Citat:
Ursprungligen postat av
LaVerdadTodo
Förutom aldrig tidigare skådat stöd i form av vapen, utbildning och pengar är NATO och USA direkt inblandade med SIGINT och instruktörer. Washington står även för de löpande kostnaderna för Ukrainas administration med tjänstemän, Polis, lärare och andra med viktiga funktioner.
Jo, det är ett proxykrig. Och inte bara det utan det är existentiellt för NATO.
Som jag säger så kommer vi antagligen nå en avgörande punkt i detta krig i slutat av månaden eller i början av nästa.
Jag fruktar att något kommer att eskalera kriget innan det då detta absolut inte får hända särskilt inte före mellanårsvalet i USA.
Det diskuteras om attacken mot Krim är ett tecken på detta. Jag tror inte det utan det var om inte ett fuck-up så ett lyckat sabotage från Ukrainas sida. Det kommer vi definitivt att få se mer av framöver.
Forfarande är det knappast ett renodlat Proxy krig då det handlar om att demokratiska länder med vepenteknologi stöder en anfallet land.
Går kanske att diskutera, nu när den demokratiska delen av världen stöder Ukraina med vapenleveranser och utbildning.
Däremot är det ganska odiskutabelt Rysslands Proxy krig som startades 2014, då man förde in soldater och ledare inkognito till ett grannland.
Så kriget idag står mellan Ryssland och grannlandet Ukraina, så enligt definition inte ett Proxy krig längre.
Sen att den demokratiska delen av världen försöker stötta Ukraina är en annan femma.
Jag hoppas naturligtvis att kriget kommer att ta slut snart och att Putin reser hem med svansen mellan benen. Men jag tror inte det går så fort, toligen kommer vvi nog att först få ett slut under 2ndra halva av nästa år.
Men det som stör mig att du verkar helt Trollad av Kremls dimridåer om bakgrunden till kriget.
Läser man dina inlägg så köper du Putins propaganda rakt av utan reflektion?