Citat:
Ursprungligen postat av
M.J.A
Lägg ut orden.
Säg tre saker hon gjorde dåligt.
1.
2.
3.
Obs att jag inte röstar V, ens nära.
Men orka med troll…
1. Inga klara besked. Noshis standardsvar är "Vi ska titta på X och utreda Y". I Almedalen var hon tydlig med att hon aldrig skulle stötta en S-regering som accepterar vinst i skolan – nu var hon extremt vag.
2. Noshi brukar vara bra på att svara rakt men nu var hon riktigt dålig på att svara direkt på frågor. Inspirerad av Annie Lööf?
3. Hon var dåligt påläst om V:s politik, dessutom ovanligt långsam. Gav lågenergiskt intryck.
Måste säga att SVT var riktigt elaka mot Noshi i snabbfrågorna. Alla frågor var en indirekt attack mot partiet. En fråga om kommunismen, en om V:s låga stöd bland LO-väljare, en om V:s låga stöd generellt, och slutligen en fråga om en hyllning till Stalin. Inte lätt för Noshi, som var märkbart irriterad över momentet.
Har för övrigt svårt att släppa hur dåligt Noshi skötte frågorna om hur mycket kommunism som finns kvar i partiet. När hon själv var aktiv i ungdomsförbundet fanns ett uttalat mål om att skapa ett kommunistiskt samhälle. Istället för att bemöta denna graverande uppgift hakade hon upp sig vid att partiet hade tagit bort K:et ur namnet när hon gick med. Som om namnet var viktigare än politikens innehåll? Inte trovärdigt, Noshi.
Kvartoft vann den här matchen.