2022-09-26, 11:38
  #223393
Medlem
HejaFinlands avatar
Här kör ukrainarna en gammal rysk stridsvagn som de snott. T-62. Började tillverkas 1961. Slutade tillverkas 1975! Men moderniserad i efterhand. Den ryker mycket.
https://twitter.com/antiputler_news/status/1574306486817554433
Citera
2022-09-26, 11:39
  #223394
Medlem
Pausaniass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zurfarn08
Nej, vi finansierar dem så att de ska kunna fortsätta förtrycka kvinnor. Vi hjälper dem.
Så du stöder Putins anfallskrig mot Ukraina av feministiska skäl. You could have fooled me!
Citera
2022-09-26, 11:39
  #223395
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Gräver man lite så ser man att det inte var så enkelt som att Ukraina var Rysslands knähund och sedan bröt befolkningen sig fri:
https://www.reuters.com/article/us-ukraine-russia-deal-special-report-idUSBRE9BI0DZ20131219

Personligen är jag ganska förtjust i seperatism. USA hade inte funnits om det var en universell princip att hela landet som det ingick i måste folkomrösta om att delarna ska få lämna. Heller inte Ukraina, om vi räknar Sovjet som ett land.

Kialo-länken visar bara argumenten för vad som hände, pro and con. I den här tråden hittar du en massa idioter som skriker att du är ett rysstroll om du läser på. Min slutsats är att det var ganska komplicerat. En minoritet kastade med våld ut den folkvalde presidenten med stöd av USA. Många undersökningar visade att det var en minoritet som ville närma sig EU när det ballade ur, men fler än de som ville hålla sig i öst. I praktiken ville den östra delen till öst, och den västra delen till väst. Det är ett ganska bra argument för att splittra landet, men så klart är inte Ryssland rätt aktör att göra det med våld. Komplicerat är det.

Peka ut alla dessa idioter tack
Som du säger, det var ganska komplicerat. Som att de folkvalda i sista stund gav EU kalla handen, som att polisen eskalerade våldsanvändandet vid demonstrationerna. Att ministrar ville lämna pga våldsanvändandet(källa:din artikel). De genomförde ett nyval och gick vidare. Revolution eller ej. Ukrainarna ska få bestämma sitt eget öde.
Citera
2022-09-26, 11:40
  #223396
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nordanvindarna
De verkar ha stora problem med Dagestan just nu, dyker upp fler och fler videos på Twitter. Folket verkar helt enkelt inte hacka i sig att bli kanonföda åt pruttler.

https://twitter.com/visegrad24/status/1574097355225403399

Sprider sig det här till andra regioner så har pruttler problem.
Vi håller tummarna att fuskbygget Ryssland rasar samman och innebära frihet för dess utsugna folkgrupper.
Citat:
Ursprungligen postat av manfredkaltz
Det kan mycket väl hända i framtiden. Det är därför man inte tar in främmande folk i landet.

I Ukraina så har ryssarna bott i generationer och gränser verkar ha dragits lite godtyckligt under Sovjettiden. T ex så blev ju Krim Ukrainskt efter att Chrustjov skrivit på ett papper.
Ryssland består av 23 folkgrupper som med brutalitet styrs av regimen i Moskva så glöm utopin om ditt "rena" folk. Nord korea är väl "rent" nog för manfredkaltz?

Ryssland är en abnorm onaturlig statsbildning vars existensberättigande varit att våldföra sig på andra folkslag vilket senast uttryckts genom tvånget att bli kanonmat åt förtryckaren Putin som behandlar folken som boskap.

Citat:
A
Adygéer
Altajer
B
Balkarer
D
Darginer
E
Evenker
G
Gorjuner
J
Jakuter
Judar i Ryssland
K
Kamtjadaler
Kolanorrmän
Korjaker
M
Meschetiska turkar
N
Nganasaner
S
Samer
Setukeser
Sibiriens ursprungsbefolkning
Sjorer
Skolter
Svenskar i Ryssland
T
Tatarer
Terekkosacker
Tjuktjer
U
Ultjer.

