2022-10-07, 14:52
  #233185
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Han säger ju att han har det. Det skulle också förklara varför artikel 7 på mobiliseringslagen var hemlig. Mobiliseringsordern är på 3 år oavsett om kriget i Ukraina upphör. De som blir mobiliserade får inte åka hem efter kriget.

Ok det har jag missat. Har du någon länk till detta? Är det uteslutet att det inte handlar om något annat? Att ockupera ett stort land som Ukraina lär kräva en hel del resurser i form av manskap, då går det inte bara att hemförlova soldaterna.

Ett angrepp mot Polen är ett angrepp mot ett Natoland, ett rätt stor sådant också som har goda förbindelser med USA och grannland med Europas industriella hjärta, Tyskland. En attack mot Polen skulle med stor sannolikhet innebära en direkt konfrontation med USA. Om det stämmer det du skriver så räknade i så fall Putin inte med att USA ska ge sig in i en öppen konfrontation. Vad som får honom att tro någon sådant kan man spekulera i. Gör inte USA och länder som UK och Frankrike något så skulle Natosamarbetet riskera att helt fallera.
Citera
2022-10-07, 14:53
  #233186
Avstängd
ForumApaches avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knarkblomman
Många ryssar i en smäll!
https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/xxuja3/nsfw_russian_army_getting_killed_by_ukrainian/
Jag blir så glad över sådana filmsnuttar!!!
Citera
2022-10-07, 14:53
  #233187
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vhartman47
ryss resp Putin fanatiker; tycker ni kan ignoerar allt vad dom skriver angående kriget i Ukraina för det är ryss propoganda;

Menea
BAB7
Shimona
Farbror_barbro
Tammer
Tuor
MasterBait
Noon1
Vattendealaren
Akademikerfyllo


slava Ukraina and destroy the russian arme and there supporters

Farbror Barbro har du nog fått om bakfoten Eller så är du överste rysstrollet och offrar 8 riktiga troll för att eliminera ett icke troll
Citera
2022-10-07, 14:54
  #233188
Medlem
Bortamatchens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Det har inte varit någon skillnad på den nyheten och det som finns att läsa runt om i världen om samma nyhet. Jag brukar alltid jämföra.
Jasså. Toppnyheten på CNN
"Morale is plummeting in Putin’s private army as Russia’s war in Ukraine falters"
https://edition.cnn.com/2022/10/06/europe/wagner-ukraine-struggles-marat-gabidullin-cmd-intl/index.html

Toppnyheten på RT
"Putin has proclaimed a new national idea for Russia as it abandons the dream of a Greater Europe"
https://www.rt.com/russia/564174-trenin-putin-greater-russia/

Jag kan inte se att RT nämner cnns toppnyhet trotts att det handlar om Ryssland.

CNN verkar nästan adressera RTs toppnyhet men med något annorlunda spinn
"Putin’s dream is headed towards an inglorious end"
https://edition.cnn.com/2022/10/06/opinions/putin-make-russia-weak-history-bergen/index.html
Citera
2022-10-07, 14:55
  #233189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Rysspropaganda? Det var ju Zelensky själv som sa det .. videon finns med direkt tolk att se. som sagt man får stå för vad man säger.. Jag köper inte deras ”bortförklaring” i efterhand och det är fler som inte gör..

Det är inte en borförklaring, det är rysstrolleri.

och det hade absolut inte varit fel att med ett förtydligande av den här typen.

-Ja, hade nato förintat några av de ryska truppsamlingarna med kärnvapen vid ukrainas gräns så hade vi inte behövt tömma massgravar och få våra medborgara våldtagna och mördad på daglig basis.

det är bara rysstroll som tror att det hade varit "ett problematiskt utalande" om det nu var det som sas...
Citera
2022-10-07, 14:56
  #233190
Medlem
Några hornalister dök på Finlands statsminister Sanna Marin med frågan om hur det skall kunna skapas fred i Ukraina.

Sanna svarade: "Genom att Ryssland drar sig tillbaka ifrån Ukraina".

