2022-09-07, 22:08
  #793
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SjuLyktor
Det skulle inte fungera så om det hamnade i domstol. Lagen är ...
pjag tror de kommer använda eus digitala varuköpes ramar. det skulle vara de bästa formatet tror jag, även om de digitala köpskyddet inte är i närheten av svenska konsumentlagar (fysiska produkter)


men också
jag försöker förklara för dig att det inte kommer gå till domstolen inom en rimlig tid, kanske aldrig. Vi kanske tillomed går ut i krig om energiresurserna.

https://www.svt.se/nyheter/snabbkollen/eu-forslag-pristak-pa-rysk-gas-1
läs här.
– Vi står inför astronomiska elpriser för hushåll och företag och en enorm osäkerhet på marknaden, säger Ursula von der Leyen, EU-kommissionens ordförande, som tror att det dröjer länge innan de tuffa tiderna är över.




detta är inte löst till nästa vår. eller våren därpå. detta kommer vara årtal? Decennium?
det är NU nya kalla kriget börjar?
Det är faktiskt ett kallt-krig, eftersom det handlar om energiresurser i vinter?

förstå. snälla förstå.
detta med elbörsen är en nedåtspiral -oavsett om du har bundit ditt elpris så finns det inga garantier, för att det finns el att sälja till dig.
och svensk domstol kan inte gå emot naturlagarna eller?


Om vi inte börjar bygga ut vår energikapacitet idag, så är vi i knäet på någon annan nation imorgon - eller snarare.. om kanske 2-3 år. lagom till nästa val typ.

ps. BARA för att Sverige eventuellt kan bli självförsörjande på el (med vissa politiska avkall) - betyder inte att situation är densamma för hushållen i Europa. De har gas. DÄRFÖR. kommer europa ödsla onödigt mycket resurser i vinter, istället för jordbruk i sommar. Det kan leda till att matbrist även för oss i Sverige. för inte heller där är vi självförsörjande?

Vi är ingen netto exportör av något annat än öl, och det är ju ett sätt att äta på..skål.
annars om vi inte alkar så kan vi ju försöka bli nettoexportör el, kanske.. så eu slipper köra disel geny?
kanske ska frakta hit east-pasific trash island och elda upp den i miljömärkta ugnar? :P
__________________
Senast redigerad av Fittsill 2022-09-07 kl. 23:07.
Citera
2022-09-07, 22:19
  #794
Medlem
Hor-Ullas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Myztico
Hahah, snacka om puckad kommentar. Att ha fast avtal nu betyder ju att det är andra som betalar för dig och det är det hela tråden handlar om, att dom med rörligt snart inte kommer kunna täcka upp tillräckligt för sossarna som sitter med fast pris och låter andra betala.


Men alla har ju haft möjligheten att binda sitt elavtal.

Tror knappast du varit kritiskt förut när vi med fast elavtal fått betala mer än ni med rörligt?
Citera
2022-09-07, 22:36
  #795
Medlem
Wabass avatar
Fan va alla gnäller!
Har varenda jävel som inte fattade att man skulle teckna elavtalet förra sommaren vaknat till liv och ska spy på oss som försäkrar oss mot detta genom att binda fastpris.
Pinsama är ni! Sossarna räddar er i vinter igen....
Citera
2022-09-07, 22:36
  #796
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Det fetmarkerade är ju bara trams. Det finns ingen koppling mellan diktatur och att ha en nationell prissättning Tar vi kommunala vatten- och avloppsföretagen så är de indirekt prisreglerade av kommunallagens självkostnadsprincip. Det hade gått alldeles utmärkt både att göra så för el och även att inte gå med i EU utan att för den skull vara en diktatur.

Om det nu är så lätt som du verkar få det; varför säger inte de olika politikerna det som en möjlighet då? Endast Vänsterpartiet gick ut med nåt i stil med Sverigekostnad, men det har redan setts som en illegal handling då det strider med eu-rätten och därmed bara rappakalja.
Citera
2022-09-07, 22:41
  #797
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wabas
F
Pinsama är ni! Sossarna räddar er i vinter igen....
Nej. Det som är pinsamt är Sveriges låga kvot av demokratiska underlaget i ett val. Valet är antagligen ogiltigförklarat om det tillåts avslutas. per force majeure. Det finns inget demokratiskt underlag i Sverige i dag.

