2022-09-05, 16:28
  #209257
Medlem
Enterprises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7
Vi måste även respekera Rysslands intressen.
Ryssland som stormakt har en roll i världen att vara starkt och bibehålla buffertzoner till väst.
Det är en viktig grundbult i maktbalansen mellan öst och väst.
Det var väldigt länge sedan Ryssland var en stormakt. Du tänker på Sovjetunionen under kalla kriget? Eller är det förrevolutionär tid som du menar?
Ryssland är trots stora olje- och gasreserver ett ganska fattigt land, dessutom extremt stort och glesbefolkat sett till ytan, med för mycket kärnvapen för sitt eget bästa.
Citera
2022-09-05, 16:32
  #209258
Medlem
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Det visar sig nu att det där var sedvanliga ryska lögner. Det där som du citerar ovan har aldrig ägt rum. Wagner-gruppen dementerar allt och kallar det för rent påhitt.

Lmao irl när "Wagner" dementerar något för det låter bra i era öron när ni igår hävdade att de är nazister döpta av Putin han själv
Citera
2022-09-05, 16:33
  #209259
Medlem
Enterprises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av walklikeacat
Rysk lärarinna fick fem års fängelse och tre års yrkesförbud för att ha varit sanningsenlig om kriget i Ukraina. En elev spelade in på sin mobil vad hon sade i klassrummet.

Man tar omtag på angiveriet under Stalinismen, de som är "statens fiender" skall anges. Orden krig eller invasion är strängeligen förbjudna Nu är det FSB som knackar på dörren, då var det NKVD.

https://skolvarlden.se/artiklar/lararen-spelades-in-av-elev-fick-fangelse-och-yrkesforbud

https://www.theguardian.com/world/2022/apr/06/russian-teacher-shocked-as-she-faces-jail-over-anti-war-speech-pupils-taped
Stark kvinna som hade helt rätt i sitt citat.
Citat:
Eleverna var i början på april upprörda över att de inte fick delta i en tävling utomlands och undrade varför.

Irina Gen förklarade:

– Så länge vi i Ryssland inte kan bete oss civiliserat kommer vi inte vara välkomna.

Även om det ryska folket har ett ansvar för att tolerera Putin-regimen, så ska man vara försiktig med att demonisera ryssarna som folkgrupp eller skuldbelägga alla ryssar. Det finns alltså vettiga ryssar, även om flera av dem flytt landet.
Citera
2022-09-05, 16:39
  #209260
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ForumApache
Efter att ryzzsvinen försökt rekrytera kriminella och hemlösa siktar de nu in sig på… Psykiskt sjuka.
https://twitter.com/ABarbashin/status/1566746195862626306?s=20&t=SAddkT8r2emjHx_nSwfYcQ

Ett normalt drag i en fullkomligt moralisk kollaps.
Man går även igenom sjukhusen i Donbas nu.
Man tvingar sjuka och skadade att skriva ut sig och de hamnar direkt ut till fronten.
Citera
2022-09-05, 16:42
  #209261
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Lmao irl när "Wagner" dementerar något för det låter bra i era öron när ni igår hävdade att de är nazister döpta av Putin han själv

Wagner-gruppen är en bra källa eftersom de tillhör fienden och det är ganska osannolikt att fienden skulle ljuga något som skadar dem själva. Det skulle vara fullständigt ologiskt.

Alltså pekar det mesta på att de talar sanning.
Citera
2022-09-05, 16:43
  #209262
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slö
du hör till top 1 % av 1% mest rika fria och feta som vandrat på jordklotet. din oförmåga och uselhet är bara din egen.

Jag tror att du har missat en sak.

