Citat:
Ursprungligen postat av
Vistula
Och Ukraina har inte begått krigsbrott då menar du? Till och med när självaste Amnesty går ut och fördömer Ukrainas krigstaktik så blir ni helt till er. Det är ganska obehagligt att se hur ni reagerar. Från en masspsykos (vaccinpass) till en annan. Går man inte med lämmeltåget så blir man tydligen helt utfryst och näthatad. Obehagligt.
Du förnekar alltså att flera ukrainska krigsförband har kopplingar till nazism?
"WHAT ABOUT......?"
Självklart kan Ukraina begå krigsbrott, jag har själv sett ett klipp där välutbildade och välutrustade ukrainska trupper utanför Kiyv, ( på en geolokaliserad mjölkfarm), sköt tillfångatagna ryska trupper i benet ,förmodligen för att dessa, (förmodade VDV trupper, med tanke på deras sätt att falla), skulle ha det svårt att rymma ifrån en ytterst begränsad vaktstyrka så tidigt i kriget.
Men ett sådant krigsbrott är av en ytterst liten magnitud jämfört med de ryska massakerna i t.ex Butcha och Izium, eller de de ryska terrorbeskjutningen av civila och massiva förstörelsen av ukrainska byar och städer.
Amnesty hade inte koll på att de ukrainsks skolorna, vid denna tidpunkt, naturligtvis, gått över till distansundervisning!
Tomma skolbyggnader kan, givetvis, användas som t.ex förläggning åt soldater eller, som inom den svenska krigsplaneringen under det kalla kriget 1.0, som sjukhus. By the way: RySSarna beskjuter "naturligtvis" sjukhus med patienter i, något annat är inte att vänta ifrån en cancersvultst!
Nu har jag lagt för mycket tid på ett äckligt rysstroll. Kommer inte att upprepas!
Slava Ukraini!