Citat:
Ursprungligen postat av
donald12
"neutral" facistsida med lögner? Är ju Kreml som finansierar den sidan.....
Nej, det är neutrala journalister från jordens alla hörn som ideelt driver den och tar emot donationer från läsare som gillar deras arbete.
Så här presenterar de sig och vad deras mål är,
SouthFront: Analysis & Intelligence är en offentlig analytisk paraplyorganisation skapad och underhållen av ett team av experter och frivilliga från jordens fyra hörn. SouthFront fokuserar på frågor om internationella relationer, väpnade konflikter och kriser. Organisationen tillhandahåller militära operationsanalyser, militära ställningstaganden för stora världsmakter och andra viktiga data som påverkar tillväxten av spänningar mellan länder och nationer.
Vi försöker gräva fram sanningen i frågor som knappt täcks av de berörda staterna och mainstreammedia.
SouthFront Team anser att inte bara välbetalda "professionella journalister", utan vanliga människor med nyfikna sinnen kan producera balanserat innehåll i ett modernt informationsorienterat samhälle.
Våra mål:
Att lyfta fram alternativa synpunkter;
Tillhandahålla oberoende analys och underrättelser om internationella evenemang;
Främja mänsklig rättvisa och fredlig dialog mellan krigförande nationer;
Förhindra upptrappning av konflikter som kan leda till krig med hot om användning av kärnvapen;
Minska flödet av mediedesinformation;
Bygga en gemenskap av konstruktiva och progressiva författare som fritt delar sina åsikter och analyser med människor över hela världen.
https://southfront.org/about-southfront/