Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Det räcker att de tappar Kherson, hotar med kärnvapen, och så blir det vapenstillestånd. Det skulle vara en trendvändning. Säger jag att det blir så? Nej. Säger jag att det är möjligt. Ja.
Men Putler och hans gäng har ju redan hotat med kärnvapen implicit upprepade gånger och de ryska propagandamakarna hotar ständigt explicit med det.
Putler hotade redan 2014 med det. Ingenting hände.
Putler hotade när storinvasionen började med det. Ingenting hände.
Putler hotade med det om Ukraina skulle anfalla på rysk mark, inklusive Krim. Ingenting hände.
Putler hotade med det i samband med den ryska annekteringen av Ukrainska oblaster. Ingenting hände.
Putler är alltså fyrfalldigt mesigare än Obama, (som hotade med en "röd linje" om Syrien/Ryssland använde sig av massförstörelsevapen).
Putler börjar framstå som en riktigt svag och mesig ledare. Som alla ryssar vet: DEN SVAGE BLIR SLAGEN! Så dags av göra revolution och avsätta honom, eller hur, rysstroll? 😄
Visst han kan vara beredd på att kärnvapenkrig, vilket Ubåten U-129:s dykning kan indikera. Men tillåt mig tvivla! Han vet att väst kommer att svara snabbt, hårt och effektivt på varje rySSkt steg!
Slava Ukraini!