2022-09-03, 20:06
  #208549
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av T-80U
Haha, vidare till Odessa ja... Pipe dreams...

Ryssarna borde nog börja med att faktiskt befria båda "utbrytarrepublikerna", som de inte klarat av att göra på snart 7 månader, trots att stora delar av dem var i ryska händer redan från början.




Lika avlövat som det var i februari, mars och halva april i år, när det gick... Sådär... För ryssarna.




De använder ungefär 60-65% av sin markstridsförmåga, ungefär 30% av sina flygstridskrafter och runt 40% av sina ickeflytande marina resurser (marininfanteri o.s.v.).
Jag hör av mig då ryssarna omringat Odessa, dom närmar sig ...

Kommer du inte ihåg att Rysslands långdistansvapen var mycket framgångsrikt i februari då det mesta av militär infrastruktur slogs ut?

Tillsammans med LPR och DPR hade man omkring 200 000 soldater inblandade så det är bara att räkna själv. Nu lägger man till 40 000 till sägs det för offensiven efter att Donbas är säkrad. Jag har ingen aning om hur mycket flygstridskrafter dom brukar för det är sällan man ser dom flyga mer än för truppstöd. Man verkar dock ladda upp för en flygkampanj enligt Ukraina och dom anger också hur mycket som kan användas, kanske dina 30%.
Citera
2022-09-03, 20:06
  #208550
Medlem
Sgt.Blands avatar
UAF går nu ut och rapporterar ordentliga förluster för Röda Armén vid Kherson. Och man har satt in Bayraktar också och visar en fin träff med mam-l.

https://twitter.com/igorsushko/status/1566119411521425408
Citera
2022-09-03, 20:09
  #208551
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Ambassaden begär inte ekonomiskt stöd. De begär att vissa sanktioner skall hävas så de kan betala sina räkningar. Alternativet är att Ryssland upphör med sin diplomatiska verksamhet i Sverige. Jag tror det är bäst för både Sverige och Ryssland om de diplomatiska relationerna bryts så Sverige bör inte upphäva sanktionerna och på samma sätt bör den svenska ambassaden stängas ned i Moskva.


Det var mer än vad jag visste. När är det beräknat att Ukraina befriar de rysk-ockuperade provinserna?


Absolut. Är du villig att stödja en direkt NATO/EU-intervention i Ukraina där amerikanska och europeiska soldater ställs mot ryska? Jag är för. Är du?


Jag antar att det blev jobbigt nu när det framgick att det var du och inte jag som tillhörde det pro-ryska lägret.


Precis, det krävs betydligt mer än vad som västvärlden ger till Ukraina och i förlängningen krävs det också att västvärlden vågar kriga. Tyvärr kryllar tråden av pro-ryska troll som vänder sig mot att EU och NATO skickar trupp till Ukraina.


Ja, visst gör det. Det är dags att västvärlden slutar hjälpa Ryssland och skickar trupp. NATO har 3.5 miljoner soldater plus ytterligare soldater från EU skulle få ett snabbt avslut på kriget. Tyvärr finns det ju många i tråden som är rädda för ett krig som involverar västvärlden. De vill slåss till den sista ukrainaren men vill inte slåss till den sista amerikanen, svensken, tysken, britten och spanjoren. Faktum är att NATO har alla möjligheter att redan nu börja bygga upp styrkor i Finland och Baltikum. Någon i tråden argumenterade för att lösa upp Ryssland. Då krävs det att vi plockar Moskva. Dags att lyckas med det som Bonaparte, Karl XII, Hitler osv. misslyckades med.

I och för sig lyckades polackerna. Men sedan inträffade något som gör att det är dumt att marschera mot Moska, förutom den dåliga kombinationen av rySSka kärnvapen och hjärndöd fanatism.

Polackerna lät, dumt nog, patriarken över den rysk-ortodoxa kyrkan leva. Från hans fängelsecell smugglades det sedan ut ett brev som manade till folkligt uppror emot polackerna......På samma sätt skulle ett NATO anfall riskera att ena det ryska folket bakom sin cancersvultst. Istället för att de, nu, till stora delar är en passiv apolitisk fårskock som fortsätter sin för RySSland skadliga korruption och apati.