Jag har insett att den där "diamantsnubben" och hans polare faktiskt inte är för Ryssland. De är för väst! De vill att Ryssland ska fortsätta att vara ett fattigt och underutvecklat land som levererar billiga råvaror till oss i väst så vi kan leva i överflöd utan att anstränga oss. Därför är de bekymrade över hur det ska gå med vår lyxkonsumtion om vi nu börjar köpa dyrare råvaror från rikare stater istället för att billigt från Ryssland. Och eftersom vi i väst hamnar i samma situation i alla fall om Ryssland får ordning på sitt land och folk där börjar kräva ordentliga löner och social välfärd, så är det alltså viktigt att Ryssland hålls nere; dvs låt ryssen härja med sina grannar så kan de inte skada vår ekonomiska överlägsenhet.
Citera
2022-09-05, 16:43
  #209263
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Lmao irl när "Wagner" dementerar något för det låter bra i era öron när ni igår hävdade att de är nazister döpta av Putin han själv

Lilla gubben, vad har det med att göra att de är nazister när de dementerar något? Menar du att eftersom de är nazister ska man inte tro på dem? Jag trodde ni ryssar gillade nazister? Eller varför tycker ni annars Wagner är så bra?
Citera
2022-09-05, 16:43
  #209264
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Kommentar:
lögnen kommer så lätt och smidigt ur Kremls munnar. Man påstår att NS1 stängts för reparation och att sanktionerna gör att det inte går att reparera, men ingen luras av detta.
https://www.dn.se/varlden/ryssland-stopp-for-gas-till-eu-tills-sanktionerna-lyfts/

Problemet med dessa ständiga lögner är att de inte fungerar någonstans. Alla fattar att Ryssland stängt av gasen och aldrig kommer att gå att lita på igen. Så tvärtemot vad några Rysslandkramare i tråden hävdar så finns det ingen väg tillbaka för rysk gas. Den kommer att fasas ut de närmaste åren oavsett om kriget tar slut, och då får Ryssland investera i nya ledningar till Kina eller LPG-export österut.
Det är vad Gazprom säger och vill ha sagt. Nu var tyskarna med på översynen av NS1 och bockade av problemen sägs det.

Vad ledningen i Ryssland vill är en annan sak och efter alla tusentals sanktioner mot Ryssland så är det ju ett under att inte gasen stängts av för länge sedan men man ville väl suga ur Europa lite till.

En konflikt där Gazprom är mån om att sköta kontrakten och andra att bryta helt med Europa. Byggen av nya gasledningar österut är redan igång så EU får hjälp att fasa ut gasen som energi men också kemkälla.

De gröna jublar väl att gas och olja i större mängd försvinner fast förvinna kommer även många tyska företag att göra som är beroende av gas eller är elintensiva. Givetvis är dom bortskämda och vet inte vad hunger och köld är men det senare kanske dom får lära sig i vinter. Kanske dom då fattar då vad vänskapliga förhandlingar är bra för och vad NATO inte gett dom.

En väg tillbaka till rysk gas? Vem vet men ryssarna vore ju dumma då. Vi ville ju med sanktionerna göra så att Ryssland inte kan växa sig starkare och vad är det som då säger att Ryssarna inte gör likadant. Hur än folk vrider och vänder på det hela så behöver väst Rysslands råvaror för att hålla priser nere och vi pratar inte bara om gas och olja utan om många andra råvaror och lägg till att Kina har många jordartsmetaller vi behöver för att bli riktigt "gröna".

EU har inte på långa vägar tänkt igenom detta utan föjler blint USA:s nycker vad det gäller dess geopolitik. Naturligtvis trodde man på fantasin att sanktionerna skulle göra så att Ryssland förstördes ekonomiskt och sen splittrades upp där vi kunde plundra de intressanta republikerna och få allt nästan gratis. Nu är EU arg och ledsen då det verkar hända unionen istället fast ingen plundrar oss för vi har inte mycket kvar vad det gäller råvaror och företag och industrier bara flyttar om dom kan. Vi hade ju kunnat leva vidare som museum för resten av världen, den gamla världen, det gamla Europa. Nu vill vi inte det heller utan stoppar gärna turister som ryssar, kineser nästa får man anta då USA rör upp i det getingboet. Som baltstaterna säger, det är ingen mänsklig rättighet att besöka Europa (ska dom säga som plågar övriga Europa med sina tjuvar och dåliga hantverkare).