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Kategori:Etniska_grupper_i_Ryssland
Citera
2022-09-26, 11:41
  #223397
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
1. Nej det var inte folkets val som redan var beslutat.
2. Det är oklart om han var köpt eller korrumperad i just denna fråga. Det kan lika gärna varit så att han ville få en bättre deal från EU.
3. Ja du, hur kan en minoritet rösta på Sossarna och en annan minoritet rösta på Moderaterna?
Det var två minoriteter. Resten kanske inte brydde sig, eller ville ha status quo eller upplevde sig ha otillräcklig information. Jag kan inte säga att jag vet vad som var ekonomiskt rätt eller fel för Ukraina i den situationen, kan du??

"Resten KANSKE inte brydde sig"??? Och dessa siffror har du? När frågan kom upp vad det gällde åt vilket håll Ukraina skulle försöka rikta sitt samarbete åt, så handlade det om A - EU och B - Ryssland. EU blev utfallet och så var det med det. Efter detta så började betalda grupper i Ukraina att ta till vapen och trakassera de Ukraina/EU vänliga medborgarna i öst. Även där var de Ukraina/EU vänliga i MAJORITET!. Simpelt, visst....eller skall to dra ett par hundra teser med "om om inte hade funnits, så skulle det kunna vara blah blah blah"?
#. Vad DU tycker om rätt eller fel gällande deras ekonomi är något jag fullständigt skiter i. Vad i hela fridens namn har fått dig att tro att DINA UNDRINGAR om vad som var var rätt för Ukrainarna spelar roll......så här i EFTERHAND??? Snacka om att du har en självbild som är dopad långt långt över verkligheten. Varför skulle JAG "säga vad som var ekonomiskt rätt" för Ukraina?? Det ÄR fullständigt oväsentligt eftersom att ukrainarna SJÄLVA valde, DÄR och DÅ! Simpelt även detta
Citera
2022-09-26, 11:44
  #223398
Medlem
Ola Schuberts avatar
Min pessimistiska/realistiska ukrainska källa tar upp oljepriser, lersäsongen och framsteg i öster:

https://youtu.be/KT0p5Yh-O8w

När han hävdar framsteg, då kan man lita på att det hänt!

Slava Ukraini!
Citera
2022-09-26, 11:49
  #223399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Och hur många egna offrade Zelensky för sina maktambitioner?

Zelensky offrar inga alls för maktambitioner. Han kämpar med folket för att rädda landet från de ryska fascisterna som mördar kvinnor och barn.
Citera
2022-09-26, 11:49
  #223400
Medlem
Har de mobiliserat de ryska samerna än? De var ju patrioter och försökte påverka de svenska samerna att stötta invasionen. Nu tror jag varken "svenska" eller "norska" samer ens var i närheten att köpa den agendan. Vi behandlade ju våra minoriteter hemskt enligt ryssen. Skulle vara kul o se denna talesperson prickas av en drönargranat vid fronten.
Citera
2022-09-26, 11:49
  #223401
Avstängd
CalzoneItalias avatar
Nu är det skolskjutningar och grejer i Ryssland

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/abWREE/ryska-medier-skottlossning-pa-skola-i-izhevsk

Skytten ska ha tagit livet av sig. Folk blir sjuka i huvudet nu i Ryssland efter Putins order om mobilisering
Citera
2022-09-26, 11:50
  #223402
Medlem
93 procent röstar för att tillhöra Ryssland.

Citat:
Ninety-three percent of ballots cast for joining Russia on Sept. 23 in Zaporozhye Region, according to the Crimean Republican Institute for Political and Sociological Research:
http://go.tass.ru/jGEIH
Citera
2022-09-26, 11:50
  #223403
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Min pessimistiska/realistiska ukrainska källa tar upp oljepriser, lersäsongen och framsteg i öster:

https://youtu.be/KT0p5Yh-O8w

När han hävdar framsteg, då kan man lita på att det hänt!

Slava Ukraini!
Mycket trevliga nyheter som dessutom handlar om här och NU. Mer sådant och mindre utav det jävla dravlet om "8 år blah blah blah, Krim var blah blah blah, Om Janukovytj bara hade blah blah blah". Tack Ola
Citera
2022-09-26, 11:51
  #223404
Medlem
Salorms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Noone1
93 procent röstar för att tillhöra Ryssland.

Fuskvalens fuskval alla kategorier.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in