Därför är jag emot en direkt invasion av RySSland. Men jag är för att vi avbryter de diplomatiska förbindelserna med den cancersvulsten. Lika så borde all vår handel stoppas med RySSland.

Slava Ukraini!
Citera
2022-09-03, 20:10
  #208552
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Ryssarna hittar nya inovativa sätt att lura in folk till köttkvarnen i Ukraina.

Dom värvar anställning i ryska järnvägen. Kan man gissa att blivande banarbetare förses med ett vapen och ett halvtomt mag och uppgiften att underhålla "Järnväg" i Ukraina

https://twitter.com/Flash43191300/status/1566102283431059460?t=H3BgQs_IBMIrTFdj2A45fg&s=19

Ryssarna kommer säkert grina och protestera när ryssarr i uniform och med vapen blir slaktade och hävda "-det är ju civila hjälparbetare buuuhuuu".

Man verkar även ha gått över till selektiv"frivillighet" vid rekryteringen!! 😅😅😅
Citera
2022-09-03, 20:10
  #208553
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
Jag läser väldigt lite Kreml-propaganda och tycker bl.a. att RT är en urusel kanal kvalitetsmässigt. Däremot har jag ganska god insyn både i historiskt avseende och dagens geopolitiska rörelser.

Det är nog du som har svalt en massa propaganda. Jag har bestämt sagt att Ryssland kommer att ta stryk här. Det finns inga vinnare på det som händer. Det jag säger är att Ryssland och ryssarna är betydligt bättre rustade att ta detta. Det ska verkligen bli en intressant höst i EU när det gäller ekonomin och framförallt det politiska livet framöver.

Och ja, den ryska militären är helt överlägsen den ukrainska. Men den ukrainska armén får man inte underskatta. Den hade klarat sig alldeles utmärkt mor valfri NATO-armé utom USA:s då. Vad många inte vill förstå är att Ryssland går in med en begränsad styrka och maler ner en armé som är topptränad på en nivå som ingen armé i Europa är med åtta års förberedelse och med erfarenheter av verkliga strider. Även om Ryssland är överlägset så innebär detta naturligtvis förluster för Ryssarna. Det är den bistra verkligheten i krig särskilt när de stridande är på någorlunda jämbördig nivå. Men man har tydligen tagit beslutet i Kreml att man kan ta detta och föredrar en begränsad styrka och med det vissa offer. Slutresultatet är dock givet. Ryssland kommer att avgå med en militär seger.

Det är dock oerhört sorgligt att propagandan i väst försöker få det till att Ukraina kan gå vinnande ur detta. En fruktansvärt massa liv går till spillo. Och kom bara inte med snacket att det här handlar om Ukrainas framtid och vår kära demokrati. Målet har alltid varit att avsätta Putin. Det som politiker och beslutsfattare i EU och USA gör är rent av kriminellt. De senaste veckans händelser borde ha fått någon att vakna. Men inte det. Ukraina ska offras i ett försök att försvaga Ryssland. Och det är framförallt det ukrainska folket som får betala för det. Och det europeiska folket som går en dyster framtid till mötes om inte detta avslutas snarast.

Och ja, jag anser det fullständigt befängt att tro att Ryssland inte skulle kunna se till att ha sina jordbruksmaskiner igång och fortsätta ta hem rekordskördar många år framöver. Det är t.ex. Ryssland som sett till att vi överhuvudtaget haft någon rymdverksamhet igång sedan rymdfärjorna togs ur bruk. Varför i hela fridens namn skulle de inte klara av en jordbruksmaskinindustri?

