Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Jag hade kunnat se logiken om man sänkt våra försvarsanslag med lika mycket som vi ger till Ukraina. Men de sänks inte i år(vilket isolerat sett jag är helt enig i), så det är irrelevant. Vad missar jag i ditt resonemang?
Om man räknar in allt, så är det långt mer än 1/4 av vår biståndsbudget. Klistrar in en förbättrad version av mitt gamla inlägg:
Den missar:
- ökade elkostnader (för hushåll och industri)
- Inflationskostnader ("Putins del av inflationen)
- De individuella ländernas bidrag
- De kostnaderna som kommer att släpa - när vi ska betala återuppbyggnaden
- flyktingkostnader "inne i" socialförsäkringskostnaderna
- eventuella kostnader i pensionssystem och liknande (återhämtar sig kanske, beroende på hur kriget slutar energi-mässigt).
- Kostnader för sanktioner (kanske framför allt att bolag drar sig ur)
Snarare 4 ggr biståndsbudgeten. För något som är en slags bistånd.
Elkostnaderna är väl tveksamt om det ens är en kostnad ut ett nationellt perspektiv? Sverige exporterar ju el varje dag, och övrig försäljning sker inom landet. Netto +/-0. Möjligen kommer de kinesiska ägarna till vindkraftsparkerna att göra en hacka, men den stora vinnaren är ju Vattenfall, dvs svenska staten.
Men poängen med dessa enkla kalkyler är att de visar hur propagandan från Kremls megafoner saknar all förankring i verkligheten. USA lade ca 100 G$ årligen i Afghanistan, utan någon inrikespolitisk debatt om kostnaden. Ryssland har nu visat sitt fula tryne och bekräftat att de faktiskt var den fiende till väst som vi oroat oss för. Varför är det då ett problem att vi tar kostnaden när den kommer? Det är ju också i huvudsak en engångskostnad, för Ryssland kommer inte att kunna upprepa detta krig på 10 år, minst.
Du påstår dig vara utbildad i pansartrupperna. Vad tänkte du dig att anledningen och motiveringen till den utbildningen var? Det var att bekämpa Stormakt Röds aggression, vilket är precis vad Ukraina nu gör. Vi skall alla vara tacksamma att vi bara behöver skicka vapen och ekonomiskt bistånd.