2022-10-09, 15:47
  #235105
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mobeltass
Återigen… tycker du det är värt kriget nu när folk, enligt dig, har fått det så mycket bättre. Riskerar man inte att rasera det goda man har byggt upp?
Kriget var ett korkat misstag av Putin. Enda förklaringen är att han kände sig tvingad att stoppa Ukraina från att gå med i Nato, vilket hade gett Ryssland ännu en fiende vid gränsen. Men nu fick han ju dessutom Finland på Natos sida.
Citera
2022-10-09, 15:50
  #235106
Medlem
raskenss avatar
62000 stupade ryssar. Tror vi kan fira 100000 jubileum framemot Jul


https://twitter.com/KyivIndependent/status/1579037918651633664?t=CKfPY9mFtBPhEAxFnVhGwA&s=19
Citera
2022-10-09, 15:50
  #235107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
De är också där framme. Ryska soldater är inte initiativtagare. Ryssarna har sedan 2008 haft brist på underofficerare och den ökar nu då de dör. Ryska officerare leder också genom exempel. Problemet att de får ingen överblick över slagfältet då.

En amerikansk general är långt borta från striderna jmf ryska. Då modern kommunikation har gjort det möjligt att leda strid från andra siden jorden. Jag tar i lite grann.

rysk command and control är usel och lokal. Dessutom saknar högre ryska befäl kunskap och erfarenheten att leda stora förband i strid. Syrienkampanjen, där alla högre officerare, speciellt från Västra MD har varit, var ingen stor kampanj för ryssarna. Mest var det flyget, som flög omkring, men vad de lärde sig verkar ingen veta.

Hmm du har delvis rätt, varför var tyska armeen så effektiv, Rommel, Guaderan, Mannerstein etc dom satt inte i någon bunker, dom satt i stabsbilen och körde till fronten och lede soldaterna, det samma kan du säga om Patton, Mongomey etc på the allierte sida. Jag tror inte Ukrainska stabsofficerare sitter i en bunker och väntar på ryssarna de är framme hos sina kamrater och leder. Slava Ukraina and destroy the russian arme and Putin
Citera
2022-10-09, 15:51
  #235108
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Invektiv72
Det blev dramatiskt mycket bättre i Piss-Ryzzland efter Sovjettiden för att tusentals företag från väst investerade där, öppnade filialer, flyttade dit produktion, anställde folk och såg till att det fanns 10 ggr fler varor för Ivan och Olga att köpa för sina nya inkomster.

Men nu är det slut med det!
Det är väl i så fall också Putins förtjänst, i och med att han har öppnat gränserna och tillåtit handel med andra länder. Som sagt, nu är mycket av det raserat i och med kriget. Ansvaret ligger i viss mån också på de länder som beslutat bojkotta Ryssland, för hur ofta brukar man bojkotta länder som ligger i krig annars? När hände det sist?
Citera
2022-10-09, 15:53
  #235109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Det är väl i så fall också Putins förtjänst, i och med att han har öppnat gränserna och tillåtit handel med andra länder. Som sagt, nu är mycket av det raserat i och med kriget. Ansvaret ligger i viss mån också på de länder som beslutat bojkotta Ryssland, för hur ofta brukar man bojkotta länder som ligger i krig annars? När hände det sist?

Jeltsin... det gick inte så bra, men det var han som öppnade Ryssland för global handel och företagande.

Hur ofta man bojkottar länder i krig? det är ganska ofta och kanske den vanligaste orsaken.
Citera
2022-10-09, 15:55
  #235110
Medlem
walklikeacats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Ukraina har lagt upp film hur de fyller en massgrav med rysktalande.

https://t.me/intelslava/38659

Här är originalet, det som Maksym Zhorin lade ut på Telegram. Hans undertext är som följande:
"Mer återbetalning i Kupyansk Charkiv-regionen. Civilbefolkning. Detta ska betalas. Videon är tagen från den boendes telefon".

https://t.me/MaksymZhorin/3779

Min tolkning är att någon har spelat in detta på en mobiltelefon tillhörande någon av offren. Utifrån Maksym Zhorins beskrivning så är det ryssar som agerar i detta fullständigt vidriga krigsbrott.

