Citat:
Ursprungligen postat av
Dreamies145
Jag tror att den analysen brister grovt i seriositet men jag vet att den är den vanligaste. Det är ren propaganda.
Ryssland har enorma lager av sovjetiska vapen. Om inte toppmoderna så går dem att skjuta med. Detsamma gäller missiler och ammunition. Bilden som sprids av att materiel håller på att ta slut stämmer inte med verkligheten. Det finns med största sannolikhet en kalashnikov för varje man i vapenför ålder i Ryssland. Ryssland har möjlighet att mobilisera cirka 25 miljoner män i vapenför ålder vid full mobilisation.
Det absolut största misstaget som väst gör är att porträttera Ryssland som svagt, dåliga på slagfältet osv. Man ska aldrig underskatta sin fiende. Ryssland har klarat sig genom krig och kollapser förr. Likaså att leva på vatten och bröd. Gud nåde oss om liknande förutsättningar skulle komma hit. Vi skulle svälta som flugor i Saharaöknen.
Det stämmer inte, det finns ingen kapacitet att producera i Ryssland utan det man har är lager från 1989
Hittills har väst grovt överskattat Ryssland, det finns inte en chans att Ryssland kan mobilisera 25 miljoner de kan inte ens ta fram uniformer till de 300000 i första vågen men kanske kan de fixa tågbiljetter till fronten