Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
”A Russian military unit deployed in Ukraine's south has refused to fight over a lack of vital supplies such as water, Ukraine said Sunday.”
Ja då är det ju säkert sant.
Det handlar om 127:e infanteriregementet som sorterar under "folkrepubliken" Donetsks 1:a armékår. Förbandet rafsades ihop under tvångsliknande former bland framför allt lokala gruvarbetare i april och sattes in på Donetsk fronten för att som lätt infanteri agera flankskydd åt ryska mekaniserade bataljonsstridsgrupper.
Just i trakterna av Donetsk City har det ju inte skett så jävla mycket, så 127:e förflyttades till Chersonavsnittet i slutet av juli för att ingå i den brokiga skara förband som utgör Dneprgruppen (och som just nu är under attack i samband med ukrainarnas offensiv därstädes).
Fan vet vad som har hänt, men uppenbarligen har ryssarna svårt med logistiken. Oerfaret och nyrekryterat lätt infanteri från någon av "folkrepublikerna" hamnar ju längst ned i hackordningen när det gäller försörjningen (äktryska gardesenheter från VDV kommer först). Hur som helst har det hela blivit en sak för GRU (den ryska militärens hemliga polis), som nog löser disciplinproblemen på det ena eller andra sättet.