2022-09-13, 12:39
  #1237
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DixieD
Du får ha vilken syn du vill
Mitt tips för att övrigt se hur människor är att ha dessa i din närhet/dvs att skapa ett hemligt konto och se vem dessa är/hur man beter sig och vem man är privat

Om du inte kan göra det så tror jag att du aldrig kommer lära dig sanningen om människor.

Det är bättre än att du ska förlita dig på att människor ska göra jobbet/arbetet åt dig

Tog mig 4-6 månader att se hur Ekeroth är speciellt i verkligheten och han har bekräftats obehaglig av män också men du kanske tycker att man ljuger om det också.

Du framstår bara som extremt ointelligent om du förväntar dig att ANDRA ska styrka DINA påståenden. Det fungerar inte på det sättet.

På tal om någonting annat så har tiden där jag underhåller dina lögner dessvärre precis passerat. Skriv inte till mig igen, är du snäll.
Citera
2022-09-13, 12:41
  #1238
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Katastrofen1
Att göra narr av muslimer är inte rasistiskt. Det är dock rasistiskt att exkludera muslimer från att göra narr av dem.

Jag har inte sagt ett ord om rasism. Det jag vänder mig mot är Rebeckas retorik.
Citera
2022-09-13, 12:41
  #1239
Medlem
ConspiracyEyess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZebraTigerZebra
Men alex jones vad fan snackar du om nu? Inte nationalsocialism? Men det är ju precis det avskrädena är?
SD:s politik är Nationalsocialism? Okej, i så fall är ju Socialdemokraterna också Nationalsocialism, då de mer eller mindre har kopierat SD:s partiprogram. Nej, Nationalsocialism kretsar kring rasbiologi och motstånd mot judar, och SD sysslar inte med något av detta. Faktum är att de stödjer Israel på alla möjliga sätt. Varför tror du att Nationalsocialister hatar SD? Det de har gemensamt med Nationalsocialister är Nationalism. Men alla nationalister är inte nazister. I så fall skulle många judar i Israel också vara nazister.

Däremot är jag lite av en Alex Jones. En konspirationsteoretiker. Jag är dock väldigt stolt över detta, så om du använder det som skällsord så får du hitta något annat.
Citera
2022-09-13, 12:42
  #1240
Medlem
madnesstookthems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ConspiracyEyes
Ingen har påstått att det är ett "passande skämt" att dra som politiker. Men om jag har förstått det rätt har hon inte ens någon hög position inom SD, så vad hon säger på fyllan är knappast representativt för vad partiet SD vill. Om jag känner Jimmie och ledningen korrekt, kommer hon dessutom att bli utesluten för detta. Jag hade inte uteslutit henne, då det för mig bara är ett skämt. Men som politiskt parti, framförallt med tanke på att massmedia hela tiden letar efter sätt som de kan måla ut SD till rasister på, blir de antagligen tvungna att utesluta henne.

"Missförstådda" handlingar? Tycker du inte själv att det är ganska märkligt att vi har en media som gör en större sak av att en kvinna inom SD säger "helg seger" än att personer inom C har förgripit sig på barn och varit i förhållande med män som har förgripit sig på barn, och vetat om det? För mig är det väldigt uppenbart att SD alltid har blivit väldigt orättvist behandlade av media.

Det är mer representativt än vad du tror. Det är alltid så här med SD. Sedan gör man lite housecleaning för att återställa ordningen. Och så småningom kommer nya liknande fadäser från annat håll.

Fundera på varför.
Citera
2022-09-13, 12:43
  #1241
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Katastrofen1
Naziskämt är de absolut roligaste skämten. Låt folk ha kul förfan. Det får vara slut med att ni vänsterblivna ska bestämma vad man ska få skämta om och inte. Det om något är ett hot mot demokratin.

Vad är ett »nazistskämt« och vad är det roliga med sådana? Det här med »hot mot demokratin« är ett vänstervridet resonemang. Det var Löfven som började med det tramset. Det är inget hot mot demokratin att lära sig vett och etikett samt kunna skilja på det offentliga och det privata rummet. Det är ett adelsmärke.

Det man i övrigt kan ha synpunkter på är ju att det säkert är fler icke-nazister som är rasister är rasister som är nazister.
Citera
2022-09-13, 12:43
  #1242
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av UndeadNinja
Hur kommenterar de hennes video då? Det är ganska relevant.

Av en person som företräder ett politiskt parti (oavsett vilket) förväntas en professionalitet, "slicka min röv" ingår inte i det vokabuläret.
Citera
2022-09-13, 12:44
  #1243
Medlem
Ganonitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DixieD
Nyans och AFS är lika mycket extremister som ser ner på alla speciellt kvinnor.
Det är samma skrot och korn med olika hudfärg och religion

På vilket sätt ser AfS ner på kvinnor?

