Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel-Ben-ny
Estland och Lettland har agerat helt annorlunda än den väg Ukraina gått sen 2014. De etniska ryssar som lever i Estland och Lettland lever helt normala liv och ester och letter inser att det inte är de här ryssarna som lever där som gjort något ont. Tråkigt nog så saknar personer här i tråden kunskap om Sovjetunionen och länderna som bildats efter dess upplösning.
Enda skillnaden är att Putin inte vågat skicka in "små gröna män" i baltiska områden med många ryskspråkiga, och därefter utropat dessa områden till "självständiga republiker". Om han gjort detta hade nog "ryssarna" i Baltikum blivit hårdare behandlade.
Varför kunde Putin göra detta i Ukraina? Därför att Ukraina inte var med i NATO.
Om något i rysstrollens argumentation skulle vara logiskt, så borde väl Baltikum vara det första målet, eftersom de var med i NATO, och därför borde utgöra ett hot mot Ryssland.
Stalin anföll Finland 1939 för att han ansåg att den dåvarande gränsen låg för nära Leningrad (googla) och han fruktade att Tyskland kunde komma att använda Finland som en språngbräda mot Sovjet. Jämför detta med hur nära Estland ligger till S:t Petersburg (till er rysstroll, det är samma stad som Leningrad).
Det har alltså absolut ingenting att göra med hur ryskspråkiga ukrainare har behandlats i Ukraina utan endast med vad Putin trodde att han kunde komma undan med. NATO vågade han inte sig på men Ukraina kändes lämpligt ofarligt eftersom han redan lagt beslag på delar av Georgien och Krim mm och ansåg att han kommit undan med det.