2022-08-16, 10:52
  #200797
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Alla system har problem om man inte har aktiv radar utan använder sig av passiv radar även västs system. Dessutom är det ett väldigt hårt jobb att vara radaroperatör, så det kan också vara så att kvalitén på operatören är låg antingen genom till ex dålig utbildning eller trötthet. Ryska system är mindre användarvänliga än västs system. Så det är lättare med misstag i de ryska. De kräver mer från operatören. Sen vet väl ukrainarna om när ryska operatörer är som tröttast. De kommer i grunden från samma organisation.

Det är inte så kul att vara operatör och veta att man kan vara sitting duck om man har aktiv radar om motståndaren har Harm-missiler.
Exakt. Ryssland har ju redan bevisat detta genom att skjuta ner en egen Su-34.
https://twitter.com/LanguageIearner/status/1549153146559008768

Vi såg det när Iran (i grunden ryska system) sköt ner en Ukrainsk civil B737.

Nedskjutningen av MH17 av Ryska separatister.

Alla är misstag.
Citera
2022-08-16, 10:53
  #200798
Medlem
borrizs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ChrisOhoy
Nu har ju ryssarna gång på gång visat hur inkompetenta de är. Vad sägs om att gräva lite skyttegravar i Chernobyl... Att ens placera ammunition i närheten av ett kärnkraftverk är helt åt helvete sjukt, men det är ryssar vi pratar om.
Inte sjukt, här handlar det om ren och skär dumhet.
Sedan återstår frågan: dumhet på vilken militär nivå?
Citera
2022-08-16, 10:57
  #200799
Medlem
Kiddieoxos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stizze1
Är detta ammo lager på Krim?
Japp.
Citera
2022-08-16, 10:58
  #200800
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kiddieoxo
Japp.
Härligt
Citera
2022-08-16, 11:02
  #200801
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Exakt. Ryssland har ju redan bevisat detta genom att skjuta ner en egen Su-34.
https://twitter.com/LanguageIearner/status/1549153146559008768

Vi såg det när Iran (i grunden ryska system) sköt ner en Ukrainsk civil B737.

Nedskjutningen av MH17 av Ryska separatister.

Alla är misstag.

Även väst har skjutit ner flygplan

https://sv.wikipedia.org/wiki/Iran_Air_Flight_655

Här är ett bra ex på hur det fungerar i verkligheten och stressen

https://www.youtube.com/watch?v=RDJgQErMSdA (Hände Jan 2022)

Det ser ut som ett tv-spel men man vet om man gör fel så kan fel människor dö.
Citera
2022-08-16, 11:03
  #200802
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
Ta inte mina ord på att Ukraina är förlorat. Här är Volodymyr Demchenko, en ukrainsk filmare som i en tråd på Twitter försöker förklara läget. Han presenterar sig som Ukrainian film director (currently Ukrainian soldier) och det finns en bild i tråden som påstås vara han tillsammans med ukrainska soldater:

Volodymyr Demchenko
@brokenpixelua

About Ukraine from a Ukrainian

Little by little the joyful voices predicting "the end of Putin",defeat of the 🇷🇺 army, etc.,are dying down, and this is pleasing.Although,in general, news about Ukraine tends to fade away and there is no tragedy in this - just the truth of life 1/

Tråd: https://twitter.com/brokenpixelua/status/1558878228282064896?s=20&t=SPFF9aSi0cUtwt6ZngtGAg

Är det ett genuint konto? Han erbjuder sina tjänster till utländska journalister på sitt Twitter och var och en får själv avgöra:


Volodymyr Demchenko
@brokenpixelua
Officially: if some of foreign journalists want to visit Bakhmut and area around a city you can contact me. Only couple rules: 1. Your group is not more than 3 people with a driver 2. You are visiting for at least 24 hours 3. You are showing your skills with medical tourniquet
https://twitter.com/brokenpixelua/status/1558886952253931522?s=20&t=SPFF9aSi0cUtwt6ZngtGAg

jo, ryssen har ju mördat bebisar i bakhmut sen maj i år. så det finns nog mycket elände att bevitna där. kanske kan du ta med några av dina telegramtubbies och åka dit och förklara att bebisen var nazist så de ska vara tacksamma mot ryssen?
Citera
2022-08-16, 11:04
  #200803
Medlem
ForzaLeons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
Vilken grej!