Ja det finns ingen tvekan. En enda lösning, men min åsikt är att förhandlingar kan ske när Ryssland dragit sig tillbaka HELT!!
Citera
2022-10-07, 14:56
  #233191
Medlem
Taggads avatar
Nobelpris för CCL Ukraina,s ovärderliga arbete att dokumentera Ryssland avskyvärda krigsbrott.,
Citat:
Pristagaren: Jag gråter – demokratin står på spel
Den ukrainska människorättsorganisationen Center for Civil Liberties (CCL) har sedan den ryska invasionen engagerat sig i att försöka identifiera och dokumentera ryska krigsbrott mot den ukrainska civila befolkningen. När chefen Oleksandra Romantsova talar med Ekot strax efter beskedet att organisationen tilldelas Nobels fredspris är hon rörd.

– Jag gråter fortfarande. Jag fick veta det för en kvart sedan.
https://omni.se/t/nobelpriset/3c62b468-2fe3-4da3-bc27-9720bc89090d
Citera
2022-10-07, 14:57
  #233192
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Spelar ingen roll denna gång var det Zelensky som hota. Fler försöker tona ner att han inte menar vad han sa men somsagt..han vill ha mer krig inte fred det märker man ju rätt tydligt.
Ohyfsad och otrevlig mot Musk dessutom som kom med förslag att försöka komma fram till nått fredsavtal.

Var det? Har du verkligen kollat vad han sa eller vad någon så kallad "översättare" påstår han sa? Ukraina har all rätt att försvara sig så länge Ryssland invaderar landet. Fred kan det bli när Ryssland är ute ur Ukraina - det hänger på Ryssland.
Citera
2022-10-07, 14:58
  #233193
Avstängd
ForumApaches avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Du inser väl att Ryssland är den svagare parten i den här konflikten? Bara USA har en militärbudget som är 10ggr Rysslands, och sen hela resten av Nato därtill. Att stötta den svaga parten är väl hjältemodigt?
Men Kremls fanatiska hejarklacksprogram med clownen Solovyev och horan Simoyan har ju tutat i er ryzzar att ni är oövervinnerliga? Det går ju inte att besegra er eftersom ni kan förgöra världen?
Citera
2022-10-07, 14:59
  #233194
Medlem
Ken Drydens avatar
Vladimir Putins födelsedag.

Det finns två världspolitiska händelser som mer än några andra har format Putins tänkande och hat (alt. fruktan) gentemot väst.

1. Kosovokriget. Det ohyggliga var att Nato bombade i närheten av Slobodan Milosevics presidentpalats och nästan träffade ett rum där han satt och arbetade.

2. Störtandet av Muamar Khadaffi i Libyen. Här är det fasansfulla att Natos flygstridskrafter tvingade Khadaffi på flykt från sitt oresidentpalats, så att han tvingades gömma sig i en vägkulvert, där han påträffades av några bönder som slog ihjäl honom.

Putin återkommer alltid till dessa händelser i sina privata samtal med utländska representanter och kan orera om det i TIMMAR.
Citera
2022-10-07, 15:00
  #233195
Avstängd
ForumApaches avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Spelar ingen roll denna gång var det Zelensky som hota. Fler försöker tona ner att han inte menar vad han sa men somsagt..han vill ha mer krig inte fred det märker man ju rätt tydligt.
Ohyfsad och otrevlig mot Musk dessutom som kom med förslag att försöka komma fram till nått fredsavtal.
Det är rätt. Mer krig. Snart går kriget över i en ny fas och kriget tas till Ryzzhelvetet…

Bra så. Mer krig. Mer död för ryzzsvinen.
Citera
2022-10-07, 15:01
  #233196
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Ryssarna blev pressade till att angripa Ukraina för att inte bli inringade av fienden Nato.

Så Ryssland förbereder nu en offensiv mot Finland?
Med Finland som NATO-medlem medför det att öppna upp en ny front som nästintill omringar Rysslands näst största stad St Petersburg och att man ganska enkelt kan skära av landvägen till Kolahalvön och hota deras Nordflotta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in