Och Sverige har aldrig varit direkt hotat av Ryssland. Att anfalla ett annat land eller t.o.m. invadera är ett mycket dyrt företag som nästan alltid slutar med olycka vilket de tre senaste decenniernas äventyr i MÖ borde ha lärt oss. Jag kan därför inte för allt i världen se att Putin ens skulle ha några planer i skrivbordslådan för detta så länge vi inte utgör ett hot. Han kommer dock antagligen ha det nu om vi går med i NATO skulle jag tro.

Intressant ställningstagande, men vad är orsaken till att du misstolkar ganska enkla fakta och artiklar?

Det är det som gör att jag och andra inte köper den propaganda du sprider.
Citera
2022-09-03, 20:13
  #208554
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av kalle632
Du vet var fascistsvin.

Logiken? Det blir så i krig säger du ja. Logiken är att Ryssland och gått in med soldater är i Ukraina och är skyldiga till allt som hänt där sen 2014. Inklusive tortyr utförd av ukrainska soldater.
Nej, jag vet inte varifrån dessa uppgifter om våldtäckter från ryska soldater kommer. Tjejen som jobbade inom Kiev-regeringen vad det gäller sådana här saker och krigsbrott blev sparkad vet jag efter att väst media ställt lite för många frågor om bevis och trovärdighet.

Du, det är inte jag eller ryssen som är facisten i rummet. Ta nu en sväng till Lviv och ser dig omkring, lyssna på dom, delta i deras hatfulla fackeltåg.

"Inklusive tortyr utförd av ukrainska soldater" skriver du? Nåja, ni är alltid svajig i ert tänkande och det är därför det går som det går, se bara europas ekonomier.
Citera
2022-09-03, 20:20
  #208555
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DikT
Hmmm jag har för mig att någon tidigare skrev att det vore en förnedring om Ryssland inte körde över Ukraina på nolltid.
Kan det stämma?
Det är fascinerande att alla rysstroll här i tråden ideligen och från början hävdar att Ukraina kommer att kasta in handduken.
Gemensamt med dem är att de inte har någon koll på vad som kommer att hända i Ryssland framöver.
Oavsett utgången av kriget är det kört för Ryssland.
Citera
2022-09-03, 20:21
  #208556
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
UAF går nu ut och rapporterar ordentliga förluster för Röda Armén vid Kherson. Och man har satt in Bayraktar också och visar en fin träff med mam-l.

https://twitter.com/igorsushko/status/1566119411521425408

Underbar, nästan en tredjedel av de 20 000 man som befann sig i de facto fickar är nu antingen döda, sårade eller krigsfångar. Och det är alltså den ukrainska generalstaben som gått ut med siffran nära 2000 döda rySSar. Innan dess höll de tyst som muren om vad som händer i söder!🙂

Slava Ukraini!
Citera
2022-09-03, 20:24
  #208557
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton


Absolut. Är du villig att stödja en direkt NATO/EU-intervention i Ukraina där amerikanska och europeiska soldater ställs mot ryska? Jag är för. Är du?
.

Problemet med en sådan intervention är att de ryska aporna skulle svara med kärnvapen. Det är i vart fall vad Kreml hotat med tidigare.
Citera
2022-09-03, 20:25
  #208558
Medlem
Jr.Sopranos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Underbar, nästan en tredjedel av de 20 000 man som befann sig i de facto fickar är nu antingen döda, sårade eller krigsfångar. Och det är alltså den ukrainska generalstaben som gått ut med siffran nära 2000 döda rySSar. Innan dess höll de tyst som muren om vad som händer i söder!🙂

Slava Ukraini!

Få saker gör mig så glad som att kan fylla massgravar med ryska fascister! Nästan så man ska öppna champagnen ikväll! Hur många fler ryska barn ska bli faderlösa innan president Puta kommer till insikt?
Citera
2022-09-03, 20:29
  #208559
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
Mycket väl medveten om att Vladimir Putins historiska intresse fått honom att återuppta det Ryska begäret att växa på sina svagare grannars bekostnad, vilket historiskt givit den abnorma statsbildningen Ryssland (Elva (11) tidszoner) dess existensberättigande. Rysslands hundratals förtrycka folkgrupper har utsatts för kraftiga förryskningskampanjer som bäst går att beskriva som folkmord. Ryssland bryts ner av att inte parasitera och förslava delrepublikernas och dom gränsande ländernas folkgrupper. Inför att förtäras kan man förstå Putin som inte skyr några medel för nya metastaser .

