Citat:
Ursprungligen postat av
LaVerdadTodo
Du menar verkligen att det är tecken på misär i rysskontrollerade områden när någon samlar ihop saker och tar sig dit för att göra en vinst.
Supply and demand , prova att gå en vecka utan skithuspapper, vissa människor klarar inte av ett liv utan vardagslyx eller för den delen statusprodukter som jeans. Vet inte om jag ska kalla det missär, även under corona så agerade ju vissa skrupelfritt
https://www.nytimes.com/2020/03/14/technology/coronavirus-purell-wipes-amazon-sellers.html
Citat:
Hur tänkte du där?
Tänker inget speciellt om det, du har väll egna ögon att se med, eller ser du bara ryska babushkor och hör ekon av lenins tal?
Citat:
Om det var en aktion för att ge gåvor till nödställda kanske.
Väldigt vänligt av honom, toapapper och peppsi är väll kanske inte produkt 1 och 2 på listan över vad nödstälda behöver, men visst, ryssland är ju storimportör av bägge delarna, och de är ju inte precis på vänskaplig fot med sina tidigare leverantörer.
men sånt är livet i en kollapsande ekonomi....
Du har väll läst studien?
slidedeck (litte mer lätt smält)
https://yale.app.box.com/s/7f6agg5ezscj234kahx35lil04udqgeo
I sin helhet
https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4167193