Citat:
Ursprungligen postat av
Sqrbanken
Med tanke på att ingen mindre än självaste DailyMail i detta nu rapporterar om uppåt 20K övergivna ryska trupper (Kherson) så går inget annat än att ta det med stor portion salt. Intressant utveckling likväl om det ens så bara skulle vara uppåt 500 till 1K som befälen tackat för visat intresse före man stuckit med svansen mellan benen.
Ryska trupper Cherson
Det är motsvarande 22 bataljonsstridsgrupper som ryssarna har på plats på det som nu liknar en "ö" mellan Dnipr och fronten.
Det är en salig blandning av förband från alla möjliga håll: tunga förband från 49 armén, irreguljära donkosacker (!), nyuppsatt infanteri av kustartillerister - men framför allt handlar det om soldater från luftlandsättningsförbanden VDV (från 7, 11, 76 och 98 divisionerna).
Nästan alla ryska fallskärmsjägare har hamnat där ute på "ön" norr om floden. VDV har dock tillgång till transporthelikoptrar, vilket kan vara bra om man snabbt ska retirera över en flod.