Först samlar de sina styrkor med ammunition och allt för att i skydd av kärnkraftverket artilleribeskjuta civila ukrainska områden. Sedan beskjuter de sig själva med artilleri och riskerar en härdsmälta som kommer att göra stora delar av de regioner man ockuperat obeboeliga.

Lysande, Stickan!

Ja visst är det sjukt att Ryssarna gör såhär?

Allt för elen ej ska gå till västra Ukraina.
Citera
2022-08-16, 11:11
  #200804
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Även väst har skjutit ner flygplan

https://sv.wikipedia.org/wiki/Iran_Air_Flight_655

Här är ett bra ex på hur det fungerar i verkligheten och stressen

https://www.youtube.com/watch?v=RDJgQErMSdA (Hände Jan 2022)

Det ser ut som ett tv-spel men man vet om man gör fel så kan fel människor dö.
Jag vet att väst skjuter har skjutit ner flygplan. Men Iran flight 655 var 1988.
Citera
2022-08-16, 11:12
  #200805
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slö
du vet vad en motor och en växelåda är väll?

Just motor och växellåda är nog en nivå för svårt däremot vet han allt om 3D-printrar och 3D-fräsar
Citera
2022-08-16, 11:16
  #200806
Medlem
psychicsailors avatar
Nu har jag läst artikeln av Marinus i amerikanska Marine Corps Gazette.

Take-aways:
Ryssarna använder “redundant supply lines”.
“Marinus” definierar inte Kiev-operationen som fint, men som raid.
Iwo Jima tog 5 veckor av attrition (Popasna tog 8 veckor).

Två nyckelcitat:
“In particular, the threat posed by the raids delayed the movement of Ukrainian forces into the main theater of the war until the Russians had deployed the artillery units, secured the transporting network, and accumulated the stocks of ammunition needed to conduct a long series of big bombardments.”

“This delay also ensued that, when the Ukrainians did deploy additional formations to the Donbass region, the movement of such forces, and the supplies needed to sustain them, had been rendered much more difficult by the ruin wrought upon the Ukrainian rail network by long-range guided missiles. In other words, the Russians conducted a brief campaign of maneuver in the north, in order to set the stage for a longer, and, ultimately more important, campaign.

Analys
Antag att Ryssarna inte raidat, men istället tagit alla sina styrkor och kört in i Donbass.
De hade inte velat anfalla med dem ändå; det är mer effektivt att låta artilleriet nöta ner motståndaren.

Men vad hade denne gjort, när eller innan attrition war varit ett faktum? Gått till motanfall? Man ser inte mycket skillnad på nu, och på vad som hände strax efter avslutad Kiev-offensiv - varken i ryskt eller ukrainsk förmåga och taktik.

Ett bättre argument, som Marinus inte anför, är väl understödjandet av Mariupol. Det hade kanske ukrainarna kunnat dra ut på om de haft fler tillgängliga styrkor som inte bands i Kiev/nordöst.

Jag tycker inte artikeln är så övertygande i sin bedömning av om Kiev-operationen rent militärt verkade till ryssens fördel eller nackdel. Men den är ändå läsvärd, som en normalt tänkande människa som diskuterar vad som hände, utan att vara en del av propagandamaskinen.
Citera
2022-08-16, 11:16
  #200807
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Jag vet att väst skjuter har skjutit ner flygplan. Men Iran flight 655 var 1988.

Och jag tror, men vet inte, att västs utrustning liknade den nuvarande ryska, när det gäller handhavande, Så det var lättare att göra misstag då, medan den ryska har fortfarande sådana problem. Så det krävs mer av ryska operatörer att vara på alerten.
Citera
2022-08-16, 11:17
  #200808
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kiddieoxo
Taktik?
Du verkar vara nånsorts övervintrad skinhead som söp bort din hjärna för 30 år sedan som inte fattar att du inte är nationalsocialist utan ingår i national bolsjevikiska blocket som slåss för att ryssar ska styra Europa.
Det är ryssar som la ut bilden och det är ryssar som säger att Wagner kocken är död är det svårt att fatta?
Lider du av fetalt alkoholsyndrom?
Ok, en kock är död.

Jag ser att du har bläddrat fram till "rage bait" i din manual. Det funkar jävligt kass.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in