Personen i vit tröja längs fram gör även en huvudrörelse framåt, antagandet är att personen begravs levande.
Citera
2022-10-09, 15:55
  #235111
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Vi svenskar ska nog inte skämta om andra länders pensioner. Hur många gånger har den s k "bromsen" i pensionssystemet slagit till och minskat våra pensioner? Vad får vi, 40% av lönen i pension?

Vi?
Lika är det du menar?
Nej, Vi får inte 40% av lönen..
Citera
2022-10-09, 15:55
  #235112
Medlem
donald12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Du får glömma allt du lärt dig om Sovjetunionen i skolan. Dagens Ryssland är något helt annat. Folk har fått det mycket bättre, alla får resa som de vill - till andra länder hur som helst. Öppenheten är som i västvärlden, utländsk media kan agera öppet och rapportera om hur det står till i landet och vad som händer. Inget finns kvar av det gamla slutna Sovjetsystemet. Du har tydligen svårt att hänga med i allt som hänt sedan Putin kom till makten och reformerade Ryssland i grunden, så jag får stå ut med din okunskap. Även om det blir lite tjatigt att behöva upprepa samma sak om och om igen.

Ja, dagens Ryzzland är en kleptokrati och faciststat. Ingen opposition eller fri media tillåts och man utför etnisk rensning genom att skicka minoriteter till fronten som kanonmat. Kidnappar ukrainska barn, mördar o torterar Ukrainare.

Ryzzland är på många sätt värre än Sovjetunionen....
Citera
2022-10-09, 15:57
  #235113
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ForumApache
De vidriga jävla ryzzsvinen fortsätter urskillningslöst mördandet av civila. Åter en hämndattack på Zaporizhzia:
https://twitter.com/apmassaro3/status/1578909222120886272?s=20&t=UGEElfs73XDkBCtwEdvSkw
Död åt ryzzsvinen, död åt Ryzzhelvetet!!!
Men alla säger ju att ryssarna är slut? De har slut på material och folk, moralen är i botten, de deserterar på löpande band. Kan de verkligen orka med ännu en offensiv?
Citera
2022-10-09, 15:57
  #235114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Kriget var ett korkat misstag av Putin. Enda förklaringen är att han kände sig tvingad att stoppa Ukraina från att gå med i Nato, vilket hade gett Ryssland ännu en fiende vid gränsen. Men nu fick han ju dessutom Finland på Natos sida.

Fel - det var förevändningen - ryska ägandet o återupprätta sovjets gränser o helst lite till
hela norden - tyskland o vidare till benelux frakrike italien balkan ink grekland
Citera
2022-10-09, 15:58
  #235115
Medlem
mobeltasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ForumsHack
Ni ukrainska extremisttroll kommer att behöva ta itu med verkligheten en dag, det kanske inte är nu eller om 10 år men så småningom måste ni komma till besinning och se att Ryssland vinner hårt.

Vad är det exakt Ryssland så hårt ska vinna? Att de får behålla Krim eller ta kontroll över hela gamla Sovjetunionen?
Eller är det folket som ska vinna över makten och Kreml en dag?

Och ursäkta…ukrainska extremisttroll?? Vad det det bästa du kunde komma på?
Citera
2022-10-09, 15:59
  #235116
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Green Eyes
Hur är det med rysk media då? Är den fri att rapportera vad den vill? Inga tidningar eller radioprogram som tvingats stänga ner under de senaste åren? Vad händer om en rysk tidning skriver att det är krig i Ukraina?
Det är säkert en aning vinklat, men rysk media kan i alla fall rapporter vad som sker. Man har ju medgett förluster, Krimbron var på nyheterna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in