2022-08-09, 14:26
  #197029
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Vi har ett bra ord för det: offerkofta. Det är inte speciellt passande metafor för Ukraina, det döljer mer än det hjälper.
Passar betydligt bättre på Ryssland inte sant. Från det flera decennier pågående myglet med anabola steroider till Rysslands outtröttliga begär att rättfärdiga sin existens genom att våldföra sig på sina svagare grannar. Allt är det Ryssofobi.
Mången är de som levt i armod och förtryck under det Ryska oket vilket Putin inbillade sig med våld belasta Ukraina med utan att någon mäktigare reagerade på övergreppet. Men se den gubben gick inte. Istället för ett stor-Ryssland åstadkom Vladimir Putin ett snabbt krympande mini-Ryssland som är paria i den värld han och hans mutkolvar så hett eftertraktar.
Tyvärr Putin det gick åt h-e
__________________
Senast redigerad av Taggad 2022-08-09 kl. 14:31.
Citera
2022-08-09, 14:26
  #197030
Medlem
Turkiet levererar BMC Kirpi.

https://twitter.com/UAWeapons/status/1556763621002297345?cxt=HHwWgoC-0fyQ3porAAAA
Citera
2022-08-09, 14:27
  #197031
Medlem
HejaFinlands avatar
Amnesty blev varnade för att deras rapport hade felaktiga slutsatser och att den skulle fördömas. Det visar sig också att kvinnan bakom rapporten är samma kvinna som ligger bakom uppgiften om att bara 30 % av alla vapen når ukrainska trupperna vid fronten. Amnesty kommer att bli en mycket mindre och fattigare organisation framöver när vänsterliberaler i väst slutar att ge dem pengar. Sötebrödsdagarna är över, för ryssar kommer inte skänka några pengar till dem, de vill bara muta cheferna.
https://bylinetimes.com/2022/08/08/why-did-amnesty-international-ignore-my-warnings-about-their-ukraine-investigation/

En som förklarar detta med robotarna mot ryska radaranläggningar:
https://twitter.com/noclador/status/1556751670402596865
Citera
2022-08-09, 14:28
  #197032
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BlizzardKing
Men lilla gubben då, jag måste ha träffat rakt i solar plexus.

Nej bevisligen så är det Ukraina som bråkat och provocerat Ryssland sedan kuppen 2014. Att du missat det hamnar i din målbur, inte min.

Vanligt folk har bara blivit fattigare sedan juden Zelensky och hans kriminella gangsters tog kontroll. Och vem är den där juden Igor Kolomoisky som finansierat både Jewlensky och bl.a. Azovbataljonen?

https://en.wikipedia.org/wiki/Ihor_Kolomoyskyi

Puss på dig, lilla underbarn.

Putin har trakasserat Ukraina och drömt om att invadera landet sedan långt innan 2014.
Citera
2022-08-09, 14:29
  #197033
Medlem
MrArturs avatar
Ryssland har nu dragit sig ur START-avtalet.
https://en.wikipedia.org/wiki/START_I

Frågan är om kärnvapnen blivit ett verkligt realistiskt alternativ nu, för Putin.

Ett tydligt tecken på att kriget skiter sig för Rysslands del och detta andas desperation.
Citera
2022-08-09, 14:29
  #197034
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
ja du, det är en komplex fråga. Man måste ju välja en tidpunkt för att svara på den. Låt oss välja 2018. Jag tror att man med annat stöd hade kunnat få en fred vid detta laget.
Ingenting man kunnat gjort hade förhindrat Ryssland från att ta Ukraina sedan åtminstone 2014. Antingen militärt eller politiskt. Det var hit allting var på väg förr eller senare om inte Ryssland tagit Ukraina politiskt.

Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Vad vi (=väst) fick för just detta stöd som vi gett
Ett katastrof-scenarie är undvikt; det hade inte varit bra om ukrainska förrädare gjort militärkupp i Kiev, understödda av ryska fallskärmsjägare, och sedan fått kontroll över ukrainska statsmakten. Det hade förvisso haft fördelen att USA fått sig en knäpp på näsan, men det är väldigt ovisst vad som hade hänt i Ukraina; antagligen en slags inbördeskrig.
Det hade inneburit inbördeskrig troligen ja.

Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Men det är heller inte något idealscenarie som utspelar sig, och notan är extremt hög, tror vi är över 1 biljon dollar nu om vi räknar västs kostnader för vapen, sanktioner och ukrainas förstörelse. (jag räknar inte förstörelse av rysk materiel, det är närmast positivt). Vi har också en förhöjd risk för kärnvapenkrig. Vi hade kunnat få mer för de pengarna andra ställen, jag är inte imponerad.
Det är absolut inte optimalt. Men för att få Ryssland att blöda så måste även vi blöda. Vi måste få Ryssland att blöda för att stoppa deras aggressioner. De förstår ingen annan retorik uppenbarligen.
Citera
2022-08-09, 14:29
  #197035
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kollektion
Turkiet levererar BMC Kirpi.

https://twitter.com/UAWeapons/status/1556763621002297345?cxt=HHwWgoC-0fyQ3porAAAA

Intressant om det är sant.
Hur piffar det upp relationen med Turkiet för ryssen?
Putin var ju nyss och slickade stövlarna på Erdogan.
Citera
2022-08-09, 14:34
  #197036
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Nej där har du fel. Det var Ryssland som först bröt mot ickespridningsavtalet. Det har dom gjort konsekvent sen 1987. Ryssarna har alltid spelat bluff och mygelspel.
Jag skrev om inspektioner som USA nekar Ryssland med hänvisning till sanktioner, det har bara att göra med ickespridnings och nedrustningsavtal. Du får söka själv om du är intresserad av den informationen, jag har inte tid att skedmata er.
Citera
2022-08-09, 14:38
  #197037
Bannlyst
Nya färska rapporter:

Ryssarna på väg in i Soledar och hotar försvarslinje:

Julian Röpcke🇺🇦
@JulianRoepcke
#Breaking
Distressing reports of Russian troops entering Solodar and having captured the Knauf plant and its surroundings (and I'm not referring to Kadyrov).
If #Soledar falls, the next "safer line of defense" of the Ukrainian army is pierced and would be lost soon.
https://twitter.com/JulianRoepcke/status/1556969860474748929?s=20&t=TRVxaZLVnwM1LeVsWACnIg

Ukrainsk M109-pjäs utslagen:

Julian Röpcke🇺🇦
@JulianRoepcke
Russian Lancet kamikaze drone attack on Ukrainain M109 self-propelled howitzer causes accident and injures several crew members.
Russia uses more and more weapons in Ukraine – very old and very new ones.
https://twitter.com/JulianRoepcke/status/1556977882408288256?s=20&t=TRVxaZLVnwM1LeVsWACnIg

Notera källan!
Citera
2022-08-09, 14:45
  #197038
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kollektion
Turkiet levererar BMC Kirpi.
https://twitter.com/UAWeapons/status/1556763621002297345?cxt=HHwWgoC-0fyQ3porAAAA

Bra Ukraina har brist på pansarfordon för infanteristerna.
Citera
2022-08-09, 14:46
  #197039
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thelonegunman
Dags för lite goda nyheter tycker jag.

Reuters rapporterar att ryssarna plockar sönder flygplan på jakt efter reservdelar och ryska "turister" rotar i finska soppor på återvinningscentraler för att hitta mikrochips. Känns som om sanktionerna sitter som ett smäck i nyllet på den arga nallen.

Kommer rysk flygindustri minska kraftigt eller t o m haverera? Hur stor risk blir det är det med ryska flygkrasher framöver?

Borde vi stoppa ryska turistvisum?
Redan nu är teknikkanibalismen omfattande i Ryssland. Ingen kommer någonsin att leverera några delar till den stulna flygplansflottan och Sukhoiplanen är väldigt beroende av delar från väst.

Det dröjer nog inte länge förän ICAO lägger ett omfattande flygförbud på alla ryska plan då de inte har möjlighet att uppfylla säkerhetskraven.
Till exempel Nordkorea är förbjudna att flyga i EU:s luftrum p.g.a bristfälligt underhåll.
Ryssland kan naturligtvis använda dessa inrikes men risken att de ramlar ner är stor.

Ryssland håller verkligen på att falla samman och självklart ska vi stoppa alla ryssar vid gränserna oavsett ärende.
Citera
2022-08-09, 14:49
  #197040
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Amerikansk dokumentär om ryskt artilleri:

https://youtu.be/R2vK79LwScU

Ja ? Du verkar inte riktigt förstå vad du länkar till

Eller förstå innebörden i vad som sägs ?

Ja Ryssland förfogar över ett fåtal hyfsat bra pjäser . Observera FÅTAL . Fåtal betyder begränsat antal på svenska så har du fått en gratis språklektion också

Dessa få pjäser lider dessutom av dilemmat att används de för mycket så behöver logistiken och underhållsenheterna fungera ( vilket det bevisligen inte gör då Ukraina skjuter dessa depåer i småbitar varje kväll ) Du kan ha ett hur bra vapensystem som helst ( observera SYSTEM ) Kan inte underhållet skötas och utskjutna eldrör åtgärdas eller ammunition föras fram är det ändå bara en brevpress med en gigantisk egenspridning utan någon som helst precision

Dessutom består bulken av Ryskt artilleri av " dumma " pjäser som öht inte kan ägna sig åt " shoot and scoot " vilket i praktiken visat sig vara ganska tråkigt i Ukraina ( lite som att vara rälsmål på en skjutbana eller som en lerduva )
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in