Citat:
Var drar du gränsen då?
Hade de kunnat klä ut sig till "barnporrskådisar" och spexat i sängen med vuxna män och ta utmanande bilder "på skoj"?
Bilderna på barnen är förresten snudd på barnpornografi och sexuell posering, givet sammanhanget. Maskeradargumentet väger inte tyngre än lagen.
Jag kan nästintill lova dig att ingen domstol skulle fälla någon för dessa bilder just för att det handlar om en temafest där barnen själva ville vara med. Då kan man hamna på foton.
Var drar du gränsen då?
Hade de kunnat klä ut sig till "barnporrskådisar" och spexat i sängen med vuxna män och ta utmanande bilder "på skoj"?
Bilderna på barnen är förresten snudd på barnpornografi och sexuell posering, givet sammanhanget. Maskeradargumentet väger inte tyngre än lagen.
Jag har nog ingen gräns dragen. Känns väl dumt att ha innan man gör något eller andra gör något? Ibland kan jag tycka att saker är olämpliga också men jag försöker inte göra så stor affär av det utan inser att vi människor gör bort oss ibland eller "gör fel".
I filmer och böcker så hittar du säkert mängder med "barnporrskådisar" eller karaktärer. I mina ögon skulle jag nog se det som mer osmakligt dock men hade inte lagt någon större värdering i det hela. I filmen Leon trånar ju den där tjejen (som definitivt är utmanande klädd och "sexualiserad") efter lönnmördaren. I Taken säljer de människor (oskulder är dyrast). Där visar de neddrogade tjejer som är halvnakna. Det är film så jag ser inget vidare bekymmer med det, ungefär som en fest med tema. Det är inte verkligheten vi pratar om utan fiction. Tror vi bör skilja på sådant och det som faktiskt sker i samhället där barn utnyttjas på riktigt. Vi urholkar annars den starka betydelsen anser jag när vi lägger diskussionen kring film och fest.
Det är samma med ordet våldtäkt ifall en 16-åring har sex med sin 14-åriga tjej på helt frivillig basis. Det urholkar ordet våldtäkt eftersom man nu utan våld eller tvång kan dömas till det.