Citat:
Ursprungligen postat av
timBH2gpNwmuHtg
Hur löser man det då? Den övre percentilen blir ju knappast stimulerade av politiken, dess ungdomsförbund etc.
Det bästa vore ju om olika områden hade egna val, egna budgetar med krav på titel / yrkeserfarenhet / examen för att få rösta. Varför ska Greta få välja Sveriges IT strategi?
På tal om namnet Greta är Gretahysterin är en bra symbol för de obefintliga krav som ställs på politiker eller andra personer i politiska rörelser. Att Greta 91 får rösta om IT är ju för att det annars skulle kallas fascism.
Tror aldrig det blir bättre i Sverige, de svenska partierna är rena griskulturer och då får vi grisbroilers i riksdagen. Intelligenta människor som vill gå en akademisk bana och göra en riktig karriär dras inte dit.
Kanske borde vi skära ner på antalet riksdagsledamöter? När de är 349 stycken är det lätt att slippa undan som inkompetent. Om vi hade haft 119 stycken skulle partierna plocka russinen ur kakan och väljarna skulle börja respektera riksdagsledamöterna istället för att se ner på dem.