Citat:
Ursprungligen postat av Aloe-Blacc
Samma skit.

Verkligen inte.
Citera
2022-09-13, 12:45
  #1244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tompa81
Alla har rätt att skämta om vad som helst. Det kallas åsikts och yttrandefrihet. Förstår att du inte vill ha något sådant.
Det är inte olämpligt, eftersom hon uttryckligen menar segerhelg och syftar på segertåget som Sd haft under valet.
Svara en gång till så att du kan köpa en cola till din fru och hennes pojkväns barn också.

Du är ju uppenbarligen efterbliven, jag förstår att det är svårt att kunna första sammanhang och kontexten av saker och ting men faktum kvarstår, ingen förutom högerextrema jättebebisar likt du vill ha nazistskämtande politiker.

Svara en gång till själv, hur går det med din mamma? Läste om att du har haft stora svårigheter under din uppväxt med anledning av din mammas alla pojkvänner med utländskt påbrå. Är det därför du är en nazistvurmare? Ditt trauma med din mamma är din privata ensak, vi bryr oss inte.
__________________
Senast redigerad av Aloe-Blacc 2022-09-13 kl. 12:51.
Citera
2022-09-13, 12:46
  #1245
Medlem
DixieDs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av UndeadNinja
Hur kommenterar de hennes video då? Det är ganska relevant.


Vissa är mycket otrevliga men den här killen som blev kallad babbe/apa var absolut inte otrevlig tvärtom så påpekade han att det var onödigt med att hon har en hatisk retorik som splittrar svenskar och invandrare då han har halvsvenska barn.

Så svarar hon med ”Håll käften babbe/apa för du ska ändå åka hem”

Skrev du till rätt person sa han?

Ja svarar hon men hahha jag var sarkastisk

Då kom en utländsk tjej och skrev omg du är själv ifrån Rumänien. Hur kan du ens skriva så.
Citera
2022-09-13, 12:46
  #1246
Medlem
ConspiracyEyess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Se bara gamla SD .. det ger mig rysningar och jag äcklas av deras syn på andra människor som inte är vita. Även om jag skulle hålla med om något i deras politik skulle jag inte vilja lägga min röst på dom mitt samvete skulle äta upp mig inifrån.

Jag skulle inte kunna se vissa av min vänner eller kollegor i ögonen. En av min bästa kollega är jude vad skulle jag säga till henne lixom när hon frågar vad jag röstat? Jag rösta på SD för jag tycker det där med gaskammrarna var en bra sak dom gjorde” SS soldaten som sedan kom till Sverige och grundade detta underbara parti som ska göra Sverige bättre.
Det du skulle kunna säga till din vän som är jude är att SD har och har haft flera judar i partiet. Bla Kent Ekeroth och Paula Bieler, och båda två var högt uppsatta och satt i riksdagen. Vad du också skulle kunna säga till din vän är att SD är det parti som stödjer Israel mest av alla.

Sedan skulle du kunna sluta lyssna på massmedia och inse att alla som inte vill ha massinvandring till sitt land, är inte det minsta lilla intresserade av att utföra mord på människor. Allting som har med Nationalism att göra, är inte detsamma som vad som hände i Tyskland på 30 och 40-talet.
Citera
2022-09-13, 12:49
  #1247
Medlem
ConspiracyEyess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av madnesstookthem
Det är mer representativt än vad du tror. Det är alltid så här med SD. Sedan gör man lite housecleaning för att återställa ordningen. Och så småningom kommer nya liknande fadäser från annat håll.

Fundera på varför.
Varför det sker beror på att de är det enda partiet som verkligen vill göra någonting åt massinvandringen, och därför rör sig vissa nazzar dit. Det beror också på att vår massmedia granskar detta parti extremt hårt, samtidigt som de inte granskar de andra någonting. Tro mig, personer inom alla partier säger och gör korkade/korrupta/rasistiska saker.
Citera
2022-09-13, 12:51
  #1248
Medlem
IWannaBeAdoreds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av madnesstookthem
Du menar - det han gjorde i politiken var så mycket viktigare än att hänga upp sig på små detaljer som att hetsa den inhemska extremhögern till vad som närmast kan beskrivas som uppenbara försök att försvaga och nedmontera demokratin och som grand exit sno topphemliga dokument om kärnvapen att ruva på i sin privata bostad som utpressning. Oh...och en mobbande rasist var han också.

Sådant menar du?
Jaha du är en sån som tror på fake news.

Men gud vad bra USA är nuförtiden. Men det är ju lugnt för Biden är en dement gubbe som inte twittrar. Att landet går åt helvete gör ju inget så länge Biden inte säger nåt kontroversiellt och man döljer hans uppenbara demens
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in