2022-08-08, 17:24
  #196321
Medlem
Vad för vapen kan Putin använda utan att väst reagerar? Med vapen menar jag missiler och sådant..

Och varför verkar Putin ta det hela med ro? Vart är hans generaler? Vad vill Putin?
Citera
2022-08-08, 17:27
  #196322
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jahvet
Var kommer citatet ifrån?
Först dyker uppgifterna upp i den "oberoende" ryska tidningen the insider den 5 Augusti med en anonym källa.
https://theins.ru/en/news/253868
Några dagar senare sprids nyheten av t.ex Ukrainska statliga Energoatom men nu är det ett uttalande som ska ha skett idag (8 Augusti) av Generalmajor Valeriy Vasyliev vid ett tal till sina soldater.
https://t.me/energoatom_ua/8730
När informationen ändras och presenteras med olika källor och datum som är motsägande bör det ses som en signal om att informationen kan vara felaktig och det bör påverka dess trovärdighet.

I övrigt så känns de övriga påståendena om inackordering och placering av vapensystem och beskjutning från området igen, det är precis vad som sades tidigt i konflikten fast då var det Ukraina som hade inackordering, vapenlager och besköt från området med kärnkraftverket som skydd.
Det enda som skiljer är att då beskylldes Ryssland för att riskera en katastrof vid kärnkraftverket med sin beskjutning och nu när det varit under Rysk kontroll i ca 5månader så beskjuts det på nytt och en del vill beskylla Ryssland även denna gång.
För mig låter det konstigt att Ryssland skulle beskjuta ett kärnkraftverk de har kontroll över där de påstås inackordera egna kombattanter samt påstås de även ha vapensystem placerade på området.
Varför skulle Ryssland beskjuta egna kombattanter och vapensystem samt den viktigaste energikällan för DPR och LPR


Ställ dig frågan varför rySSland beskjuter civila i ockuperade områden och utanför. Finns en lång historia av att rySSland beskjuter sina egna. Varför gömmer rySSland vapen och ammunition vid kärnkraftverket. Krigsbrott, eller håller du inte med?
Citera
2022-08-08, 17:27
  #196323
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Vi borde skicka alla Archer vi har och beställa 100 nya utöver de 24.

Som vi får om 5år. Vi kan skicka ner det som Ukraina vill ha och försvaret anser att vi kan avvara.
Citera
2022-08-08, 17:28
  #196324
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ezity
Vad för vapen kan Putin använda utan att väst reagerar? Med vapen menar jag missiler och sådant..

Och varför verkar Putin ta det hela med ro? Vart är hans generaler? Vad vill Putin?

Putin får nog nervlugnande medicin och behandlas för andra hälsoproblem. Inte konstigt att han ser lugn ut. Han kan nog andvända allt utom kärnvapen.

Men dom moderna vapnen är nog på upphällningen, det ser inte bra ut för Ryssland.
Citera
2022-08-08, 17:28
  #196325
Medlem
annica, sthlms avatar
Jag läste någon postning som ondgjorde sig över israeliskt inflytande över Ukrainas ledning varför jag försökte finna något om den saken men hittade inget som skulle kunna stödja det tidigare påståendet. Ännu märkligare blev det då jag läste om Israels negativa hållning till att bistå Ukraina med luftvärnssystem eller annat vapenslag- grejorna går nu inte ihop för mig. Att det finns en stor rysk diaspora i Israel vet jag- kan det vara orsaken till att Israel nekar Ukraina stöd i sin kamp- eller finns det annat övervägande? Att Israel eventuellt skulle vara Pro-Ryssland låter också jättekonstigt?
Citera
2022-08-08, 17:28
  #196326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BehindRayban
1. Det är ganska enkelt att separera sig från den sortens behov genom att sköta sina samhällsmässiga uppgifter och att gruppera på ställen som inte är genuint civila.

2. Alla stater i Europa som pysslat med seriös krigföring sedan WW1 har haft som standard att flytta eller tvångsflytta civila inför krigsoperationer. Frankrike gör så. Spanien gör så. Italien gör så. Sverige gör så. Tyskland gör så nu och gjorde så i WW1. Finland gör så. Norge försökte göra så. Danmark kastade in handduken av sådana skäl.

