2022-09-18, 10:32
  #2269
Medlem
ConspiracyEyess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Va?
Det återkommer ju hela tiden att de har politiker som hyllar Hitler, Putin, sprider antisemitisk smörja, skriver på Nordfront och ryska VK. Det vill säga nazism med direkt koppling till NMR.
Oavsett hur Åkesson än påstår sig rensa sen 2012 är det ett faktum att detta kvarstår. Senaste granskningen visar nästan 80% för SD.
289 politiker i riksdagsvalet har gett uttryck för nazism eller rasism. 214 var på SDs vallistor.

Se spoiler.

Massmord. Är det din toleransgräns har du problem.
Orban är samma skräp som nämnts och kör med konspirationer om judar.
Europarådet har tidigare larmat om brott mot mänskliga rättigheter i landet.

Ungern riskerar nu att få sitt EU-bidrag indraget för att de inte anses vara en fullvärdig demokrati enligt EU-parlamentets rapport.

De svenska EU-parlamentarikerna röstade för rapporten förutom Sverigedemokraterna och nån politisk vilde (fd Sverigedemokrat).

Det är således splittring i högerblocket.
https://www.europaportalen.se/2022/09/eu-parlamentet-ungern-inte-langre-en-demokrati

2021 påstod Åkesson, som tidigare vurmat för
Viktor Orbán, att ”Ungern är på väg i fel riktning” - att hans auktoritära regim inte är en förebild.
Det svänger som en jävla vindflöjel. Tidigare i år kunde han inte ta ställning ang Biden eller Putin. Ska det bli en kram till Putin också framledes?
Om det är medlemmar inom SD som hyllar Hitler, är detta givetvis ett problem. Jag tror dock inte på att det har skett, då vänstermedian hade gjort värsta grejen av det. Jag pratar alltså om personer som arbetar som politiker inom SD, och inte personer som röstar på SD.

Har Orban utfört ett massmord? På vilka då?

Konspirationer om judar? Ni ser all information om judar som konspirationer. Det är väldigt märkligt att så många människor, under så lång tid (långt innan Hitler föddes) har ägnat sig åt "konspirationsteorier" om judar. Nationalsocialister är långt ifrån de enda som är medvetna om vad många judar sysslar med. Rent globalt tillhör de tom minoriteten. Att judar är överrepresenterade inom bank-verksamhet och media finns det många som har vittnat om. Men med tanke på att judar mer eller mindre styr median, målar de ut all denna information till "konspirationsteorier". Det finns en hel del Kommunister (Che Guevara var en av dem) som är medvetna om vad många judar sysslar med. I arab-världen ses dessa "konspirationsteorier" mer eller mindre som sanning. Där går de dock lite för långt, och en del lär tom ut att förintelsen inte ägde rum öht.

Att Åkesson inte kan ta ställning mellan Biden och Putin betyder ingenting. Det kan inte jag heller, och det gäller nog väldigt många människor. Den ena är en pedofil som lider av demens, vars administration kraftigt misstänks för valfusk, och den andra är en diktator som är emot samma globalister som Åkesson är. Det är ett väldigt svårt val. Men om de hade gett honom två ledare som går att välja mellan, som tex Biden eller Marine Le Pen, eller Putin eller Ulf Kristersson, tror jag inte att han hade haft så svårt att välja. Föreställ dig att Magdalena Andersson hade fått frågan "Donald Trump eller Kim Jong-Il". Jag tror inte att det hade varit så lätt för henne att välja, trots att Donald Trump enligt många framstår som det "rätta valet" då han står för demokrati.
Citera
2022-09-18, 16:06
  #2270
Medlem
Krickedixans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GeorgeO8484
Är väl ingen vettig människa som tror att hon menade något hemskt? Hon var full och i ett uppspelat känsloläge och säkert jobbat alldeles för många timmar som alla andra inom politiken i en valrörelse.

Däremot tycker jag som utomstående tv-tittare att det fanns andra problem med deras valvaka.

1. Alldeles för många ungdomar. Är det rätt representation för partiet? Var var alla trotjänare och seniorer som jobbat för det gör resultatet innan dessa personer innan dessa 20-åringar hade börjat högstadiet? Det såg inte så snyggt ut i teve-rutan. Skulle kunna räkna upp de få namn jag kan och ingen utav dem var där. Eller de stod väl inte och hängde på platsen för tv-bildernas men någon måste väl förstå vad jag menar och är ute efter?

2. Tobias Anderssons firande som blev en nyhet..kändes bara så oseriöst och tonårssaktigt att hälften hade vari nog. Nej, han får fira som han vill men har man den roll han har ser man väl till så att det inte kommer ut.

Dessa två händelser kändes väldigt SD valvaka 2010 och de artiklar som kom ut om Petzell och Ekeroth.

Sen då? Uppumpad trofy-wifes i en hel drös.