Appropå "inbördeskrig i 8 år så skrev du efter annekteringen av Krim 2014:

(FB) Situationen i Ukraina just nu.
Och:

(FB) Situationen i Ukraina just nu.
Kan man ana en liten glidning från att älska USA till det utpräglade USA-hat vilket fått dig att handlöst kasta dig runt halsen på Putins ultranationalistiska Sovjetunionen 2.0?
En av anledningarna att hata Ryssland, det är världens största land med många stora och viktiga naturresurser, ren jävla avundsjuka. Det är inte lätt att stå för säkerheter kring dess gränser och det borde NATO för länge sedan haft överseende med och inte flyttat närmare efter sovjets fall. Överseende hade man inte utan planen var och är att förstöra och splittra Ryssland och plundra delarna. Förtrycka folkgrupper i Ryssland? Landet skulle inte fungera om så var fallet och det vet du, se bara på Ukraina vad förtryck och hat leder.

Trevligt och smickrande att du intresserar dig för min posthistorik. Det blir en saftig läsning för jag gillar att skriva mycket (så får du inte betalt så tycker jag synd om dig men kanske du lär dig något, vem vet).

Ja, jag är mycket medveten om obehagliga regimer i Ryssland, Ukraina, Turkiet, Saudiarabien, Qatar, Kina ... Men det är upp till folken där att fatta beslut om dessa regimer ska störtas inte vårt eller USAs.

Jag har samma inställning till USA idag och har vänner där och har inget hat mot folket. Därimot stinker USA:s psykotiska utrikespolitik sedan många många år, det är värt att hata för det har dödat miljoner människor. Det är ett fantastiskt land på många andra vis som nu tyvärr splittras ideologiskt mer och mer. Som det nu börjar se ut i USA så får jag nog omvärdera var jag skulle kunna tänka mig att bo och verka. Hade jag varit yngre så hade Ryssland varit lockande som äventyr, ett land som växer och där möjligheter fortfarande finns.
Citera
2022-09-03, 20:33
  #208560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
En av anledningarna att hata Ryssland, det är världens största land med många stora och viktiga naturresurser, ren jävla avundsjuka. Det är inte lätt att stå för säkerheter kring dess gränser och det borde NATO för länge sedan haft överseende med och inte flyttat närmare efter sovjets fall. Överseende hade man inte utan planen var och är att förstöra och splittra Ryssland och plundra delarna. Förtrycka folkgrupper i Ryssland? Landet skulle inte fungera om så var fallet och det vet du, se bara på Ukraina vad förtryck och hat leder.

Trevligt och smickrande att du intresserar dig för min posthistorik. Det blir en saftig läsning för jag gillar att skriva mycket (så får du inte betalt så tycker jag synd om dig men kanske du lär dig något, vem vet).

Ja, jag är mycket medveten om obehagliga regimer i Ryssland, Ukraina, Turkiet, Saudiarabien, Qatar, Kina ... Men det är upp till folken där att fatta beslut om dessa regimer ska störtas inte vårt eller USAs.

Jag har samma inställning till USA idag och har vänner där och har inget hat mot folket. Därimot stinker USA:s psykotiska utrikespolitik sedan många många år, det är värt att hata för det har dödat miljoner människor. Det är ett fantastiskt land på många andra vis som nu tyvärr splittras ideologiskt mer och mer. Som det nu börjar se ut i USA så får jag nog omvärdera var jag skulle kunna tänka mig att bo och verka. Hade jag varit yngre så hade Ryssland varit lockande som äventyr, ett land som växer och där möjligheter fortfarande finns.

Du skriver att det finns obehagliga regimer i bl.a. Ryssland. Ändå skriver du aldrig ett ont ord om detta pissland. Hur kommer det sig?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in