Citat:
Ursprungligen postat av
Petitoo
Ok. Man ska inte skriva om historien. Jag förtydligar.
Sossarna och högern hade konsesusbeslut på skallmätning och så vidare fram till till mitten av 30-talet. Sen var det en tvångssterilisering som man bedrev fram till mitten av 50-talet i praktiken. 70 år sen. Jag svarade för frågan skallmätningen. Slut för snart 90 år sen.
SD hade möten där folk heilade för drygt 20 år sen. Drygt 1/4 mansålder. Folk minns och levde under den tiden. De lever idag och bär onekligen dess arv vidare fast i ny förpackning.
70 är nästan en mansålder. Vilka sossar och moderater minns den tiden? Bildt och Adelsson. Nja. Inte ens Palme hade haft något med detta att göra direkt om han hade levt och varit typ 100 år gammal idag.
Håller med om att Sd har tagit en del av poängen som S hade tidigare. Särskilt under tvångssterileringens tidsålder och fram till 1968. Hade inte många utav dem (Sd) varit ett gäng obotbara rasister skulle nog Sverige må bra av ett samarbete mellan S och Sd istället. S har dock blivit ett av invandrarnas favoritparti och ett parti som kastar många skattepengar i sjön. Idemässigt svårt att mötas S och Sd.
Det minst dåliga nu är ändå kanske en period på 8 år då Sd får genomslag för sin strängare kriminal- och invandringspolitik. De får genomföra det S inte kan, vill eller vågar. Sen slår väl pendeln åter igen.
Det är faktiskt inte sant, steriliseringarna pågick till 1976. Det hette officiellt att det inte var ett tvång efter 50-talet och skulle vara i den enskildes intresse men det var alltså personer som blev föreslagna och övertalade att göra det även efter 50-talet. Men grejen var att vilket parti som fanns då var EMOT detta?! Inget! Resterande partier röstade igenom dessa lagar då det begav sig. Hursomhelst, det är whataboutism att dra upp andra partier för att ämnet är nazister i SD idag.
Jag tycker Sveriges historia av sterilisering och vanvård av fosterbarn är vidrig precis som liknande övergrepp, främst genom omplacering av barn som sedan misshandlats och vanvårdats skett i hela världen. Vad som verkligen är vidrigt var också förintelsen och alla stackars barn som togs från sina föräldrar, blev misshandlade, satta i läger, ensamma och rädda, blev utsatta för experiment och dog. Som Anne Frank. Anne Frank som Rebecka Fallenqvist kallar för sedeslös (bildgoogla Rebecka Fallenqvist och se hur detta är projicering från hennes sida). Vidrigt. Som sagt, jag trodde inte SD var så äckliga som det framställts i media, därför röstade jag blankt. Tyckte det var värt att pressa vänstersidan om gängkriminaliteten och deras (framförallt från Miljöpartiets håll) slappa inställning till grovt kriminella mördare. Men SD och deras sympatisörer var visst precis så blåbruna och vidriga som de beskrivits.