Mönstring innebär ju en sortering till värnpliktsutbildning. Men deras träning blir väl bara några veckor?
Kan dom hålla på att isolera Krym helt sen piska upp sån panik att det blir totalkaos över Krymbron?
När jag läste om det förut när de gjort samma sak med statligt anställda på olika arbetsplatser. De kallar till mönstringskontoret där de får läkarundersökning etc. och så tjatar de på dem att ta värvning. Men det är ingen utbildning alls. Bara att man får in personer i systemet. Det är därför jag tror det är en förberedelse för mobilisering. Då har de första steget klart redan med en massa folk i "rullorna".
Det är nog mer att om de stoppar vägar etc till Krim så kan inte Ryssland använda den vägen för sin logistik till fronten. Krimbron blir ju mindre viktig om de inte kan komma vidare från Krim. Men förstör de Krimbron också så blir ju Krim helt isolerat utom med båt. Vet inte men positivt i alla fall.
Nej, det är verkligen inte mycket som går Putins eller ryzzarna väg just nu... Gott så, i vilket fall!
Mina youtubekanaler har en helt annan uppfattning. Där puttrar ryssarna och tar allt mer territorium men framförallt nöter man ner det ukrainska försvaret rätt mycket just nu. Otroligt att vi kan ha så olika syn på hur kriget går.
Du vet att det här är på riktigt och inte ett TV-spel? Man kanske skulle kunna visa lite respekt mot sina medmänniskor och inte göra komedi av folk som dör/är sekunder från att dö *facepalm*
Ja, någon trollar lite.
Det är ju så lätt. Tar 2 min av OSINT och googlande för att ta reda på att filmen är från 29 juli och på andra byggnader på annan plats.
Är du redlöst berusad eller så?
Yanukovich var president, blir hotad av nazister, ber Ryssland om hjälp. Ryssland svarar med att sända in trupp - inte för att återställa ordningen, säkra Yanukovichs återgång till makten eller köra bort nazisterna - utan för att annektera delar av Ukraina. Du försöker utifrån det scenariot på fullaste allvar diskutera huruvida Rysslands invasion var laglig eller ej.
Det du skriver stämmer inte. Ryssland insisterade i FN på att "EU settlement" skulle hållas medan trupperna gick runt i Krim de första dagarna i mars 2014, även efter att Yanukovich blev bortkuppad. Sedan, när FN inte gav gehör, började de med folkomröstning istället, kanske var det där som Putin gav upp om Väst.
hallå
istället för detta ständiga ältande om torrdassen i Ryssland etc
det finns ca 700 svenskar bosatta därborta - kan inte någon av dem rapportera? och vad gör svenska journalister - hänger på krogen? var är Magda Gad?
Efterlyser status i konflikten.
Nu har Washington Post skrivit om att det verkar som att den av Zelensky sedan länge påannonserade stora motoffensiven i Khersonprovinsen har kommit av sig.
Återerövringen av Kherson skulle ske nu under augusti men trupperna väntar på vapenleveranser (fortfarande). https://www.washingtonpost.com/world/2022/08/12/ukraine-kherson-battle/ On the Kherson front lines, little sign of a Ukrainian offensive
WP är garanterat inte "rysstroll", eftersom WP är för Bidenadministrationen och the Democrats vad Aftonbladet är för vår sosseregering dvs maktens media.
Det du skriver stämmer inte. Ryssland insisterade i FN på att "EU settlement" skulle hållas medan trupperna gick runt i Krim de första dagarna i mars 2014, även efter att Yanukovich blev bortkuppad. Sedan, när FN inte gav gehör, började de med folkomröstning istället, kanske var det där som Putin gav upp om Väst.
...och alldeles oavsett vad Ryssland gaggade om i FN så var såväl invasion som annektering olaglig och hade noll att göra med vad den fd. presidenten hade bett Ryssland om hjälp med (att han avpolletterades på laglig väg har du ju själv varit med och bekräftat).
Anta detta scenarie:
Yanukovich var president, men förhindrad att vara i ukraina av några onda nazister som sa att han visst inte var president. Y ber om hjälp av Ryssland. Ryssland hjälpte till, med en kombination av "små gröna män" och reguljära styrkor. Varför är det en invasion? I så fall var också USAs "desert storm" en invasion av Kuwait. Sen kan man anklaga dem för att de "gröna männen" är ett krigsbrott, men det gör inte det till en invasion. Du är förvirrad.
Otroligt märkligt resonemang.
Så Ryssland hjälpte Ukraina och Yanukovich, i ditt scenario, genom att ockupera Krim?
Okej... det var inte logiskt någonstans...