Citat:
Ursprungligen postat av
BMH
Det är något skumt med hela historien. Rebecka uttalar sig om en bok som en tid var totalförbjuden i skolor i Texas, USA, på grund av det erotiska innehållet. Bara den censurerade versionen var tillåten. Och så startar ett drev mot Rebecka. Kallat det Puritanska Drevet. Mystiskt
Att som politiker beskriva en antinazistisk symbol som Anne Frank i enbart negativa ordalag, kort efter att man i direktsänd TV skrikit ”helg seger”, visar på att man är ett alt-right-troll och därmed direkt olämplig att företräda ett seriöst parti. Att hon valde ”Praise God” som låt till storyn, av samma Kanye West som nyligen riktat ökända hot om massvåld på judar, är förstås inte heller någon slump. Denna koppling förstod förstås Nordfront direkt då de känner igen sina egna, men nu börjar även Aftonbladet lägga ihop ett och ett, och man vill inte vara segare än Aftonbladet på att förstå självklarheter.
Hade hon haft så goda avsikter som hon i efterhand vill påskina hade hon väl kunnat välja mer positivt laddade ord såsom ”frigjord”, snarare än ”sedeslös” och ”kåtheten själv”. Vem som helst fattar att det är olämpligt för en politiker att uttrycka sig så, oavsett om det är rätt i sak eller inte.