblivna. Men det är väl det som krävs för att driva rasistisk politik.

Fast det återspeglar deras väljare, det är bra att alla är representerade i en demokrati. Vi har de väldigt korta som Ulf de väldigt långa som Johan. De med under medel på HP de med över medel. Detta har inget med politik att göra.
Citera
2022-10-22, 15:00
  #95
Medlem
CyberIngmars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Binary
Jäklar vilka dåliga resultat. SD-ledningen är ju snudd på efterblivna. Men det är väl det som krävs för att driva rasistisk politik.

En efterbliven ledning lyckades ta SD till det näst största partiet på 10 år.
Citera
2022-10-22, 15:00
  #96
Medlem
MadBalts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bohmanian
Hur kan man jämföra IQ med HP? 2.0 kan du plugga dig till, dvs grundar sig bara i utbildning. IQ kan du inte plugga upp. Dock ska det ju sägas att får man under 1 med en godkänd gymnasieutbildning så kanske man ska se sig i spegeln.

Citat:
Ursprungligen postat av Proklos
Yep,

Högskoleprovet är ett Standardiserat prov.

Som kan man plugga specifikt till för att klara just provet. Sen om förståelsen finns där innanför pannloben är en annan femma…

Fast om du nu lägger några 100 kronor och avsätter en hel dag på att göra något som de flesta tycker är en ganska trist aktivitet. Är de då inte konstigt att de inte är förberedda, har pluggat? Det säger en hel del om dem som har lågt under medel på HP. Men håller med om att HP inte mäter IQ det mäter mer värdefulla färdigheter för en riksdagsledamot.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in