2.1. Det finns dock två undantag, det ena är Nazi-Tyskland och det andra är Sovjet unionen. Finn den överlappande likheten. Enkelt, Hitler, i den mån han inte var jude själv hade en hel del sådan utbildning och använde samma propaganda system som nu syns i massmedia. Stalin hade en hel kader med judiska rådgivare som pysslade med exakt samma sak.
2.2. Resultatet är alltså vanligen oerhörda förluster för den egna sidan och antagligen var det avsikten också - dvs. att krympa befolkningarna.

3. Det gick alldeles utmärkt att göra det i WW2. Man kan studera Karelarna i Finland för ett nära sverige studieobjekt.

4. Det är väl snarare tvärtom, som så att Ryssland efter åtta års klagomål fått gehör för ett klagomål, antagligen för att Amnesty räknar med Rysk seger och att Ryssland kommer att på egen hand kunna skriva historien om sådana saker. Så vad Amnesty egentligen gör är att rädda sitt eget skinn och trovärdighet samtidigt som de försöker "ta kontrollen" över historiepennan från Ryssland.

5. att Ryssland betraktar amnesty som utländsk regeringsorganisation är inte särskilt konstigt. Ukraina är däremot skyldigt att utrymma de områden där de avser att föra krig. I den nuvarande långsamma krigföringen finns det inga undantag även om Ukraina definitivt var oskyldigt de första dagarna av den nuvarande krigsfasen.

5.1. Ukraina har alltså att utrymma krigsområdet eller riskera att betraktas som krigsförbrytare. Det råder inget tvivel om den saken utan det har varit så kring WW1 men blivit definitivt beslutat sedan WW2. Förövrigt var det en hel del svenskar med och både fastslog saken i blod på slagfältet och sedan och bestämde hur krigslagarna ska hanteras i sådana sammanhang.



1. Det är många clowner i media som försöker sälja in sina pajaskonster idag.

1.1. Per Bauhn är en sådan som inte kan krigets lagar ens på soldatnivån. Det är fördelaktigt att tömma städer på befolkningar ifall man avser att kriga ärbart. Förråden räcker astronomiskt längre och områden kan befästas och mineras på helt andra sätt. Har man inte för avsikt att kriga ärbart uppstår andra situationer - antingen vill man se egen befolkning slaktas eller så vill man att andra sidan ska visa hänsyn ifall den betraktar befolkningen som värdefull. I båda avsikterna begås direkta krigsbrott.

1.2. Calmfors i dagens liberala dn visade också att denne inte förstår tillgång och efterfrågan alternativt är en inflationsdyrkare. Alla ser fram emot att se låtsas-professor Calmfors donera allt han äger och har till Ukraina även om vi vet att han är en clown och att han bara låtsas vara Ukraina-intresserad samt förstås har i uppdrag att luras å Ukrainas regerings-supporters vägnar.

