2022-08-09, 15:56
  #197101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
De har ju fått en del territorium. Deras problem är att om de slutar, så förlorar de sin vinst.

Men det som gör "sunk cost fallacy" svårt att applicera här är:
1) Kriget är (enligt mig) inte ekonomiskt motiverat för Ryssland. De har gått in av flera icke-ekonomiska anledningar (demilitarisering, icke-NATO, skydda ryssar) så det är svårt att veta vad det är värt. Putin kanske värderar dessa mål till 10 ggr nuvarande kostnader? Vem vet. Men har han uppnått dem? Troligen inte, men vi vet inte förrän efter förhandlingar.
2) Hur ska Putin avsluta kriget, förutom att dra hem trupperna? Kan han ens dra hem trupperna utan att tappa Krim? Väldigt svårt att bedöma vad hans end game är.

Det är svårt att se något "end-game". Jag har hela tiden oroat mig för att det här blir en mycket långdraget krig.
Det finns bara en rimligt lösning och det är att döda Putin, skylla allt på att han blev galen och dra hem trupperna. Jag uppskattar sannolikheten för det som mycket låg.
Citera
2022-08-09, 15:56
  #197102
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DirtyDiggerNick
Man kan aldrig veta men man kan gissa
Inga NYA vapen som verkat mot flygbasen 20 mil in på Krim, men nya vapen i form av de missiler som slagit ut luftförsvar gör att Ukraina vågar vara modigare och flyga längre in på ryskt område med befintliga system.

Det kanske är så enkelt som att man haft underrättelse om att Ryssen testat att slå av sina sensorer för luftspaning idag (för att de inte ska slås ut) och därmed låtit en Bayraktar flyga lite längre än vanligt.

Bayraktar har mindre vapenlast med lättare vapen men träffar de bränsleanläggningen så kan det se ut som på bilderna pga effekten av träff

Bra plan! Nu kan inte de ryska soldaterna som gömmer sig långt bakom fronten känna sig säkra. Kanske även de trupper som jobbar där får fler uppsägningar och folk som inte vill förlänga sina kontrakt.
Citera
2022-08-09, 15:57
  #197103
Medlem
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Nej.

Dessutom har den där siffran inte ett dyft att göra med amerikanska vapen utan siffran kommer från en frivillig persons uppskattning som körde in helt annan utrustning från bl.a Litauen.




Att donerade sovsäckar försvinner på vägen kan jag tänka mig. Men inte amerikanska HIMARS eller M777.

Ja för HIMARS och M777 howitzers lastar man med enkelhet upp på en släpkärra och kör iväg med stolle..

Handeldvapen, granater, ammo osv däremot.. synd om UAF som måste larpa Waffen SS.
Citera
2022-08-09, 15:57
  #197104
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Krig är dyrt. Rysslands försvarsbudget låg på ca 70 G$/år innan kriget, och vi kan lugnt anta att de spenderat minst det dubbla i kriget hittills. USA, å andra sidan, spenderade ~100 G$ årligen i Afghanistan. Så de 4.5 G$ är inte mycket i sammanhanget.

Vad gäller effekten av de medel som tillförts Ukraina så skall det ses mot bakgrund av att Ryssland hade ett övertag i pansarfordon, artilleri och stridsflyg på 5-10 ggr när kriget startade. Så det kommer att ta flera år för Ukraina att krympa det gapet. Det betyder också att det nuvarande kriget är Rysslands chans att genomföra ett erövringskrig med rimlig kostnad (om det nu är det…), för Ukraina kommer rimligen att ha en stark försvarsmakt under de närmaste 20-30 åren, plus en befolkning som hatar Ryssland under generationer.

