Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Håller med. De gjorde fel.
Men du kan ha åsikten att man ska de-eskalera, minska stödet till Ukraina och arbeta för att få parterna till förhandlingsbordet även om man anser att Ryssland gjort fel. Vem som har gjort rätt och fel är bara en del av diskussionen om Ukrainakriget. Vissa verkar ha tankemodellen: Har Ryssland har gjort fel? Om Ryssland har gjort fel så ska den andra sidan få obegränsat stöd.
Om det otänkbara skulle hända- att väst minskar sitt stöd till Ukraina kommer det absolut inte leda ryssar eller ukrainare närmare förhandlingar om fred. Det som skulle hända är att Ryssland drar igång en jätteoffensiv i försök att ta kontroll över Ukraina med byte av statsledning och rensning av allt som ens kan misstänkas vara pro-ukrainskt, rena rama blodbadet.
Väst kan inte på något sätt avbryta sitt stöd för Ukraina och dess kamp mot rysk förvaltning- stödet till Ukraina kommer naturligtvis bara fortsätta och utökas till dess Ryssland till fullo lämnat Ukraina. Inget annat är möjligt.