Citat:
Ursprungligen postat av
elonfusk
Jag förstår inte riktigt vad som menas med offentlig. Om jag använder en tjänst som euroclear eller nåt sånt, då kommer ju dom lämna ut aktieboken om någon begär den. Men om jag använder ett a4 eller ett worddokument på min dator som aktiebok, måste jag skicka in det någonstans då eller är "offentlig" i dethär fallet bara att jag måste lämna ut den till någon om de t.ex mailar mig och vill se den?
Den är offentlig hos dig, på så sätt att någon (vem som helst) kan kontakta dig och säga att den vill komma till företagets adress för att se företagets aktiebok. Du behöver inte skicka aktieboken någonstans, inte anslå den eller hänga upp den på en spik på ICA för att göra den offentlig. Utan bara ha på en papperslapp där du har företagets övriga viktiga papper, och visa upp om någon frågar.
Jag har ett AB sedan många år och har min aktiebok handskriven på en A4. Ingen har frågat efter aktieboken. Någonsin. Dessutom står aktiefördelningen i den bolagsrapportering som jag årligen gör till PRV, så är någon intresserad över aktierna i min firma, som jag äger alla, så kollar de nog där.