https://www.dn.se/varlden/svart-forsvara-sig-mot-svarmar-av-kamikazedronare/
"Under den mördande bomboffensiven mot Ukraina har Ryssland satt in ett vapen som är svårt för det ukrainska luftvärnet att försvara sig emot: svärmar av så kallade självmordsdrönare, som ayatollornas regim i Iran har levererat till sin ryska bundsförvant.
Utöver inköpen av själva flygfarkosterna finns det uppgifter om att instruktörer från Irans revolutionsgarde nu har anlänt till ockuperade delar av Ukraina – Krim och Cherson – för att utbilda ryska militärer i att manövrera Shahed-136. Enligt The Ukrainian Resistance Center kontrollerar de iranska instruktörerna direkt drönarnas attacker mot civila mål i Mykolajiv, Odessa och andra städer.
Iranska trupp agerar i Ukraina, borde ge Ukraina och ev NATO möjlighet att agera mot Iran och iranska intressen i utlandet?