Citat:
Ursprungligen postat av
vallpojken
Antagligen några fler än en kortfattad tweet.
Du vet, vittnesuppgifter, reportrar på plats och annat hokus pokus.
Jag ser det så här från min synvinkel iaf.
De källor jag följer angående kriget är ALLA källor som rättar sig själva när något ”gått för fort” med rapporteringen. Man erkänner att man inte dubbelkollat uppgifterna innan man publicerat.
Det blir ganska tydligt efter så många månader vilka som är seriösa och inte.
RyZZlands kanaler vet vi ju alla vad de går för. Man ljuger så febrilt angående precis allt och man erkänner aldrig någonsin att det blivit ”fel” eller liknade. Spelar ingen roll alls om man är totalt överbevisad. Som med alla filmer som läggs upp och påstås visa på RyZZka ”lyckade” operationer. Det visar sig nästan i samtliga fall handla om filmer på Ukrainska operationer.
Men jag förstår att man önskar ”säkra” källor. Tyvärr blir det inte så mycket bättre än så här just nu. Vi befinner oss mitt i ett krig..
Man får sortera helt enkelt och bilda sig själv en bild av vilka man kan lita på.