2. Färdigflashbackat!

1. Ja, men när antagonisten bombarderar civila områden LÅNGT ifrån fronten där INGA soldater/operatörer finns, så handlar det inte om det du förespråkar ala' 1884, utan om att FÖRSVARA sina städer med hjälp utav militär, och under undantagstillstånd/krigslag, civil sjukvård och räddningstjänst. Notera att denna också ÄR militär under rådande omständigheter, oavsett vilken fiktion utav ett 1800-tals slagfält du använder som mall för dina hysteriska förespråkanden skapade utav en insnöad kunskap hämtad från historieböcker och INGET annat. Hade där varit annat UPPTILL så hade du varit respekterad, men nu framställer du endast dig själv som otroligt inbilsk och korkad i brist på RIKTIG vetskap/kunskap. Ett gott råd, skippa M/45'ans glansdagar och ta ad notam om tidens gång.
2. Precis som Ukraina GÖR! Så, vad vill du komma fram till? Åtskilliga almänna ordrar och belysningar på evakuering har gjorts och görs utav styrande organ. Sedan kanske du MISSADE att i de länder och konflikter du nämner så var INTE all civilbefolkning förflyttad INNAN invasion/bombardemang skedde och EJ heller när försvarande part försvarade STÄDERNA. Försöker du skönmåla historien lite åter igen, eller tyckte du helt enkelt att det var praktiskt att glömma bort Berlin, London, Paris, Oslo osv osv?
2.1 Ja, Hitler använde SAMMA propagandametod som Ryssland EFTERAPAR NU......skillnaden är 80+ år, och Ryssland TROR fortfarande att det fungerar på andra förutom de förslavade och urfattiga på hemmaplan. I särklass ett bevis på hur EFTER Ryssland är vad det gälled vetskap och kunskap om världen UTANFÖR Kreml. De få de lyckats LURA, är de stackars punjabi i Indien och Pakistan. ALLA andra (ja, inklusive Malaysia, Indonesien osv osv) sitter och skakar på huvudet åt idiotin
2.2 de ENDA inblandade i större krig(ww's osv) som HAR agerat efter denna diktrinen ÄR RYSSLAND och INGET annat land/rike! Korea VAR detsamma, och PÅGRUND utav att det var RYSKA/KINESISKA doktriner som gällde i norr. Men, din ide som tagen ur historiskt perspektiv, stämmer mycket väl överens med det landet du försvarar!
3. Ännu en gång hänvisar du till din insnöade förnekelse utav att världen har fortgått 90 år SEDAN DESS! HALLÅ???? Anybody home?
4. Fullständigt nonsens och inget annat än nonsens! Byggt på inget annat än ditt försök till att bibehålla Amnesty som en icke kridibel organisation SAMTIDIGT som du FÖRSÖKER måla upp en godtagbar bild utav att de "för en gångs skull" hade rätt..........Eftersom att det passade DIN tankebana. Hade du varit lite bättre på att använda språket som verktyg så hade du kunnat få din synpunkt och samtidigt din "skruvning" utav "om om inte hade funnits, så hade", att bli respekterad och hörd, men tyvärr fastnade du lite väl djupt i läsfotöljen för att bli erbjuden ett nytt M/90 ställ eller för den delen en plats runt strategernas bord år 2022.
5. Jo, det är faktiskt JÄVLIGT konstigt eftersom att där är alldeles fullt utav CIVILA medlemmar till Amnesty i Ryssland. Missat det? Men att den SOVJETISKA statsmakten i Ryssland ser Amnesty som du beskriver är ju lika självklart som att lingon växer i skogen. Säger absolut ingenting om vad den Ryska statsmakten tycker eller sätter för epitet på NÅGOT annat, från länder till organisationer. Fråga folket så skall du få ditt svar om vad DE TYCKER. OUCH!
5.1 ÄNNU en gång kommer du med dina belägg som skapade från en vinterdag år 1917. Om någon skall utrymma något, så är det ju givetvis den INVADERANDE RYSSEN. Varför i hela fridens namn tror du att DIN egenskrivna doktrin från 1917 skall råda för att DU VILL DET? Ok, här gav du oss ett kristallklart svar på hur inbilsk du är i din ensamhet. Tyvärr har du varken fått stryk eller behövt försvara dig från att få dig ett par ödmjukt serverade smällar, men det är uppenbarligen det som saknas din läsfotölj för att få lite RIKTIGT perspektiv på saker och ting. SJÄLVKLART är det RYSSLAND som skall utrymma FRIA områden omedelbart. Sedan att sådana andrahandsvarelser som du tycker eller önskar annorlunda är sekundärt i VERKLIGHETEN

1. Många utav dessa clowner är väldigt KORTA kapitel i gemene medborgares sinne. Friheten ger FOLK, RIKTIGT FOLK, möjligheten att läsa allt mellan himmel och jord UTAN att förlora sinnet eller bli blint förslavade från en ARTIKEL i MEDIA. Du har en EGENSKAPAD bild utav att ALLA andra förutom just DU(och några andra utomordentligt korkade troll här) sitter och stirrar blint i aftonbladet eller någon jävla influencer på youtube, och därav är totalt oförmögna att SKILJA på fakta och TILLFÄLLIG lättja med ett garv. Ännu en gång bevisar du dig ha missat mer eller mindre ALLT som rör sig UTANFÖR ditt skyddade läsrum. Örjan Lax reinkarnerad?
1.1 Per Bauhn vet jag icke vem det är, men utan att tveka kan jag öppenhjärtligt påstå att denna man säkerligen vet mer om DAGENS verklighet än en självtitulerad idiot vid namn behindraybans som sitter och självömkar fram sin uppskattning på ett forum sedan åratal tillbaks. Som sagt, ICA butiken är INTE fientlig eller farlig bara för att där finns andra typer av tvåfotingar än DU.
420. FÄRDIGDKRACKELERAT!
Citera
2022-08-08, 17:29
  #196327
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
De där "14 000 döda" valsar runt lite varstans och används mycket ovarsamt av apologeter för den ryska sidan, i så måtto som de ofta hävdar att "Ukraina" skulle ha "mördat" circa 14 000 "ryssar".

