Citat:
Ursprungligen postat av
LaVerdadTodo
Men jag har väldigt få ryska källor.
Läs nu hela transkriptionen av denna paneldebatt på CFR och tala sedan om vem som egentligen för kriget i Ukraina och för vilkas mål. När jag läser detta har i alla fall jag svårt att se att Ukrainas intressen är det primära. Det blir väldigt mycket amerikansk exceptionalism. Det viktigaste verkar vara att försvaga Putin och sätta honom på plats- Både Ukraina och Europa kommer i andra hand verkar det som. Eller snarare de ses som någon form av sidokaraktärer som man i och för sig måste anpassa sig till för att nå målen:
/.../It is true we do not have troops engaged on the ground in Ukraine, but it has, in some sense, become our fight, and the president is going to have to do that week after week in order to keep the consensus here at home.
https://www.cfr.org/event/russias-war-ukraine-how-does-it-end
Och nej, de mest av mina underlag är faktiskt olika källor i väst mest också för att min ryska inte är vad den borde vara. Eller rättare sagt, icke-existerande.
.
Samtidigt så har du bevisat att du faktiskt inte förstår vad det står i de källor du hänvisar till.
Du tar till dig Putins propaganda sen tolkar du de skrivelser som du hittar på nätet efter det.
Jag vet inte om du har problem med språket eller bara att dålig läsförståelse eller helt enkelt att du är för djupt nergrävd i ditt kaninhål för att förstå.
USA, EU och Nato stöder Ukraina med vapen och kunskap, bakgrunden är att de vill förhindra Ryssland att med militär makt ta över sina grannländer, dvs. försvaga Ryssland. Men knappast nåt aktivt proxy krig för att USA vill ta ,ver makten i Ukriana, Georgien baltstaterna.
Men jag har förstått av dina inlägg och framför allt din tolkning av BBCs artikel om Ryska förluster att du har problem med att förstå och tolka en skiven text.