2022-08-19, 18:24
  #145
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZenoElia
Jag genomled 17 minuter Rapportsändning på SVT nu. Statsmedia tyckte inte att en skjutning på Emporia var värd mer än att nämnas som hastigast efter vädret.
Locket på, fredagsmyset får inte störas.
Följ det live från Danmark

https://ekstrabladet.dk/krimi/article9388780.ece

Citat:
Politiet massivt til stede i Købehavn efter skyderi i Malmø
Københavns Politi bekræfter over for Ekstra Bladet, at det er til stede flere steder i København oven på skyderiet i et indkøbscenter i Malmø, heriblandt i det danske indkøbscenter Field's, der oplevet et lignende skyderi i starten af juni.
Citera
2022-08-19, 18:24
  #146
Medlem
Rapporter på tv4 säger att han själv såg två personer på golvet och att livsräddning pågick, mycket allvarligt. Såg nu på video att en person rullades ut på bår.
Citera
2022-08-19, 18:24
  #147
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hockeytrunken
Kort filmsnutt på Samnytt. Endast araber kring ett offer iaf.

https://samnytt.se/gangskjutning-i-kopcentrum-i-malmo-tva-skadade/

Alltid en kvinna som ska skrika 🤣.

Ring polisen säger killen. En annan dag hatar han polisen.
🤣
Citera
2022-08-19, 18:24
  #148
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pazzamo
Det lär vara gott om kameror inne i köpcentrat så om inte förövaren var maskerad borde chansen vara god att han grips. Sämsta stället att börja skjuta på. Vilken idiot.
Att det är kameror där inne har man ju sett i FUPen om Danni -Jude och hans fiender gjorde upp på köpcentret
Citera
2022-08-19, 18:24
  #149
Medlem
För att klargöra lite saker.

Det är flera uppgifter från både media och vittne som tyder på det hände inne på botten eller snarare källarplan vid Willys, jämfört med uppgifter kring Zara.

För det andra, på det plan Zara ligger, alltså entréplan, så finns det bara en rulltrappa som går ner till Willys och denna är bara enkelriktad ner. När man ska åka upp från Willys så kommer man till 2:a våning och måste alltså ner ett plan igen för att komma till entréplan och sen ut över stationstorg.

Zara är alltså oklart, men Willys har flertalet bekräftat än så länge, det förklarar också varför det förmodligen tog längre tid att utrymma. Om det hade skett på Zara hade man nog hört det från Entrén, men nog inte lika tydligt från Willys.
Citera
2022-08-19, 18:25
  #150
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Lomskfagel
Gripen uppges vara född 2007.


En springpojke alltså.

Gänguppgörelse.
Citera
2022-08-19, 18:25
  #151
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lomskfagel
Gripen uppges vara född 2007.

Han vara bara den som utförde mordet mot betalning. Frågan är vem beställaren till mordet är? Vilka var BO:s fiender?
Citera
2022-08-19, 18:25
  #152
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Enligt uppgift har en misstänkt gripits. Han uppges vara en person som är född 2007.


Var kommer de uppgifter i från?
Inget som är bekräftat
Citera
2022-08-19, 18:26
  #153
Medlem
welcometorealitys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dwarfwajder
Var kommer de uppgifter i från?
Inget som är bekräftat

Sydsvenskan
Citera
2022-08-19, 18:26
  #154
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dwarfwajder
Det är den videon. Gick tydligen snabbt innan den kom ut så pass

Är det den skjutna kilen som säger " ring inte polisen" ?
Citera
2022-08-19, 18:26
  #155
Medlem
Trippelmord möjligtvis? Kvinnorna är förmodligen inte måltavlorna kanske isf om det är en 14-årig skytt, inte direkt erfaren och lär antagligen blivit rejält stressad, kanske om första skotten missade tex och bara börjat skjuta överallt i princip.
Citera
2022-08-19, 18:26
  #156
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rytve
Han är en av dom mest tongivande gängkriminella i Malmö/Skåne.

Är det 100% att shanin är den skjutna. Är han vid liv eller död ?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in