Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Det ger inte carte blanche för ryssarna att invadera.
Det är klart att det har med kriget att göra. Vi stöttar Ukraina med demokrati-bistånd. Kriget är en möjlighet att ändra landet, ja t om ändra oss själva. Statskupper/revolutioner destabiliserar och är en säkerhetsrisk. Hur de uppstår är centralt för säkerhetspolitik. Dessutom bildar detta krig prescendens för framtida konflikter. Kan vilken psykopat som helst räkna med Västs stöd ifall de är mot Ryssland?
Slutligen hade kriget antagligen inte kommit om inte det blivit statskupp.
Konsekvenser:
1) Vi behöver inte stödja Ukraina om de är tillräckligt odemokratiska, och vad som hände 2014 har med det att göra, även om val hållts sedan dess.
2) USAs inblandning i kriget har med saken att göra. Ju mer involverade de är, ju ihåligare är det att NATO verkar för demokrati (när deras ledande medlem stöttar statskupper). Ju "sämre" NATO är, ju viktigare är det att protestera mot dem. Statskuppen och i förlängningen kriget fick in OSS i NATO. Just nu ser det ju att gå dåligt med den saken.
Antag nu att situationen var mycket mer glasklar att USA gjorde fel: Amerikanska fallskärmsjägare flög in, skrämde bort Yanukovich som heoriskt lyckades fly. Med amerikansk hjälp fick människoätande nazister makten. Man gjorde ett val, och folk vågade inte annat än rösta på Poroshenko får de var rädda att bli uppätna.
I denna situation bör alla människor vara skeptiska till att stödja Ukraina, om USA bara tillsätter regeringar, som därefter går med i NATO. Inte ens USAs propaganda hade kunnat släta över detta.
Antag nu att situationen var mycket mindre glasklar. Nuland-samtalet visar sig vara en deep fake från FSB. McCain stod och höll tal på Euromaidan men han lovade inget militärt stöd från USA eller hetsade mot Yanukovich, han uppmanade bara alla till att förstå samhället och bilda sig en informerad åsikt. Där var inga amerikanska affärsintressen med gas. Alla de som demonstrerade på Euromaidan kom själva dit, där var inga amerikanska pengar som användes för att finansiera en stor folkmassa på Maidan-torget. Efter Euromaidan gratulerade USA artigt den nya regeringen och uppmanade den att fortast möjligt utlysa nyval i denna olyckliga situation. Vi antar vidare att i nyvalet fick även alla i Krim, DPR och LPR. Den västliga sidan vinner i nyvalet. I detta tillfälle är det svårt att argumentera för att USA stöttat en statskupp som gjort Ukraina NATO-vänligt, utan viljan att vara med i NATO är faktiskt folklig. Man kan fortfarande vara skeptisk till NATOs roll i östeuropa, men inte av dessa grunder.
Men det var inte så glasklart. Vi är på ett kontinuum någonstans där emellan!
3) Man förstår befolkningen i Krim, DPR och LPR bättre om man inser att de fick deras president med våld bortförd från makten, och sedan hjälper ingen i väst dem.
Det handlar inte om demokrati. Vi ska stödja Ukraina även om Ukraina var en diktatur. Skälet till att Sverige stödjer Ukraina är för att de försvagar Ryssland. Det enda land som hotar Sverige militärt är Ryssland. Då är det bättre att Ryssland får smisk någon annanstans än i Sverige. Samma sak under vinterkriget där stödde Sverige Finland med i princip allt vi hade. "Sverige slåss till sista finne".
Jag säger som Churchill: If Hitler invaded hell I would make at least a favourable reference to the devil in the House of Commons.
Allt snack om demokrati, statskupper, USA:s hemskheter är bara strunt.
Ett annat skäl till att Sverige stödjer Ukraina är att Ryssland vill skriva om världsordningen som har gällt sedan 1648. Små länder skulle förlora på det. Alla rysslands mindre grannländer är nu tvingade att antingen
1 Gå med i försvarsallians (NATO, Kina eller Ryssland) - Vilken passar Sverige?
2 Skaffa kärnvapen
Om USA hotade Sverige så skulle jag kräva att vi stödde alla USA:s fiender.
Skälet till varför Putin anföll Ukraina
1 Förlorat kontrollen över det
2 Paranoid att Ukraina ska bli demokratiskt och ickekorrupt
3 Att väst ska få militärt starkt inflyttande.
4 Putin är snart på historiens soptipp där vi alla hamnar till slut.
Men ingen av skälen är legitima varken med eller utan statskupp/revolution
Vi kan diskutera 2014 och dess utfall, men det legitimerar inte Rysslands anfall.