Ni som sitter o tjaffsar om elpriser..Ni har verkligen inte förstått the big picture... och det är väldigt synd att ni tillåts rösta i detta skick. Vi har en statsminister som är i en valdebatt istället för att göra offentliga uttalande om de rådande säkerhetsläget. Jag ger upp, hej.
__________________
Senast redigerad av Fittsill 2022-09-07 kl. 23:12.
Citera
2022-09-07, 22:43
  #798
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Ja, det är en fri marknad på el, när efterfrågan ökar så blir det dyrare.
Att det är krig innebär dock extrema priser, men det är upp till staten att ta ansvar och se till så att det inte drabbar ekonomin i övrigt, och mig veterligen så går nu staten in och hjälper till.

Om staten går in är det inte en fri marknad. Då är det en sjuk marknad. priset i Sverige beror bara på att elkraftsystemet är raserat genom att MP och S straffade ut kärnkraften med lång drifttid kvar. Priset i andra länder beror på att de aldrig byggt upp ett fungerande elkraftsystem.

Citat:
Ja, i extremfall så kan det även bli atomkrig och atomvinter vilket leder till att 99% av Sveriges svälter ihjäl.
Enligt ditt resonemang bör staten vara beredd på alla tänkbara scenarior och därigenom samla på sig ett lager av mat för 10 miljoner människor i hundratals år i den händelse en atomvinter inträffar.
Dina förväntingar på staten är orimliga, det finns ingen möjlighet att förbereda sig för alla scenarior, och skulle man göra det så skulle det kosta mer än det smakar.
Att ta bort kärnkraftverken var logiskt eftersom det skulle kosta mer att uppgradera reaktorerna än att bygga andra typer energiverk.

De skulle inte ha avreglerat och definitivt inte lagt ner kärnkraften.

Citat:
Analogi: Man behåller vanligtvis inte en gammal skruttig bensinbil som kostar MER i drift och reparation ifall alternativet är att köpa sig en splitterny elbil till ett lägre pris än vad reparationen av den gamla bilen skulle kosta, och som dessutom kostar mindre i drift.
Men enligt ditt resonemang så ska man alltså behålla den gamla skruttiga bensinbilen och inte köpa elbilen I TILLFÄLLE ryssen någon gång i framtiden (3 decennier senare) skulle få för sig att starta ett krig i Europa, vilket skulle dra upp elpriserna och göra elbilen dyrare i drift än den skruttiga gamla bilen.

Jag har en bensinbil och den är allt annat än skruttig med sex års fabriksgaranti kvar. Skulle aldrig köpa en elbil som ska produceras och släppa ut mer motiverat.


Citat:
Ok, länk till denna statistik, tack.

Sidan 6.

https://www.cere.se/documents/wp/CERE_WP2012-14.pdf


Citat:
Det är enbart halva sanningen:
"Enligt Vattenfall fattades beslutet på affärsmässig grund till följd av låga elpriser, höga skatter och ökande produktionskostnader."
https://kvartal.se/artiklar/vad-hander-om-karnkraften-laggs-ned/

https://www.mp.se/just-nu/framtiden-ar-fornybar/?fbclid=IwAR24xPAQjWLXUTOYWm6oS1XwJRDvqVqSM_G1h4vg 3c7djyyO03-wvdXPsNY


Citat:
Varför börjar du diskutera detta?
Jag nämnde enbart inflationen som ett exempel till varför priserna på livsmedel kan gå upp kraftigt.

Livsmedel ökar inte i närheten av det som nu sker med elpriset.


Citat:
Är det inte? Varför kan man då handla livsmedel i livsmedelsbutiken? Varför är det olika priser på olika typer livsmedel i olika butiker? Tänk till lite nu.

Livsmedel är fler olika produkter. Mjöl är en, ägg är en, kött är en och så vidare. Priset på dessa sätts inte på samma marknad. Olika priser i olika butiker? Ja, men då kan du välja att handla där det är billigast. När det gäller el är det samma pris för alla inom elområdet. Du kan inte välja någon annan.


Citat:
1970 var bensinpriset per liter 0,9 öre, 1979 var den 7,7kronor, en ökning med 855%:
https://www.foretagskallan.se/foretagskallan-nyheter/lektionsmaterial/oljekrisen-pa-1970-talet/

Nej, den där länken har fel. De har blandat ihop priset 90 öre 1970 i 1970 års priser och priset 1979 i 2022 års priser. Bensinen kostade 90 öre 1970 och 2,88 1980.

https://xn--frskramig-x2a9q.se/bensinpriser-genom-tiderna/


Citat:
Ok, visst. Men ransoneringen infördes väl p.g.a. bränsebrist, inte p.g.a höjda priser?


https://www.foretagskallan.se/foretagskallan-nyheter/lektionsmaterial/oljekrisen-pa-1970-talet/

Oljekrisen kom ur ett embargo som OPEC iscensatte. Det fanns olja, men de vägrade att exportera den till västländer som stött Israel.


