2022-09-27, 14:08
  #224197
Medlem
Trolltestets avatar
Ryssland har börjat tvinga in barnsoldater i köttkvarnen nu också.
https://youtu.be/R0LmwyjF2Uw?t=185
Citat:
"They took all the men. Absolutely everyone. Even 15 year old boys. To the enlistment offices."
Citera
2022-09-27, 14:09
  #224198
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Någon som vet om NS saboterades på svenskt territorialvatten? isåfall har vi terroraktivitet på svensk mark.

NS är inte förlagd på svenskt territorialvatten. Den ligger delvis i svensk ekonomisk zon, som är ett vattenområde utanför territorialvattnet. Enligt denna kartskiss kan sabotaget mycket väl ha skett i svensk ekonomisk zon.
https://www.hd.se/2022-09-27/danmarks-statsminister-kan-vara-sabotage
Citera
2022-09-27, 14:10
  #224199
Medlem
Snapcounts avatar
När kan man förvänta sig ett svar på, om Sverige kommer att skicka Archer ?

(det var väl något sammanträde igår)
Citera
2022-09-27, 14:13
  #224200
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krillolero
Ska bli intressant att se hur många år/decennier det tar innan Sverige går om Ryssland i sammanlagd BNP.
2020/21 års uppskattningar gav i snitt den Ryska Federationen (144 milj inv) en BNP på 1696 miljarder dollar, Sverige 596 miljarder.
I år sjunker ryska BNP ca. 11,5%, en siffra som kan stiga till 15-20% under 2023 och '24. Den ryska BNP skulle redan 2024 vara nere på 1084 mdr $. Om Sverige har 1,5% tillväxt i snitt samma år så har vi 2025 en total BNP på 623 mdr $.
Skillnaden skulle då ha halverats på bara tre år. Låter som sci-fi, men med Putin kvar vid makten är skillnaden mellan sci-fi och realitet hårfin.

Jag tror 11,5 är Rysslands egna siffra och året är inte slut ännu. Jag tror det kan bli mycket mer i realiteten för 2022. Det blir nog något sorts rekord i ekonomisk förfall i Ryssland.
Citera
2022-09-27, 14:14
  #224201
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zurfarn08
Skrämmande att ditt minne är så kort att man måste citera dina egna inlägg åt dig.



Endera är det viktigt att nationer följer FNs resolutioner eller så är det inte. Bestäm dig. Eller menar du att det bara är viktigt ifall landet man anfaller är ett grannland? Att anfalla någon på andra sidan jordklotet är ok? Om Kina anfaller oss så är det ok?

Nej, USA ville inte införliva Irak i USA men de ville ha inflytande över styret i Irak. De ville sätta dit sin marionett så att de fick tillgång till Iraks olja. Om Kina vill ha tillgång till svensk skog, är det ok att de invaderar då?

Du är dummare än tåget och din argumentation är lika full med hål som en schweizerost.

Ja du verkar rätt trög Och missar att Rysslands agerande blev fördömt och inte hyllat . Ryssland stog ensamt och ljög i världsamfundet och fick typ inget stöd för sina yrkanden och krav .

Du kan ge upp dina halmgubbar nu du framstår som desperat och tycks tro att hunden åt upp din hemläxa
Citera
2022-09-27, 14:14
  #224202
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
När kan man förvänta sig ett svar på, om Sverige kommer att skicka Archer ?
(det var väl något sammanträde igår)

Kanske krävs att en ny regering finns på plats? Kan Riksdagen besluta det själva?
Citera
2022-09-27, 14:15
  #224203
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av orgonit

Och han har DEFINITIVT bytt sida. Han inser nu att han blev lurad av propagandan
. Han trodde att han stred med de goda men inser nu vilka övergrepp som skett mot invånarna i Donbass. Fängelset där han sitter blir beskjutet och civila områden omkring. Han uppmanar sina pro-ukrainska följare att tänka om.

Då säger någon "Han tvingas säga det där!". Men lyssna på vad han säger! Det där är en person som talar frivilligt och ger exempel och förklaringar till sina ställningstaganden.
En person som tvingas att säga något pratar inte utan skript och utan på ett hjärtligt sätt.


Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av Sven-Gustaf
Han blev ordentligt uppspöad från första stund i fångenskap. Det syntes på honom.

Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av Grontarskont
Man säger både det ena och andra med bilan över huvudet! Självklart blir han tvingad att säga detta, allt annat är skitsnack!

Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av ForumApache
Han har givetvis blivit torterad till att delta i detta vulgära skådespel.

Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av Egnatankar
Det där kallas Stockholmssyndromet, visste du inte det?

Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av Vattendealaren
Det är ju faktiskt du som påstår att han säger saker för han blivit torterad och tvingad. Ett idiotiskt påstående.

Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av Vattendealaren
Aiden Aslin säger inte saker för han är torterad och illa behandlad.. Hur kan man vara så korkad som du utger dig för att vara?

Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av Z.Topelius
Han har ”bytt” sida av en enda anledning, för att han vill överleva.


Nu har vi facit i hand. Han blev torterad, dödshotad och tvingad att säga det han sa:

Citat:
"Your life is in the hands of these people and you do what they tell you to do or you suffer the consequences."

https://www.lbc.co.uk/news/i-am-your...t-aiden-alsin/

Citat:
Citat:
(FB) Brittisk POW berättar om tortyr, knivhugg och förnedring i rysk fångenskap

Citat:
Ursprungligen postat av Africanized
Tack för såna som du som orkar gå tillbaka och exponera sånt här 👍

Formidabelt gjort. Ställ dit dom piss-ryzka förrädarna vid skampålen bara!
__________________
Senast redigerad av Invektiv72 2022-09-27 kl. 14:18.
Citera
2022-09-27, 14:16
  #224204
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
När kan man förvänta sig ett svar på, om Sverige kommer att skicka Archer ?

(det var väl något sammanträde igår)
Kommer nog inte hända innan den nya regeringen och utskotten är på plats.
Citera
2022-09-27, 14:17
  #224205
Medlem
HejaFinlands avatar
Även Nord Stream 1 är skadad. Måste vara ett attentat. USAs hämnd för ryska kärnvapenhot?
Citera
2022-09-27, 14:18
  #224206
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kimulux
Det är bara 1% av Ryska soldater som mobiliseras, varför så rädd

är twitter en källa

Huruvida det blir 300 000 eller 5 miljoner, återstår att se. Även rySSka fylle-soldater kan bromsa den ukrainska framryckningen, åtminstone om tillräckligt många högar med rySSka soldat-lik ligger i vägen för de ukrainska hjulfordonen. Dock bromsar inte sådant framryckningen lika mycket som den fruktansvärda ukrainska hösstleran gör.

Jake Broe om mobiliseringen, (många klipp):

https://youtu.be/dgL0dfkrjA4

Ryska propagandister får panik över den kaotiska mobiliseringen och soldaternas utrustning:

https://youtu.be/Bt0AF3nN4G4

För ovanlighetens skull tar de dock upp samma saker som västmedia gör. Vilket pekar på att rapporteringen i väst om kriget, hela tiden varit sann!

"Självklar" så lägger, dock, inte de ryska propagsndisterna någon skuld "på den stora ledaren", istället då skall man skjuta de underordnade. Inte alls förvånande när man betänker att över hälften av "ryssarna" anser att Stalin var en helt ok ledare och 32 procent anser att han var den bästa ledaren de någonsin haft!

https://www.themoscowtimes.com/2021/07/23/why-is-stalins-popularity-on-the-rise-a74565

Huruvida undersökningen gällde opinionen i hela RF känner jag inte till. Men om den gjorde det så älskar en förkrossande majoritet av de etniska ryssarna Stalin! När väl den RF faller samman, vilket bara är en tidsfråga, och alla koloniserade folk där får sin frihet så kommer väst, på det ena eller andra sättet att behöva kontrollera de etniska ryssarna.

För det tog, i alla fall 25 år innan tyskarna, naturligt, kunde fördömda Hitler på samma sätt som resten av världen. För många etniska rysssar i den RF, men inte alla, kommer det att ta längre tid för att fördöma Stalin. Den rySSa schizo-fascismen måste utrotas, ( och då menar jag ideologin, inte människorna), även om det skulle ta femtio eller hundra år!

Slava Ukraini!
__________________
Senast redigerad av Ola Schubert 2022-09-27 kl. 14:29.
Citera
2022-09-27, 14:22
  #224207
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Även Nord Stream 1 är skadad. Måste vara ett attentat. USAs hämnd för ryska kärnvapenhot?
Någon lyssnade på mitt inlägg tidigare i tråden om att man borde hyra ett fartyg som får ankarproblem precis över ledningen?
Citera
2022-09-27, 14:22
  #224208
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Även Nord Stream 1 är skadad. Måste vara ett attentat. USAs hämnd för ryska kärnvapenhot?

Det här är nog ryssarna själva som jag ser det. Man vet att gashandeln är finito, kommer inte tillbaka igen. Med sabotaget så :

1) : Driver man upp gaspriset kortsiktigt, och det svider lite i västs ekonomi. Man hoppas ju givetvis på politisk splittring.

2) : Visar en beslutsamhet att vidare eskalera. Nu utanför Ukraina.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in