Förstå mig rätt, jag bryr mig inte om vilka som var där eller hur de firade, men man skickar ut en bild till svenska folket som inte handlar om seriositet eller stadsmannamässighet.

Nämnda namn verkar dessutom alltid alltid i varje sammanhang behöva sticka ut hakan och sen lite till. Jag förstår inte, gör de ingen målgruppsanalys över hela spektret inom partiet så att agerande samt kommunikation håller en linje som inte alltid handlar om att provocera och raka rör.

Igen, jag tycker inget om berörda individer så tjafs kan tas i en annan tråd för er som avgudar dem. Diskussionen är alltså det helhetsintryck partiet ger till väljarna. Det gäller valvakan i sig och inte någon enskild. Jag kan slänga in ett namn till i mixen. Bylund verkar alltid behöva hävda sig och liksom testo-attityd. Vem lockas utav honom? Kärnväljarna från 90-taket som drog när partiet skiftade uppfattning om abort och EU?

Jag förstår inte.. men tar gärna en diskussion i frågan. Kör på!


Har inte Rebecka och Tobias varit ett par tidigare?
Lite samma skrot …
Citera
2022-09-18, 18:04
  #2271
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ConspiracyEyes
Om det är medlemmar inom SD som hyllar Hitler, är detta givetvis ett problem. Jag tror dock inte på att det har skett, då vänstermedian hade gjort värsta grejen av det. Jag pratar alltså om personer som arbetar som politiker inom SD, och inte personer som röstar på SD.
Ja, det är ett jätteproblem som du förnekade att det inte fanns.

Jag har citerat SD-POLITIKER som svärmar för Putin, Hitler och sprider antisemitiska konspirationer. Dessa är antingen invalda eller på årets vallistor.
Citat:
Har Orban utfört ett massmord? På vilka då?
Som jag skrev är din måttstock oerhört skev om du har gränsen angående högerextremism vid massmord.
Du framstår som en idiot. Speciellt när du själv sprider antisemitism. Lagt i spoilern.
Men tack för all del att du visar att du inte är ett strå bättre än SD-politikerna.
Detta är just exakt den antisemitiska myten om hur juden styr världen, styr media och ligger och pyr i det fördolda som en lömsk makt.
Du lyckas även baka in den äldre formen av antisemitism med den moderna, den grogrund av judehat som banade väg för självaste Adolf.
Hitler skulle ha gett dig tummen upp..
För övrigt är den som rövslickade Orban och representerade SD, en intressant person som vice ordförande i ECR.
Ordförande är Extremhögerns ledare i Italien Giorgia Meloni som nyss gratulerade Åkesson.
Se spoiler:
Charlie Weimers lyckades iaf ta avstånd då en annan ERC-medlem heilande EU-parlamentets omröstning i Strasbourg.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTM4IyW4dNOfzHfx7DdbSzf0E3YqUi78 rAfNA&usqp=CAU

Om han även sa Helg Seger i nån bulgarisk version framkom inte.
Citera
2022-09-18, 18:10
  #2272
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krickedixan
Har inte Rebecka och Tobias varit ett par tidigare?
Lite samma skrot …
Såg detta i tråden, att de iaf var ett par i början på året enligt inlägget.
Är de det fortfarande?

Rebecka kanske sög i sig allt vin på vakan så han var tvungen att lägga sig på rygg och dricka slattar ur influencerns box. 😂
Citera
2022-09-18, 22:19
  #2273
Medlem
johkv637s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JagheterHenrik
Då tar vi det igen: Vilket tycker du är värst, Rebecka Fallenkvists helg seger eller att barn skjuts på lekplatser i Sverige? Du är inte på riktigt så jävla dum i huvudet att du inte förstår frågan utan du försöker undvika att svara eftersom du vet att du alla dagar i veckan blir mer kränkt av Rebeckas skämt än kriminaliteten i Sverige.
Vad tycker du är värst en person som dödar en person eller en person som dödar 5000? Om du svarar alternativ nummer två tycker du per automatik att alternativ ett är ok.
Citera
2022-09-18, 22:21
  #2274
Medlem
johkv637s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JagheterHenrik
Projicera inte! Du är kränkt över hennes uppenbara fylleskämt och dina lättkränkta öron håller på att ramla av när du hör skämt som inte är politiskt korrekta.

https://youtu.be/3jFqhjaGh30

Styrkekramar och handhjärtan för att lindra det trauma du fått efter att ha hört det här skämtet 🥺❤️
Nä, jag tycker hon har betett sig som en jävla sopa och dessutom gjort SD en enorm björntjänst, inte svårare än så
Citera
2022-09-18, 22:39
  #2275
Medlem
Megatrons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Truefighter
Ha ha! Ja! Jag blir förvånad över hur mycket vänstersympatier det finns med tanke på den förskräckliga historiken bakom det hela och det totala misslyckandet i flera nationer som valt den linjen. Ser man på denna tråd är de otroligt ihärdiga för att vara en nonsen - nyhet!
Hysteriska vänstern som vill kontrollera allt och alltid vill tro sig vara bäst utan att kolla på sin egen hemska historia. Men men..det är det vi lever med bland Sossar, MP och vänsterfolk.

