Citat:
Ursprungligen postat av
Thelonegunman
Dags för lite goda nyheter tycker jag.
Reuters rapporterar att ryssarna plockar sönder flygplan på jakt efter reservdelar och ryska "turister" rotar i finska soppor på återvinningscentraler för att hitta mikrochips. Känns som om sanktionerna sitter som ett smäck i nyllet på den arga nallen.
Kommer rysk flygindustri minska kraftigt eller t o m haverera? Hur stor risk blir det är det med ryska flygkrasher framöver?
Borde vi stoppa ryska turistvisum?
Redan nu är teknikkanibalismen omfattande i Ryssland. Ingen kommer någonsin att leverera några delar till den stulna flygplansflottan och Sukhoiplanen är väldigt beroende av delar från väst.
Det dröjer nog inte länge förän ICAO lägger ett omfattande flygförbud på alla ryska plan då de inte har möjlighet att uppfylla säkerhetskraven.
Till exempel Nordkorea är förbjudna att flyga i EU:s luftrum p.g.a bristfälligt underhåll.
Ryssland kan naturligtvis använda dessa inrikes men risken att de ramlar ner är stor.
Ryssland håller verkligen på att falla samman och självklart ska vi stoppa alla ryssar vid gränserna oavsett ärende.