Citat:
Nja, det är ju det maxpris som svenska elproducenter ska erbjuda svenska konsumenter.
Det kommer ju fortfarande finnas en marknad för elen och den omfattas inte av maxtaket.
Visst det blir en reglering, men den bör då enbart existera under den tid som extrema priser råder på marknaden, i syfte att underlätta för svenska konsumenter.
Frågan är väl snarare hur elproducenterna kompenseras för denna reglering, för tanken är inte att de ska gå miste om intäkter genom att sälja el till svenska konsumenter som de kunde exporterat för så mycket mer till Europa.

Det är ju i sig inget problem att lösa rent tekniskt. Om man sätter ett maxpris på 80 öre så får elbolaget fakturera staten överskjutande belopp.


Citat:
Vi har redan idag ett överskott av el, resten går på export, så det är fullt möjligt:
https://group.vattenfall.com/se/nyheter-och-press/reportage/kan-sverige-bli-helt-fornybart

Det finns inget överskott i SE3 och SE4 sedan kärnkraften dräptes. Det finns inte heller förmåga i systemet att distribuera från norr till söder.
Citera
2022-09-07, 22:47
  #799
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nikodemous
Om det nu är så lätt som du verkar få det; varför säger inte de olika politikerna det som en möjlighet då? Endast Vänsterpartiet gick ut med nåt i stil med Sverigekostnad, men det har redan setts som en illegal handling då det strider med eu-rätten och därmed bara rappakalja.

Lätt har jag inte skrivit. Jag skrev att det inte är diktatur om ett land har självkostnadspriser på en nyttighet. Vidare skrev jag att man inte behöver vara med i EU. Nu har Sverige sedan nästan 30 år valt att lägga elhanteringen på marknaden och därefter gick man med i EU. Nu ser vi alla att det var ett missgrepp att lägga elmarknaden på företag som inte ens vill hålla skrivna avtal när de är gynnsamma för kunderna.
Citera
2022-09-07, 22:50
  #800
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wabas
Fan va alla gnäller!
Har varenda jävel som inte fattade att man skulle teckna elavtalet förra sommaren vaknat till liv och ska spy på oss som försäkrar oss mot detta genom att binda fastpris.
Pinsama är ni! Sossarna räddar er i vinter igen....

Det pinsamma är att regeringen ställer ut likviditetsgarantier till företagen samtidigt som vissa företag vill riva avtal. Vad säger du till dem som hade ett tecknat avtal fram till nu och inte kunde teckna ett annat? Att du råkar ha tur att ha ett avtal som löper över denna period.

Jag hade avtal, men avtalstiden löpte ut sista augusti.
Citera
2022-09-07, 22:54
  #801
Medlem
Tråkigt för alla som bor i villa, för egen del som bor i en hyresrätt så bekommer det mig inte så nämnvärt. Visst min el höjs med några hundra.
Citera
2022-09-07, 22:57
  #802
Medlem
MurderOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wabas
Fan va alla gnäller!
Har varenda jävel som inte fattade att man skulle teckna elavtalet förra sommaren vaknat till liv och ska spy på oss som försäkrar oss mot detta genom att binda fastpris.
Pinsama är ni! Sossarna räddar er i vinter igen....
Många fasta avtal löper ut varje dag. Vad menar du att man skulle ha gjort? Sossarna är inga räddare, de har satt oss alla i skiten. Först knuffar de ut oss i det kalla vattnet, sen när de plockar upp oss blöta och frusna, då ska vi vara tacksamma?
Citera
2022-09-07, 23:18
  #803
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rale
Jag har äkta olja i källaren. Och ingen "Hobby-el" på taket.

Utan kvinnlig rösträtt i Sverige skulle vi fortfarande ha kvar 13 kärnkraftverk, ingen elkris och massor med hela örnar som inte styckats av väderkvarnar. Antalet utomstående religiösa folk i landet skulle vara typ 1000st.


Vi skulle fortfarande ha en elkris. Eftersom elkrisen har inte något direkt med våran brist på el i sverige att göra. Det har med elproduktionen i europa och korrupta politiker som har låtit elprisen avgöras av privata aktörer.
Citera
2022-09-07, 23:21
  #804
Medlem
Newkies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flukke
https://sverigesradio.se/artikel/elbolag-vill-saga-upp-bundna-avtal-hanvisar-till-force-majeure

Någon som fått påringing redan nu?
Detta kan bli en spännande vinter.

Ja, men ”rätt folk” ska ju få tjäna pengar!

Lite som när alla köpte den där spelbutiks-aktien som var sjukt blankad. Då var det att manipulera börsen..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in