Ja, man får ju inte ens heila i tv utan att någon jävla vänstermänniska ska börja klaga! Kör lite journalistrugby vet ja!

Tycker de har drivit med och skrivit om Rebecka "hitler" Fallenkvist gällande hennes hommage till hitler i medierna. Men de borde de inte få göra va? Ni får vänta tills SD styr all media för det!

Väntar med spänning på vad SD ska göra!
Citera
2022-09-18, 23:43
  #2276
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ghibellino
Du gnäller som en ängslig kärring!

Obegripligt! När en ung tjej med gott hjärta råkar klanta sig lite, är det meningen att ni ska komma till hennes försvar! Inte hoppa på henne som om hon begått ett allvarligt brott.

Ynkryggar, ni förtjänar att ert hemland tas ifrån er! Och det kommer att hända, om ni inte börjar bete er som män. Landet brinner, och ni vill fokusera på vad en överförfriskad tjej råkar säga på en valvaka?

Fortsätt du att krypa för dem som ändå aldrig kommer att sluta hata er.

Helg seger!

Varför skulle jag försvara en brud med 20 iq och som är så efterbliven som använder ord som dessa?
Som dessutom skadar partiet jag stöttar?
Citera
2022-09-19, 10:05
  #2277
Medlem
ConspiracyEyess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Ja, det är ett jätteproblem som du förnekade att det inte fanns.

Jag har citerat SD-POLITIKER som svärmar för Putin, Hitler och sprider antisemitiska konspirationer. Dessa är antingen invalda eller på årets vallistor.

Som jag skrev är din måttstock oerhört skev om du har gränsen angående högerextremism vid massmord.
Du framstår som en idiot. Speciellt när du själv sprider antisemitism. Lagt i spoilern.
Men tack för all del att du visar att du inte är ett strå bättre än SD-politikerna.
Detta är just exakt den antisemitiska myten om hur juden styr världen, styr media och ligger och pyr i det fördolda som en lömsk makt.
Du lyckas även baka in den äldre formen av antisemitism med den moderna, den grogrund av judehat som banade väg för självaste Adolf.
Hitler skulle ha gett dig tummen upp..
För övrigt är den som rövslickade Orban och representerade SD, en intressant person som vice ordförande i ECR.
Ordförande är Extremhögerns ledare i Italien Giorgia Meloni som nyss gratulerade Åkesson.
Se spoiler:
Charlie Weimers lyckades iaf ta avstånd då en annan ERC-medlem heilande EU-parlamentets omröstning i Strasbourg.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTM4IyW4dNOfzHfx7DdbSzf0E3YqUi78 rAfNA&usqp=CAU

Om han även sa Helg Seger i nån bulgarisk version framkom inte.
Jag har aldrig förnekat att det säkerligen finns en och annan nazze inom SD. Vad jag förnekar är att partiet är nazistiskt. Jag drar heller inte gränsen för högerexremism vid massmord. Men du fick det ju att framstå som om Orban hade utfört det.

Hur som helst, vad är högerextremism för dig?

Jag tror inte att judarna styr världen, men däremot tror jag att de har oerhört mycket inflytande inom media och banker runt om i framförallt västvärlden. Om denna sanning banade väg för Hitler bryr jag mig inte om. Ska jag förneka sanningen bara för att det finns galningar som anser att judarna bör mördas pga att de har detta inflytande?
Citera
2022-09-19, 10:27
  #2278
Medlem
Hon är en äcklig sopa. Att hon var full är ingen ursäkt det visar bara att det är exakt så hon tänker och känner. Det är inget jävla skämt det hon spyr ur sig.

Hade SD varit vettiga i skallen hade de kastat ut henne då sådana som hon skadar partiet och får dem alla att se ut som nollor med IQ värre än valfritt importerat valboskap.
Citera
2022-09-19, 13:01
  #2279
Medlem
PaaloAaltos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dofterna
Det är ordvalet som visar att jag följt "nazister" i 20 år? Det är att du öht vet vad discord är som visar på din exremism.
Vad fan är en "discord-kanal"?

Vilket är ordvalet som avslöjar mig?

Jag hänvisar nu till Rebecka. Inte dig. Läs igen.
Citera
2022-09-19, 16:25
  #2280
Medlem
Flickfotografs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Megatron
Jag tycker att jag har ett ganska bra case. Rebeckas heilande ju framför kameran. Svårt att komma undan den.

Bara så jag förstår... vad är det du njuter av?
Jaså, hon heilade nu också?

Marscherade hon inte runt Brandeburger Tor med ett finger över överläppen som en mustasch också?
Radade hon inte upp judar utmed väggen och hotade dem med Malmös S-ungdomsförening?

Vad du tycker och vad katten gjorde i lådan går på ett ut.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in