Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
Våra barn kommer minnas hur våra politiker förstörde Europa genom att lägga sanktioner på Putin. När tyskarna börjar frysa i vinter så kommer det vara möjligt att intala dem att Europa måste starta krig mot Ryssland, och Sverige kommer bli indragna. Det var den typen av missnöje med hög inflation, havererande ekonomi och dåliga levnadsförhållanden som gjorde världskrigen möjliga. Vi ser nu samma situation på horisonten, i samma land.
Denna gången är Sverige inte neutrala. Du kommer vara medskyldig, du har hejat på.
Denna gången? Snygg svenska.
Våra barn kommer att minnas hur vi stod upp emot terror-tsaren Putin även om det kostade lite.
Förhoppningsvis lyckas vi dessutom skaka av oss den Putin-sponsrade gröna förtrycket så vi kan återgå till de energikällor som en gav oss billig och säker el.
Hur som helst äcklas de flesta av oss av att ha med Ryssland att göra. Det finns något som heter moral. Sen finns det de som saknar ryggrad och är beredd att sälja sin mamma till djävulen.