Citat:
Ursprungligen postat av
KABUN
Javisst vi är helt överens. Det fungerade i Sovjetunionen men som enskild stat blir det en annan sak.
Tragiskt för ukrainarna. Antagligen kommer dom att förlora den östra delen. Den bästa biten. Om det finns så mycket kvar efter kriget. Tragiskt.
Man frågar sig ju när t ex Lech Walesa eller Aung San Suu Kyi, och de rörelser de ledde (rörelser som jag har långt större respekt för än för regimen i Kiev), fick ens 5% av den näst intill totala uppbackning som Zelensky har fått från väst. Den frågan är förstås en vink om att det handlar om andra motiv än att "stå upp för demokrati, lagar och nationell suveränitet".
I stort sett det enda positiva som kan komma ur det här är om EU och NATO får en rejäl knäpp på näsan ifråga om sina pretentioner, och tvingas medge att de inte kan föreskriva hur världen ska se ut. För Bryssel är redan ett erkännande av Rysslands rätt till Krim för mycket, eftersom man har målat in sig i det hörnet, men i slutändan kommer Ukraina nog att få avträda både Krim och Donbass, och EU kommer att få bita i det sura äpplet.