Citat:
Ursprungligen postat av
Ken Dryden
Ryska trupper Cherson
Det är motsvarande 22 bataljonsstridsgrupper som ryssarna har på plats på det som nu liknar en "ö" mellan Dnipr och fronten.
Det är en salig blandning av förband från alla möjliga håll: tunga förband från 49 armén, irreguljära donkosacker (!), nyuppsatt infanteri av kustartillerister - men framför allt handlar det om soldater från luftlandsättningsförbanden VDV (från 7, 11, 76 och 98 divisionerna).
Nästan alla ryska fallskärmsjägare har hamnat där ute på "ön" norr om floden. VDV har dock tillgång till transporthelikoptrar, vilket kan vara bra om man snabbt ska retirera över en flod.
Att fiska över 22000 soldater med helikopter under beskjutning är inte gjort i en handvändning. Den ukrainska sidan bör ha tillgång till vapensystem som kan plocka ner dem, eller?
Donkosacker är ett mystiskt ord, tog mig 3-4 gånger innan jag fattade att det var Don-kosacker och inte Donko-sacker som menades.