Nåja, det är väl bara för våra barn att följa våra industrier till USA där dom nu troligen hamnar i framtiden. Vi kan kulturen och språket så det är väl inte allt för problematiskt för välutbildade. Bara nu inte USA drabbas av inbördeskrig eller ännu värre ekonomiska problem då dollarn ges upp av många som världsvaluta.

Vad skönt då detta krig tar slut och vi kan glömma bort Rysslands råvaror och förhoppningsvis Kina och Indiens produktion med. Kan vi det eller är vi totalt fixerade vid världsherravälde, billiga råvaror och billig produktion? Alla miljardärer i väst kommer att bli lite fattigare så det blir riktigt synd om dom och kanske gör dom som Ivar Kreuger. Troligtvis kan väst aldrig ge sig förutom då allt ligger i ruiner som efter andra världkriget, du vet, precis som den psykotiska pojken på skolgården som aldrig ger upp trots att han ligger nedslagen för åttonde gången ...
Citera
2022-09-05, 16:45
  #209265
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Är det en fördel för ryssarna när dom bombat Mariupol och mördat 113000 civila?
Varifrån kommer dom siffrorna? Kiev-regimen är ju inte kända för att kunna räkna dödsoffer. Vet du hur många ukrainska soldater som nu dött helt i onödan?
Citera
2022-09-05, 16:46
  #209266
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Wagner-gruppen är en bra källa eftersom de tillhör fienden och det är ganska osannolikt att fienden skulle ljuga något som skadar dem själva. Det skulle vara fullständigt ologiskt.

Alltså pekar det mesta på att de talar sanning.
Ska man vara petig så är det enda de i sådana fall säger om Ukrainas förluster och status som kan tas som någon form av sanning. Sin egna prestation tror jag vi kan utgå ifrån, som så mycket annat i Ryssland gällande sin egna prestation, som överdrivna och lögnaktiga.
Citera
2022-09-05, 16:47
  #209267
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Jag tror att du har missat en sak.

Jag har insett att den där "diamantsnubben" och hans polare faktiskt inte är för Ryssland. De är för väst! De vill att Ryssland ska fortsätta att vara ett fattigt och underutvecklat land som levererar billiga råvaror till oss i väst så vi kan leva i överflöd utan att anstränga oss. Därför är de bekymrade över hur det ska gå med vår lyxkonsumtion om vi nu börjar köpa dyrare råvaror från rikare stater istället för att billigt från Ryssland. Och eftersom vi i väst hamnar i samma situation i alla fall om Ryssland får ordning på sitt land och folk där börjar kräva ordentliga löner och social välfärd, så är det alltså viktigt att Ryssland hålls nere; dvs låt ryssen härja med sina grannar så kan de inte skada vår ekonomiska överlägsenhet.

ahh, klassiska sopor mao, de får väll göra som deras värdelösa förfäder/mödrar och sälja sin röv för chessburgare eller nya ipones eller vad de nu bidragen inte räcker till....
Citera
2022-09-05, 16:52
  #209268
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Ska man vara petig så är det enda de i sådana fall säger om Ukrainas förluster och status som kan tas som någon form av sanning. Sin egna prestation tror jag vi kan utgå ifrån, som så mycket annat i Ryssland gällande sin egna prestation, som överdrivna och lögnaktiga.

Nja, tror inte man ska vara så kategorisk, säger Ukraina att något för dem positivt hänt är det kanske överdrivet och kanske lögn. Säger Ryssland att något för dem positivt hänt är det sannolikt överdrivet och sannolikt lögn, men säger endera sida att något dåligt för dem hänt, är det nog sant, om än en underdrift. Sen kan ryssen ljuga om orsakerna, "nån som rökte", etc, men den grundläggande infon att Moskva sjunkit, ammunitionen sprungit i luften etc är sann.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in