Edit: PERUN har en ny genomgång av ekonomin bakom kriget, och även om relationen mellan militärbudget och vad man får för pengarna inte alltid är enkel så kvarstår faktum att enbart USA har en militärbudget 10 ggr större än Ryssland.
https://youtu.be/7Z_gTGJc7nQ
Lägg till Nato och övriga västallierade och vi närmar oss 20 ggr. Det beror på att Rysslands ekonomi ligger mellan Spanien och Kanada i storlek, och det är anledningen att Ryssland aldrig kan vinna en utdragen konflikt om Ukraina har kvar viljan att slåss med USA/Nato i ryggen.
Ryssarna spenderar ju ivf, sina egna pengar.
Citera
2022-08-09, 15:58
  #197105
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
Sabotage enl. senaste rykten. Hoppas jag.

Varför hoppas du det?
Citera
2022-08-09, 16:00
  #197106
Medlem
sektledarenIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
På vilket sätt lever de inte som i väst? Förutom H&M.
Lite mindre blattar där dock. Du tror de vill leva i Emiratet Sverige?

Kanske mitt i ett bostadsområde där människor rör sig är en illa plats om man vill skydda sin befolkning.
Fråga Hamas.

Så enligt dig har allting blivit bättre i ryssland efter de startat sin special operation? Kan man säg att ryssland tjänar på att vara i konflikt med väst? Kan du tänka dig att bo i ryssland?
Citera
2022-08-09, 16:01
  #197107
Medlem
Lawlines avatar
https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/wk3ln1/multiple_massive_explosions_at_ruzzian_airbase_in/
Citat:
Multiple massive explosions at ruzzian airbase in Crimea. What a good day!

https://www.reddit.com/r/ukraine/comments/wjy2n0/russian_ammunition_depot_hit_150km_93_miles_from/
Citat:
Russian ammunition depot hit 150km (93 miles) from the front line

https://www.reddit.com/r/ukraine/comments/wk2js2/explosions_reported_at_the_russian_airbase_in/
Citat:
Explosions reported at the Russian airbase in Novofedorovka in Crimea

HIMARS eller annat vapensystem? Oavsett vilket så leder varje förlust för rySSland till seger för Ukraina.
Citera
2022-08-09, 16:02
  #197108
Medlem
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thegymer
Det är en anonym källa som upgett 30%
Kan lika gärna vara du som är källan.

Hah, först Amnesty och nu CBS (och CNN?) klassas som fake news av NATO shillsen som för 3 dagar sedan tog allt de påstod som sanning.

Ren cope m.a.o, inte för att västmedia är något att lita på men kul att se hur Putin kan få er att hata era egna sanningsapostlar lmao.
Citera
2022-08-09, 16:02
  #197109
Medlem
Tvonds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Varför hoppas du det?

Tror man bombat med drönare de två vapen/ammunitions depåer. Vilket fall som helst är det nu kaos på krimhalvön tusentals bilar med orcer flyr i panik Härligt att de semestrande invasiva ryssarna får smaka på lite härligt bombardemang och explosioner.
Citera
2022-08-09, 16:02
  #197110
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Har de inte kommit längre?

Bakhmut var ju intaget för för några dagar sedan och Soledar ligger närmare ryska linjer än Bakhmut.
Ja här ligger en hund begraven? Troligtvis handlar det om vanlig rysk bluffpropaganda….
Citera
2022-08-09, 16:03
  #197111
Moderator
-Info-s avatar
Någon på reddit skrev:

Citat:
What are the odds that two deep targets are being hit in so far one day....

One 150km and the second 220km. Smells of ATACMS due the rumours on Twitter and Zelenskyys message about coming good news in the next week.

Det skulle vara intressant om USA först förnekar att Ukraina ska få några ATACMS. Och sedan så har de fått ett stort antal i smyg, som kan användas till att slå ut ryska mål i hela Ukraina.

Då kommer det att bli panik i Moskva.
Citera
2022-08-09, 16:07
  #197112
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
Nej, och det är ingen succé för EU heller.
Succé för EU är väl lite fel ord? Men då ryzzen snart är avväpnad är det ju ett rejält lyft ur säkerhetssynpunkt. Om ett halvår till kommer ju Putin inte klara av San Marionos armé.

Europa och särskilt de Baltiska länderna kommer inte att behöva oroa sig….
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in