Detta är fel.

Det är förvisso FN som står för beräkningarna, men en nedbrytning på kategorier ser ut så här:

Stupade ukrainska soldater: 4 400 st
Stupade separatister och ryska soldater: 6 500 st
Dödade civila på separatistsidan: 1 900 st (här har du eventuellt vad du är ute efter).
Dödade civila på ukrainska sidan: 1 300 st
Mördade i separatisternas nedskjutning av passagerarplanet MH17: 300 st

Som du ser landar totalen här på ca 14 000. Siffrorna handlar dock inte om att 14 000 "ryssar" skulle ha "mördats" av "Ukraina".

Tacka mig nu för att jag ger dig chansen att fortsättningsvis slippa skämma ut dig genom att komma med abstrusa och lögnaktiga uppgifter.

Det där borde nålas fast i trådens inledning.

Så man slipper ytterligare tramsinlägg av kränkta Serb-fittor som rapar upp sina "-men dom då, dom mördade 14 000 ryssar.....buuuhhääää!"
Citera
2022-08-08, 17:29
  #196328
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sektledarenII
Jag tänker att NATO flygstyrkor precis som du säger skulle bli ett stort problem för ryssland. Sen handlar det väl lite om hur NATO kan hantera rysslands luftförsvar.

Tror nog att det hade liknat inledningen på Operation Ökenstorm, flygoffensiv för att slå ut ryssarnas radar. Sen in med stridsflyg och rensat.
Citera
2022-08-08, 17:29
  #196329
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Parklane
Jävla ryssar. Vilken utpressning med kärnkraftverket.
https://www.energoatom.com.ua/app-eng/eng-0808221.html

Ryssarna är desperata, lågpannade, alkade idioter, visst ...
Men jag tror inte att det kommer att "blow up" Eupropas största kärnkraftverk.
De kanske skapar en katastrof för att de är klantiga (som vanligt) men att medvetet spränga detta verk, skulle drabba Ryssland och inte bara Ukraina och närliggande länder.
Skulle det ske en regelrätt kärnkraftsolycka i detta verk, skulle det bli oanade konsekvenser för Ryssland.
Man kan ju tycka att krigandet om detta kärnkraftverk borde vara en "red line" som NATO inte tillåter att någon överträder men inget händer. Bara det faktum att Ryssland och Ukraina krigar om Europas stärsta kärnkraftverk, är svårt att ta in. Det är en j-a skräckfilm.
Citera
2022-08-08, 17:29
  #196330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Stridsfordon CV90 verkar vara lätt och snabb. Lätt kanon också. Skicka rubbet.... ....vi får klara oss med hemvärnet så länge.

När Rysska politiker har hotat Sverige? Det är en dålig ide. Sen vet inte jag vad NATO tycker att vi ger bort all vår försvarsförmåga. Vi ska ge bort sådant Ukraina vill ha och svenska försvaret anser att vi kan ge bort utan att det minskar nämnvärt Sveriges förmåga
Citera
2022-08-08, 17:31
  #196331
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Ukraina attackerar Europas största kärnkraftverk, som kontrolleras av Ryssland.
Det här är förstås livsfarligt och Richard Black säger att Zelensky är ansvarslös och borde avgå.

Ryssland har bett FN om hjälp för att stoppa detta.

Russians & Ukrainians are dying for West arms deals - Fmr US senator

Richard Black, a former Republican Party Senator for Virginia, says that Western countries prefer to turn a blind eye to Kiev's criminal tactics as soldiers on both sides of the conflict are slaughtered for questionable arms deals

https://rumble.com/v1f743p-russians-and-ukrainians-are-dying-for-west-arms-deals-fmr-us-senator.html

Varför kontrolleras ett Ukrainskt kärnkraftverk av ryzzland?
Citera
2022-08-08, 17:32
  #196332
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ezity
Vad för vapen kan Putin använda utan att väst reagerar? Med vapen menar jag missiler och sådant..
Och varför verkar Putin ta det hela med ro? Vart är hans generaler? Vad vill Putin?

Jag tror gränsen går vid s.k. massförstörelsevapen. Kemiska, biologiska eller kärnvapen.

Putin vill vakna och tänka att det bara var en dröm, att han inte beordrat invasionen i februari.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in